GündemManşet Haber

Bütün Üniversite Mezunlarına Formasyon Geliyor!

YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya, tüm üniversite mezunlarının formasyon alması için birtakım düzenlemeler geliştirdiklerini belirterek, bunu önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşacaklarını bildirdi. “Bütün mezunların, bir an önce formasyon alması için bu sene birtakım mekanizmalar geliştirdik. Hem de bütün alan öğretmenliklerinde okuyanların öğrenimleri ve lisans öğrenimleri müddetince formasyon eğitimlerini tamamlayabilmeleri için bir politika geliştirdik. Bunu da önümüzdeki günlerde bütün kamuoyuyla paylaşacağız”

Çetinsaya, YÖK Konferans Salonu’nda, “Yarının Liderleri Projesi”nin lansman toplantısında yaptığı konuşmada, YÖK’ü daha renkli kılmak ve eski imajından sıyırarak tamamen öğrenci ve akademi dostu haline getirmek için gayret ettiklerini söyledi. Çetinsaya, buna ilişkin imajı değiştirmenin gerçekten zor olduğunun altını çizdi.

Öğrenciliğinden itibaren YÖK’ün bütün süreçlerini yaşadığını anlatan Çetinsaya, hocalarının gözlerinin önünde okuldan atıldığını, başörtülü arkadaşlarının üniversiteye alınmadığını ve 28 Şubat’ta hocaları hakkında soruşturma açıldığını gördüklerini aktardı.

“Bu gözler YÖK’ün bütün olumsuz imajlarını ve uygulamalarını gördü” diyen Çetinsaya, “YÖK’ün bütün talihsizliği aslında 12 Eylül döneminde kurulmuş olması. Aslında 12 Eylül dönemi politikalarına aracılık etmesi. 28 Şubat döneminde, 28 Şubat dönemine aracılık etmesi” ifadelerini kullandı.

Artık geçmişe bir tepki olarak YÖK’ün değiştirmenin de yetmeyeceğini, 21. yüzyıla uygun bir yükseköğretim sisteminin oluşturulması gerektiğini söyleyen Çetinsaya, “YÖK’ü tamamen lağvetmemiz lazım. Siz oraya ne kadar renkli desenler yaparsanız yapın, kuruluş felsefesi olarak, zihniyet olarak, eylem olarak, bugünün Türkiyesi’ne ve dünyasına ait bir kuruluş değil. Umarın en kısa zamanda yürütme ve yasama organı da bu konuda gerekli politikaları izleyerek, bu kurumu özlendiği gibi 21. yüzyıl Türkiyesi ve dünyasının koşulları, şartlarına uygun denetleme, planlama ve koordinasyon kurumu haline dönüşecektir” diye konuştu.

Çetinsaya, yüksek öğretim sisteminin büyümeye devam edeceğini çünkü 2020’lere kadar genç nüfusun daha da artacağını kaydetti.

Gökhan Çetinsaya, 12 yıllık zorunlu eğitimle de daha çok gencin üniversiteye gitmek isteyeceğini dile getirerek, YÖK’ün dönüşmesi ve lağvedilmesi gerektiğini ama bütün bu yükseköğretim alanını planlayabilmek için de çağdaş bir kuruluşa ihtiyacın bulunduğunun altını çizdi.

YÖK’ün imajını değiştirmeseler de YÖK’ü dönüştürmeye çalıştıklarını ifade eden Çetinsaya, yeni yükseköğretim yasasına ilişkin çalışmalar sırasında, öğrenci konseyleriyle ilgili sistem oluşturma kararı aldıklarını ancak yasa çalışmasının gerçekleşmediğini hatırlattı.

Bunların ayrı bir mevzuat çalışması olarak değerlendirildiğini ve yasama organına iletileceğini anlatan Çetinsaya, Öğrenci Faaliyetleri Komisyonu oluşturacaklarını söyledi.

Komisyonun YÖK ile öğrenciler arasında diyalog kuracağını aktaran Çetinsaya, “ogrenci.yok.gov.tr” adresi altında sadece öğrencilere ait bir web sitesi tasarladıklarını da kaydetti.

“YÖKDİL” projesine ilişkin de çalışmalarının devam ettiğini anlatan Çetinsaya, tez merkezine ilişkin de çalışmalar yürüttüklerini, Eylül ayında açacakları sistemle Türk üniversitelerindeki tüm makale, tez ve kitapların web üzerinden kullanıma açılacağını bildirdi.

Uluslararası öğrenci sayısının 2011’de 30 bin iken bugün 54 bine çıktığını da belirten Çetinsaya, bunu artırmak için de çalıştıklarını ifade etti.

Yabancı öğrencilerin tercihlerini yapabilmeleri ve üniversiteleri tanımaları için de “edufinder” filtresi geliştirdiklerini söyledi.

Formasyon için yoğun bir talep olduğunu aktaran Çetinsaya, bunu herkesin alması gereken bir hak olarak görmeye başladıklarını vurguladı.

Çetinsaya, iyi alan bilgisinin üzerine bir, bir buçuk yıllık yüksek lisans eğitimiyle öğretmen olunabileceğini, formasyonun hayat boyu öğrenme olarak algılanması gereken bir sertifika programı olduğunu dile getirdi.

-Hepiniz, 4. sınıfı bitirmeden, formasyon eğitimlerinizi tamamlamış olacaksınız

Çetinsaya, şunları kaydetti:

“Bu sebeple bütün mezunların, bir an önce formasyon alması için bu sene bir takım mekanizmalar geliştirdik. Hem de bütün alan öğretmenliklerinde okuyanların öğrenimleri boyunca, lisans öğrenimleri müddetince formasyon eğitimlerini tamamlayabilmeleri için bir politika geliştirdik. Bunu da önümüzdeki günlerde bütün kamuoyuyla paylaşacağız. Yani hepiniz, 4. sınıfı bitirmeden, formasyon eğitimlerinizi tamamlamış olacaksınız. Burada kapasite mevzusu çok önemli. Sonuçta bu eğitim verecek kontenjanlar ve kişiler sınırlı, bunu da gözeterek ama hepinizin bu eğitimi alacağı bir sitemi geliştirdik.”

Çetinsaya, tüm üniversitelerde kariyer merkezlerinin kurulacağını, uzmanların burada iş yaşantılarıyla ilgili öğrencilere bilgi vereceğini dile getirdi.

Çetinsaya, sosyal sorumluluk proje ve derslerinin bütün öğrencilerin alması gereken dersler olduğunu da düşündüğünü ifade etti.

Üniversiteye kontenjan artışının da iyi bir noktaya geldiğini aktaran Çetinsaya, her yıl liseden mezun olan yaklaşık 800 bin kişinin üniversiteye yerleştirilecek sayıda kontenjan bulunduğunu söyledi.

Üniversiteye yerleştikleri halde bölümünden memnun olmayan ve tekrar sınava giren yaklaşık 500 bin kişi olduğunu hatırlatan Çetinsaya, yatay geçişlere ilişkin yapacakları değişiklikle artık adayların belki de tekrar sınava girmesine gerek kalmayacağını dile getirdi.

Çift anadal ve yan dal programlarına ilişkinde politikalar geliştireceklerini söyleyen Çetinsaya, dikey geçiş kontenjanlarının da her yıl ciddi şekilde artırdıklarını ifade etti.

Çetinsaya, yatay geçiş için adayların üniversiteye girişte bütün LYS’lere girmesi gerektiğini belirtti.

-Öğrenciler YÖK tabelasını renklendirdi

Konferans öncesi, yaklaşık 60 üniversiteden gelen öğrenciler, kartonlara Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı yazarak, harfleri renkli kalemlerle boyadılar ve kurulun tabelasının üzerine bu kartonları yapıştırdılar. Öğrenciler, “Öğrenci dostu YÖK istiyoruz”, “Yıkarak değil yaparak istiyoruz” şeklinde sloganlar attılar.

Daha sonra, YÖK Başkanı Çetinsaya ile oğlu Mustafa Selim, öğrencilerle, oturarak kitap okuma eylemi gerçekleştirdi.

İlgili Makaleler

45 Yorum

 1. boşuna formasyon almayın arkadaxlar ben aldım çok pişman oldum.bölümüm iktisat pazarlama öğretmenliği için formasyon aldım ve 2 .önceliğim sınavdan 100 bile alsam atanamıyorum çünkü öncelik fakültelerin keşke okadar para verip almasaydım.daha iyiydi

  1. 77 ile isletme mezunu doguya atandi. Sen kac ouan almistin neden illa 100 almak gerekioki yani bu yil cok formasyon verildgne gore demekki fazla alim olacak

 2. Anadolu üniversitesi işletme fakültesi mezunuyum. Formasyon alıp öğretmenlik yapabiliyormuyum.2017 yılı itibariyle geçerli son durum nedir cevaplamanızı bekliyorum.

 3. merhaba iibf uluslararası ilişkiler mezunuyum bizlere formasyon alma hakkı ne zaman verilecek acaba

 4. Neredeyse her bölüme formasyon verilirken neden uluslararası ticarete verilmiyor? Verilmesi için ne yapılabilir bilgisi olan var mı?

  1. Ne yazıkki Çeko ya formasyon verilmiyor milli eğitim talim terbiye kuruluna Çekocular olarak mail atalim talepte bulunalim bence sonuç alabiliriz Tuğba hanım

   1. arkadaşalr Bimer e mail atın sıkayette bunulun .ben oyle yaptım. iktısatcılar alabılıyor ama bızler alamıyoruz tuhaflık var bundaaa

 5. merhaba. anadolu üni.işletme bölümü mezunuyum. formasyon alabiliyim.bursa uludağ üniversitesinde veriliyormu acaba

 6. Merhaba, bende (AÖF) İşletme bölümü mezunuyum .bir kaç yıldan beri ücretli öğretmenlik yapıyorum. Formasyon hakkının bize de verilmesini istiyorum.

 7. Çalışma ekonomisi ve endüstriyel ilişkiler bölümü mezunları da formasyon alabilecekler mi?

  1. Çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri bölümümüzün ismi ? bu sene verilecek diye duydum umarım gelir. Yukarıda söylenildiği gibi en çok bilene en az hak veriliyor. Çekocular bütün iibf derslerini görüyor bu formasyon hakkı en önce biz çekoculara verilmesi gerek diye düşünüyorum ☺

   1. çalışma ekonomisi bölümünde hukuk derslerini çok gördük bizim atamamız adalet alanında olsa daha iyi

 8. Merhaba ben iktisat son sinif ogrencisiyim farmasyon alabiliyormuyum bu konuda kesin bir sonuca ulasildi mi

 9. slm ben aof isletme mezunuyum formasyon basvurusunda bulunabiliyo muyum ? istanbulda hangi universiteler formasyon vermekte. lutfen bilgi verir misiniz?

 10. merhaba arkadaşlar ben işletme son sınıf öğrencisiyim okul bitince ne olacağım belirsiz.duydum kı formasyon alınıyormuş bir bilgisi olan varsa yardımcı olabılır mı. çünkü bi umut belkı bısey olur yardımınızı bekliyorum.

 11. Merhaba. Bütün üniversite mezunlarına formasyon olayi ne oldu? Bir gelişme var mi? Ayrıca ben isletme mezunuyum biz isletme mezunlari da alabiliyor muyuz?

 12. ıyı gunler hocam guzel sanatlar tez donemındeyım formasyonu alabılıyormuyuz ne zaman hangı sartlarda ve hangı tarıhlerde oldugunu cvplarsanız sevınırım sımdıden tesekkurler.

 13. ne kadar bencılsınz ya nymıs bolum mezunları egıtım fakultelerıyle aynı olmazmıs bölümm mezunları eğtim fakültesinde okuyanlardan daha ayrıntılı ders görüyorlar konusmadan önce arastırın öle yazınn

 14. atanamayan öğretmenler bitti şimdi bunu mu çıkaracaksınz bi de az mı geliyoruz ?? bu iş bu kadar mı basittir ya bu ülkenin çocukları bu kadar mı basit..biz ne emeklerle eğitim fakültelerını kazanıyoruz.. öğretmen olmak isteyen adam gider orda okur bu ne saçmalıktır…sadece iş olsun diye öğretmenlik yapmak isteyen insanlar çıkacak..Öğretmenliğin değerini düşürdüğünüz yeter artık!!!

  1. Atanan öğretmenlerinde hepsi sizin gibi çocukları düşünseler keşke.Ben turizmle uğraşıyorum boş yere rapor alan sırtımı devlete dayadım nasıl olsa zihniyetinde yığınla öğretmen var ,okula gitmeleri gerekirken yıl içinde rapor alıp yurt dışına veya yurt içinde bir bölgeye gönderdiğim birçok öğretmen var bence bunlar kaliteyi ve değeri düşürüyor öğretmen olarak çocuklarımızın geleceğini hazırlayan kişiler devleti kandırarak tatile gidiyorlar ve bunun gibi birçok örnek var.Öğretmenliğin değerini düşürüyorsunuz diye diğer insanları küçültmeyin bence görevini dürüstçe yerine getiremeyen öğretmenler düşürüyor bu değeri

 15. Eğitim ffakültesini bitirmiş bir insanla bolum mezunu arasında dağlar kadar fark vardir .Gelecek nesilbu kadar ddeğersiz mi ?Eğitim kküçük önemsenmeyecekbir sşeymi sizler iiçin? Bolum mezunlari hicbir zaman egitimcilerle bir olamaz.Bundan once su atanamayan öğretmenleri atamayi dusundunuz mu hic

  1. kardeşim bu kadar bencil olmana gerek yok bu ülkede yaşayan her birey bütün yasal haklara sahiptir bırakın artık şu benciliiği…

 16. anlamadığım konu Fen-Edebiiyat mezunlarına verilmeyen formasyon neden iktisat, işletme gibi bölümlere veriliyor, hali hazırda alan mezunları görevlendirme alamıyor, neden herkese hakkı olmayan formasyon veriliyor, bizler daha alamadık.

 17. YÖKduyuru sayfasında bununla ilgili duyuru var arkadaşlar. lisans öğrencileri okurken yaz okulu açıköğretim uzaktan eğitim vb şekillerde alacak.mezunlar için henüz bir duyuru yok lakin biz de mayısta alesten sonra tercih yapıp ales ve ortalama şartıyla eylül-şubat arası alacağız formasyonu…

 18. merhaba açık öğretim 2 sınıf işletme öğrencisiyim bizde formasyon alabilecek miyiz??

   1. Merhaba.Son sınıf lisans öğrencisiyim. Formasyon ne zaman başlar acaba ya da Yök ne zaman bir duyuru yapmayı düşünür? Formasyon hakkında geçen gün eğitim fakültesindeki görevliye sordum malesef Yök’ün son yaptığı formasyon duyurusundan bile haberi yoktu ve bunun için eğitim fakültesi ile değil Aöf ile iletişime geçmemizi istediler. Sizce doğru olan nedir? Teşekkür ederim

    1. Hocam Eğitim Fakülteleri son karar karşı çıktı o yüzden şu anda başlatılmıyor program ne yazık ki.

 19. Siyasi konuda Yök ün durumu bizi ilgilendirmiyor, o hükümetin sorunu. Ama mesela bilgi ve belge yönetimi olarak formasyon şansı almak için Dtcf 2010 da başvurdu ve o dönemdeki dekan bilgi ve belgeden olmasına rağmen ve dtcf ye formasyonu tekrar sağlayan kişi olmasına rağmen, yeni gelen dekanın ilk işi bizim bölümü çıkarmak oldu. Neden bizde sınıf öğretmeni olamayalım ki. Kütüphaneci-arşivci bir kişi birçok öğrenciye öğretmen olabilecek bir potansiyele sahiptir..

  1. Sayın Ali bey,
   Türkiye’deki işsizlik ya da atanamama sorunu yüzünden “Neden bizde sınıf öğretmeni olamayalım ki. Kütüphaneci-arşivci bir kişi birçok öğrenciye öğretmen olabilecek bir potansiyele sahiptir.” ifadenizi bir açıdan anlayışla karşılayabilirim. Ancak bana göre ne öğretmenler sizin yerinizi doldurabilir, ne de sizler öğretmenlerin yerini doldurabilirsiniz. Bu şekilde bir mantıkla 1,5 yıllık eğitimle öğretmenler de “doktor” niteliğine sahip olabileceklerini iddia etseler ve bu yönde bir çalışma gerçekleşse bu durumda ne düşünürdünüz? Haydi hep birlikte 1,5 yıllık eğitimle bizlerde doktor olalım.

   1. ben bir akademisyen olarak size çok hak veriyorum. sınıf öğretmenleri, öğretmenler içerisindeki en önemli gruptur. ancak malesef ülkemizde en alt seviyede görülüyorlar. tabi muhatabınız küçücük çocuklar ya. öğretecekleri tek şeyin 1+1, 2+2 filan olduğunu düşünüyorlar herhalde. bu mantıkla bunları öğretmek için kütüphaneci arşivci filan olmaya gerek yok, bir ev hanımı da pek tabiki bunları öğretebilir. öğretim kısmı tamam da eğitim kısmı ne olacak?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu