Akademik Personel | 19 Mayıs 2019, Pazar

Bosna Hersek’te Osmanlı Sergisi Açıldı

Bosna Hersek’te Osmanlı Sergisi Açıldı
       

Saraybosna’da iki Boşnak fotoğrafçının eserlerinden oluşan “Saraybosna-İstanbul,Osmanlı Mimarisinin İncileri” adıyla sergi açıldı.

Boşnak Enstitüsünde olan sergi açılışına fotoğrafların sahipleri olan Kenan Surkovic ve Elvira Bojadzic, Saraybosna’da olan Türkiye Büyükelçiliği temsilcileri, sanatçı ve sanatseverler katıldı.

Fotoğrafçı Kenan Surkovic konuşmasında serginin Osmanlı Devleti’nin Bosna Hersek ve Türkiye’deki kültür mirasını tanıtmayı amaçladığını ve bu projenin en önemli kısmını da “Saraybos’nın Osmanlı Mimarisi” ismiyle kısa süre içinde yayımlanacak olan monografi çalışması olacağını açıkladı.

Surkovic, sergide Saraybosna ve İstanbul’un ortak yanı olduğunu ve buralardaki Osmanlı mimarisini tanıtabilmeyi hedeflediğini açıkladı.

Kenan Surkovic, Saraybosna’daki camilerin Osmanlı İmparatorluğu’nun mimari atölyesinin çalışmaları olduğunu ayrıca İstanbul’da olup sanat ve siyasette kariyer yapmış Bosna Hersek vatandaşlarından bahsetti.

Fotoğrafçı Surkovic Saraybosna ve İstanbul’daki Osmanlı Mimarisinin aynı özelliklerde ve birbirinden geri kalan yanının olmadığını söyledi. Sergi 04.02 tarihine kadar sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

AA

       

BENZER HABERLER