Akademik Personel | 19 Temmuz 2019, Cuma

BTK’dan Tüketicilerin Sorunlarını Giderecek Uygulama

26 Aralık 2014
BTK’dan Tüketicilerin Sorunlarını Giderecek Uygulama
       

Tüketici Hak Arama Derneği Genel Başkanı Nihat Altay, yaptığı açıklamada, BTK tarafından tüketicilerin sorunlarına çözüm olacak önemli bir uygulama başlatıldığını belirtti.

Altay, “İşletmelerin internet ana sayfalarına tüketici şikayetleri bölümü koyma zorunluluğunun yanında, gelen şikayetlerdeki tüketici mağduriyetlerine bir çözüm bulunamaması halinde, yapılan entegrasyonla bu şikayetler Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) sistemlerine otomatik olarak düşecek ve o sektördeki aksaklıklar BTK tarafından gözlemlenecek olmasıyla tüketici mağduriyetleri büyük oranda giderilecektir” dedi.

Yeni uygulamayla tüketicinin aynı şikayeti iki kez üst üste yaptığında bu şikayetin BTK sistemlerinde görüleceğine işaret eden Altay, “Tüketici sorunlarının internet ortamında ücretsiz, daha hızlı, kolay ve gerçekten çözüme ulaşması açısından işletmelere yükümlülük getiren bu uygulama çok önemlidir. Örnek olarak bir GSM şirketiyle sorun yaşayan tüketici, müşteri hizmetlerini aradığında dakikalarca/saatlerce müşteri hizmetleriyle konuşarak sorununa bir çözüm bulamadan telefonu kapatmak zorunda kalıyordu” ifadelerini kullandı.

BTK tarafından oluşturulan “Şikayet Bildirim Sistemi” uygulamasıyla elektronik haberleşme sektöründen hizmet alan tüketiciler tarafından yapılan şikayetlerin ve ilgili işletmeciler tarafından verilen cevapların izlenmesi amaçlanıyor.

Kaynak: Anadolu Ajansı

       

BENZER HABERLER