Akademik Personel | 17 Ekim 2019, Perşembe

Cep Telefonları Hastalık Tespit Edebilecek

28 Ocak 2017
Cep Telefonları Hastalık Tespit Edebilecek
       

İYTE(İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü)’de geliştirilen bir yazılımla cep telefonları kullanılarak özel bir kağıda damlatılan kandan hastalıklar tespit edilebilecek.

Kimya Bölümü öğretim üyesi Yardımcı Doçent Doktor Ümit Hakan Yıldız, kimya bölümü ikinci sınıf öğrencisi olan Hakan Berk Aydın ve bilgisayar mühendisliği bölümü üçüncü sınıf öğrencisi Cihan Toklucu’nun birlikte geliştirdikleri “BİORGB” adlı proje çerçevesinde geliştirilen yazılım sayesinde kan tahlili ile öğrenilecek hastalıkların  hem daha kısa sürede hem de daha düşük maliyetle öğrenilebilmesi sağlanılacak.

Kimya bölümü öğretim üyesi, kimya bölümü ve bilgisayar mühendisliği okuyan öğrencilerin geliştirdikleri ve cep telefonlarına yüklenen yazılım kullanılarak grip, Hepatit B, Hepatit C, HIV virüsü ve bazı kanser türleri tespit edilebilecek.

Yardımcı Doçent Doktor Ümit Hakan Yıldız’ın yaptığı açıklamaya göre şu an sağlık sektöründe hastalığı tespit etmek amacıyla doktorların hastalardan çeşitli kan tahlilleri yapmak için birden fazla tüple kan alındığını, bu kanların sonuçları için de eğitimli olan sağlık personellerinin tıbbi cihazlar kullanarak tahlil sonucuna ulaşmaya çalıştıklarını söyledi.

Yapılan Deneyler Sonuç Verdi

Hakan Yıldız, yaptıkları yazılımı test etmek amacıyla yapay kan kullanıldığını ve yazılımın başarılı olduğunu, hastalığa sebep olan faktörlerin ortaya çıkarıldığını ifade etti.

Kimya Bölümü ikinci sınıf öğrencisi olan Hakan Berk Aydın, yaptıkları yazılım sayesinde sağlık taramasında kullanılan tıbbi cihazlara olan ihtiyacın ortadan kalktığını, yaptıkları yazılımın aynı işi daha hızlı yaptığını söyledi.

AA