Akan HaberBilim-Teknoloji

Cep Telefonlarından Sonra Kol Saatleri De Akıllanıyor

Her yıl İspanya’nın Barselona şehrinde düzenlenen Dünya Mobil Teknoloji Kongresi ve Fuarı’na 2014 yılında akıllı telefonlar ve akıllı kol saatleri damga vurdu.

Japonya’nın en tanınmış markalarından Sony, Xperia serisinin yeni ürünü Xperia Z2’yi tanıttı. Yeni üründe öaellikle ses ve görüntü kalitesinde aşama katedildiği görülüyor. Sony ayrıca tüm gününüzü kaydeden bir de bileklik tanıttı. Su geçirmeyecek şekilde üretilen bileklik tüm günün serencamını fotoğraflarla detaylı bir şekilde ortaya koyarken bluetoothla cep telefonuna da bağlanabiliyor.

Barselona’da görücüye çıkan şirketlerden bir diğeri ise Rus Yotaphone oldu. Şirket YotaPhone 2 Dual Screen telefonunu tanıttı. İki ekranı bulunan aletin bir yüzü alışageldiğimiz LCD ekran, diğer yüzü ise metin okumaları için uygun olan, ışığa bir kağıt şeklinde duyarlı olan ve gözü yormaması amaçlanan ikinci bir ekran. Şirket bu seriyi daha interaktif ve enerji tüketimi yönünden de daha ekonomik olarak nitelendiriyor.

Elektronikte yükselen trendlerden biri ise cep telefonuyla entegre olabilen akıllı kol saatleri ve bileklikler. Huawei, Samsung ve Sony Mobile’ın öne çıktığı bu teknolojide gelinen aşamada yaygın kullanım, günlük hayat ritminin ölçülüp değerlendirilmesine dönük uygulamalar. Bunlar arasında uyku düzeni ve günlük kalori tüketimi dikkat çekiyor.

Bu eğilimin Oral B tarafından diş fırçalarına kadar
uzandığı görülüyor. Yeni geliştirilen elektrikli diş fırçası cp telefonuna yüklenen bir uygulamayla birlikte ölçümler yapabiliyor.

Kaynak: Euronews

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu