GündemSlayt Haber

Boğaziçi Üniversitesi Kuruluşunun 150. Yılını Kutluyor

BOĞAZİÇİ Üniversitesi 150. yıl etkinliklerini “zaman kapsülü”yle tamamladı. Üniversitenin Güney Kampus Üstün Ergüder Meydanı’nda rektörlük binası önüne gömülen zaman kapsülü 2064 yılında açılacak.

Üniversitenin 150. yılı kutlama etkinlikleri, Bebek’teki Güney yerleşkesinde bulunan rektörlük binasının önüne zaman kapsülü gömülmesiyle sona erdi.

Etkinlikte konuşan BÜ Rektörü Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu, üniversitenin tarihine ilişkin değerlendirmelerde bulunurken gelecek planlarına da değindi.

Barbarosoğlu, “Bugün 50 yıl sonra da 200. yılını ihtişamla kutlayacağına emin olduğumuz Türkiye’nin en köklü üniversitesi olan Boğaziçi Üniversitesinin bahçesine, 2063 yılında açılmak üzere zaman kapsülünü gömüyoruz. 150 yıl önce bu kampüste kurulduk, 200. yılımızda da burada olanlar, bu kurumun kültürünü ve gücünü hatırlasınlar istiyoruz. Bu zaman kapsülü ile amacımız kurumsal hafıza köprüsü kurmak, 200. yılında Boğaziçi Üniversitesinin ülkemize ve dünyaya yön vermesini diliyorum” diye konuştu.

GELECEĞE İZ

1.5 metrekarelik alana gömülen paslanmaz 1 metreküplük çelik kasanın içine, özel plastik kutularda 65 materyal var. Gömünün üstüne Bizans taşını yerleştiren Prof. Dr. Barbarosoğlu şunları söyledi: “50 yıl sonra hem üniversite, hem de ülke olarak burada olacağımıza güveniyoruz. Kurumsal hafızamızı tazeleyerek, nereden nereye gittiğimizi görmek istedik. Üniversitemizin 200’üncü yılını kutlayanlar bizim bu yıllarda nelere sahip olduğumuzu görecek. Kapsülde bugünün değerlerini yansıtmaya çalıştık. Üniversitenin kendisine dönüp bakmasını istedik. En az hiyerarşinin olduğu üniversitemizi katılımcı yönetimle geleceğe izler bırakmak istedik. 50 yıl sonra bu güçlü, kuvvetli değerlere sahip çıkacak öğrencilerimiz, akademisyenlerimiz olsun istiyoruz.”

Üniversitenin 200. yılında açılacak kapsülde yer alan eşyalar, öğrenci ve akademisyenlerin önerisiyle seçildi. Zaman kapsülü, 50 yıl dayanacak şekilde oluşturulurken, materyaler 150 yıl dayanacak kağıtlara basıldı.

Kapsülde, BÜ mezuniyet törenlerinde kullanılan kep, 1993-2001-2005 BÜ Telefon Rehberleri, bilgisayar faresi, BÜ diploması, Rektör Barbarosoğlu’nun randevu defteri ve ajandası, BÜ ders kataloğu, Yüksek Öğretim Mevzuatı, öğrencilerin yoğun olarak kullandığı pet su şişesi, kotası dolan dersler için öğrencilerin öğretim üyelerine ikna amaçlı yazdıkları metinlerden örnekler gibi nesneler yer aldı.

Etkinliğe, çok sayıda akademisyen, öğrenci ve çalışanlar katıldı.

Kaynak: Beyaz Gazete

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu