GündemManşet Haber

Bir Milyon Makaleye ‘Tek Tıkla’ Ulaşılabilecek

Akademisyenler, araştırmacılar ve öğrenciler 1 milyon makaleye tek tıkla ulaşabilecek.

blank

1995 yılından günümüze olan Türkiye Makaleler Bibliyografyası ile 1923 – 1999 yıllarını kapsayan Cumhuriyet Dönemi Makaleler Bibliyografyası ver’tabanlari yapılan ayrıntılı bir çalışma sonucunda tek bir arayüzden taranabilir hale getirilmiş olup, araştırmacılarımızın hizmetine sunulmuştur.

Bilindiği üzere bibliyografyalar kullanıcının asıl kaynağa ulaşmasında rehberlik eden yöneltici dizinlerdir. 1952 yılından itibaren basılı olarak yayımlanan Türkiye Makaleler Bibliyografyası, 1995 yılından itibaren internet ortamında yayınlanmaya başlanmıştır. Türkiye Makaleler Bibliyografyası’nın hazırlanma amacı; bilimsel ve kültürel nitelikli dergiler ile çeşitli bilimsel toplantılar sonunda yayınlanan bildiri kitapları içinde yer alan seçilmiş makalelerin bibliyografik kayıtlarına erişimi sağlamaktır.

Türkiye Makaleler Bibliyografyası, Türkiye’de yayınlanan en önemli ve kapsamlı elektronik kaynaklardan biridir. Araştırmacıların daha etkin ve verimli makale taraması yapabilmeleri için Türkiye Makaleler Bibliyografyası ile Cumhuriyet Dönemi Makaleler Bibliyografyası üzerinde yapılan ayrıntılı bir çalışma sonucunda “1923’ten Günümüze Makaleler” sloganıyla şu an için 5 bin dergideki 1 milyona yakın bilimsel makale tek bir ara yüzden taranabilir hale getirilmiştir. Gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda veri girişi altyapısı yeniden kurgulanmış olup, yeni sisteme yazar adları ve yayın adı otorite dizinleri eklenmiştir.

Yeni kullanıcı ara yüzü ile yazar, makale, konu, dergi adı vb. filtremeler çok etkin ve verimli bir şekilde kullanıcının hizmetine sunulmuştur. Araştırmacılar yeni trend teknolojiler ve yaklaşımlar dikkate alınarak hazırlanan yazılım ve sunucu altyapısı ile daha hızlı sonuçlar elde edilebilecektir. Ayrıca seç ve paylaş özelliği ile de araştırmacılara kendi listelerini oluşturma imkanına sağlanmıştır.

Makalelere BURADAN ulaşabilirsiniz.

Araştırmacıların daha etkin ve verimli makale taraması yapabilmelerini sağlamak isteyen Milli Kütüphane, 91 yıllık makale künyeleri arşivini elektronik ortamda birleştirdi. Dünya standartlarına uygun olarak yeniden tasarlanan Milli Kütüphane’nin web sayfasındaki elektronik veri tabanları zenginleştirildi ve online üyelik sistemleri yenilendi. Etkin ve verimli makale taramasında etkin olan ve araştırmacıların ana kaynağa ulaşmasında rehberlik yapan bibliyografyalar konusunda kapsamlı ve ayrıntılı bir çalışma yapıldı. 1995 yılından bu yana oluşturulan Türkiye Makaleler Bibliyografyası ile 1923- 1999 yıllarını kapsayan Cumhuriyet Dönemi Makaleler Bibliyografyası üzerinde yapılan çalışma sonucunda “1923’ten Günümüze Makaleler” sloganı ile 5 bin dergide yayınlanan 1 milyona yakın bilimsel makale tek bir ara yüzden taranabilir hale getirildi.

Milli Kütüphane tarafından hazırlanan yeni kullanıcı ara yüzü ile yazar, konu, makale, dergi adı gibi filtrelemeler çok etkin ve verimli bir şekilde kullanıcının hizmetine sunuldu. Araştırmacılar, yeni teknolojiler dikkate alınarak hazırlanan yazılım ve sunucu altyapısı ile daha hızlı arama sonuçları elde edilebilecekler. Böylece günler süren aramalar, kısa süre içerisinde tamamlanabilecek. Ayrıca seç ve paylaş özelliği ile de araştırmacılara kendi listelerini oluşturma imkanı sağlandı.

Kaynak: Türkiye Gazetesi

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. merhaba arkadaşlar makalelere ulaşmak için künye adını googleye yazıp sonuna pdf ekleyerek indirebiliriz.

  2. merhaba,
    çok güzel bir paylaşım ama siteyi ziyaret ettim makaleleri okuyamıyorum, nasıl açabilirim makaleleri?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu