Akademik Personel | 15 Haziran 2021, Salı

Cemil Meriç’in Kütüphanesindeki Eserler Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesine Bağışlandı

Cemil Meriç’in Kütüphanesindeki Eserler Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesine Bağışlandı
       

Cemil Meriç’in kütüphanesindeki eserler Cumhurbaşkanlığına bağışlandı.

Yazar, çevirmen ve düşünür Cemil Meriç’in kütüphanesindeki Osmanlıca eserler, Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesine hibe edildi.

Yazar, çevirmen ve düşünür Cemil Meriç’in kütüphanesindeki her biri eşsiz 300 Osmanlıca eser, başta araştırmacılar olmak üzere insanlığın istifadesine sunulmak üzere Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesine bağışlandı.

Dil, tarih, edebiyat, felsefe ve sosyoloji dahil sosyal bilimlerin birçok alanında araştırma yapıp yazılar kaleme alan, ardında onlarca makalenin yanı sıra 8 çeviri ve 12 kitap bırakan, 2015 yılında Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Vefa Ödülüne layık görülen düşünce adamı Cemil Meriç’in, bağışlanan Osmanlıca eserleri arasında el yazısını taşıyan kitaplar ve notlar da bulunuyor.

Vefatının ardından babasının kütüphanesini ağabeyi ile paylaşan Prof. Dr. Ümit Meriç, kendi payına düşen baba yadigarı emsalsiz Osmanlıca eserleri, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı Kütüphaneler Daire Başkanlığı görevlilerine teslim etti. Görevliler, Ümit Meriç’in evindeki eserleri hassasiyetle kutulara yerleştirerek, araçlarla taşıdı.

Kaynak: AA

       

Kolay Hobiler