Bilim-Teknoloji

Cep Laboratuvarı Dönemi Başlıyor

21. yüzyılın son yeniliği taşınabilen laboratuvarlar olacak. Almanya Freibourg’da geliştirilen yeni test cihazı, bir cep laboratuvarı gibi çalışıyor. Küçük disk görünümündeki alet, hayati tehlike barındıran birçok hastalığı deşifre ediyor.

Cep laboratuvarının çalışma algoritması ise oldukça basit. Aygıtın içinde kandan alınan DNA çözümleniyor ve genetik yapı, bilinen bir patojen ile eşleşirse ekranda sinyal yanmaya başlıyor.Cep laboratuvarlarının hava alanlarında kullanılması düşünülüyor. Böylelikle bulaşıcı hastalıkları olanlar uçağa alınmayabilecek. Yiyecek içecek kontrolü ise cep laboratuvarlarının ikinci kullanım alanı olarak belirlendi.

Araştırma Görevlisi Wolfgang Hauser yeniliği şu sözlerle tanımladı: ‘‘Gelecekte gıda güvenliği bugünden çok daha önemli ve tehlike arz eden bir durum olacak. Ancak cep laboratuvarı teknolojisiyle tüm gıda üretimi kontrol edilebilecek.”

Cep laboratuvarının hızlı ve kolay ulaşılabilir yapısı hastanelerde devrim yaratacak. Acil karar vermesi gereken doktorların işini kolaylaştırarak ve birçok hayat kurtaracak.

Kaynak: Euronews

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu