Akademik Personel | 17 Haziran 2021, Perşembe

Akademisyenlerin Kişilik Özellikleri Nelerdir?

24 Nisan 2014
Akademisyenlerin Kişilik Özellikleri Nelerdir?
       

Akademikpersonel.org’un Akademisyenler üzerinde gerçekleştirdiği bir araştırmaya göre Akademisyenlik için önemli görülen kişilik özellikleri belirlenmiştir

Yöntem olarak İnternet üzerinden anket yapılan çalışmada toplamda 342 adet farklı bilim dalında çalışan ve akademik kariyerin değişik noktalarında bulunan akademisyenlere ulaşıldı. Akademisyenlere, “Akademisyenlik için aşağıda verilen kişilik özellikleri sizce ne derecede önemlidir” sorusu yöneltildi. Kişilik özelliklerinin belirlenmesi esnasında ise öncesinde yurt dışında yapılmış çalışmalar incelenerek anket formu soruları son haline getirildi.

Akademikpersonel.org’un Araştırma sonuçlarına göre akademisyenlik için gerekli olan ilk beş kişilik özelliği şu şekilde belirlendi:

1-Bilgiye değer vermek

2- Fikirlerini özgür bir şekilde ifade edebilmek

3-İstekli-hevesli olmak

4- Objektif ve tarafsız olmak

5- Güvenilir olmak

Akademisyenlik için çok da önemli görülmeyen kişilik özellikleri ise şu şekilde belirlendi:

1- Problemleri yüzeysel geçiştirebilmek ve derinlemesine yaşamamak

2- Sıcakkanlı ve candan olmak

3- Neşeli olmak

4- Olaylar, gelecek ve kişiler hakkında pozitif olmak

5- İnsanlarla iyi geçinebilmek

Mevcut çalışmanın önemini Türkiye’de ilk defa böyle bir çalışma yapılmış olması olarak aktaran ÖYP Araştırma Görevlisi Murat Aktan, bu sayede yüksek lisans, doktora yapmak veya sonrasında akademik kariyerde ilerlemek isteyen adaylara genel bir bilgi verilmesinin amaçlandığını belirtti. Murat Aktan, insanların yanlış meslek ve kariyer tercihlerinden dolayı mutsuz bir hayat geçirebildiğine değinerek meslek tercihi ve kişilik uyumunun önemine değindi.

Akademikpersonel.org ailesi olarak mevcut çalışmanın sonuçlarının bireylerin eğitim, kariyer tercihlerine ışık tutmasını temenni ediyoruz.

İlişikteki grafiğe bakarak hangi kişilik özelliklerinin akademisyenlik için önemli ve önemsiz olduğunu 100 üzerinden değerlendirilen skor derecesine göre inceleyebilirsiniz.


KİŞİLİK

Akademik Bakış
       

Kolay Hobiler