Akademik Personel | 20 Mayıs 2019, Pazartesi

Çankırı’da ‘Geleneksel Sohbet Toplantıları’ olacak

Çankırı’da ‘Geleneksel Sohbet Toplantıları’ olacak
       

Çankırı’da UNESCO’nun İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası listesine bulunan “Geleneksel Sohbet Toplantıları”nın temsilcileri buluşacak.

Çankırı Ahi Yaran ile Ahi Yaran Oğuz Boylarını Yaşatma derneklerinin hazırladığı “Yaran Kültürünün Tanıtımı ve Yaran Buluşması” projesinin tanıtımı için bir araraya gelindi.

Çankırı Ahi Yaran Derneği Başkanı Ahmet Absarılıoğlu,27 Ocak’ta Ankara, Çankırı, Balıkesir ve Afyonkarahisar’daki temsilcileri ve Anadolu sohbet geleneği geleneğinin temsilcilerinin toplanacağını ifade etti.

Absarılıoğlu, geleneksel sohbet toplantılarının farklı isimlerle anılsa da aynı kökten beslendiğini dolayısıyla bu geleneği yaşatanların birbirinden farkı olmadığını, sadece farklı isimlerle anıldığının altını çizdi. Geleneksel sohbet toplantılarının Oğuzla’dan günümüze kadar yaşatıldığını, Çankırı’da isminin ‘yaran’, Urfa’da ‘sıra gecesi’, Konya’da ‘gezek’ ya da Ankara’da ‘seğmen’ adını aldığını ve bunları bir arada yaşatmak istediklerini dile getirdi.

Absarılıoğlu, bir kültürü yaşatabilmenin sönmüş ateşin küllerini üflemekten değil ocağı yanık tutmaktan geçtiğini, geleneksel sohbet toplantılarının yaşatılabilmesi için ocağın yanık tutulması gerektiğini ifade etti.

Absarılıoğlu, Ankara’dan ferfene, Balıkesir Dursunbeyli’den barana, Afyon Sandıklı’dan yaran ekibinin Çankırı’da buluşacağını ayrıca UNESCO’nun projeye destek olduğunu  söyledi. Böylece bu projeyle sohbet geleneklerini dünyaya duyarabilme fırsatını yakaladıklarının altını çizdi.

Ahi Yaran Oğuz Boylarını Yaşatma Derneği Başkanı Ali Deneci de geçmişi geleceğe taşımak istediklerini böylece yaran ekibi olarak gösteri yapacaklarını ifade etti.

AA

       

BENZER HABERLER