Kültür-SanatManşet Haber

Berlin Film Festivali Start Aldı

Sinema dünyasının ses getiren etkinliklerinin başında gelen Berlin Film Festivali (Berlinale) dün itibariyle kapılarını açtı. Pek çok farklı ülkeden yaklaşık 400 adet filmin gösterileceği ve 67.si düzenlenen festivale, dünyanın her yerinden yoğun ilgi gösteriliyor.

9 – 19 Şubat tarihleri arasında gerçekleşeceği duyurulan ve merakla beklenen Berlin Film Festivali (Berlinale) dün itibariyle başladı. Fransız yönetmen Etienne Comar’ın iddialı yapımı “Django” filminin gösterimi ile kapılarını açan Festival, bu yıl da Almanya’nın başkenti Berlin’deki Potsdamer Platz meydanında bulunan Berlinale Palast’ta yapılıyor. Açılış öncesinde çok sayıda ünlü ismin akın ettiği ve kırmızı halıda boy gösterdiği festivalde, “Django”nun yönetmeni Comar ve filmin oyuncu ekibi ile ünlü yönetmen Paul Verhoeven başkanlığındaki jüri, ilgi odağı oldu oldu.

72 Ülke Katılım Gösteriyor!
Etkinlik kapsamında,72 ülkeden 399 adet filmin gösterileceği Berlinale’de, toplamda 18 adet film ünlü “Altın Ayı” ve “Gümüş Ayı” ödüllerini almak için yarışacak. Davetlileri ile de oldukça dikkat çeken festivale katılım gösterenler arasında ilginç isimler de yer alıyor. Hollywood ve Avrupa sinemasının tanınmış isimlerinin yanı sıra, Almanya’nın ünlü futbol ligi Bundesliga’nın en önemli takımlarından Bayern Munich’te top koşturan Alman milli takımı oyuncusu Jarome Boateng ile Almanya Federal Meclis Başkan Yardımcısı Claudia Roth’un davetliler arasında yer alması oldukça ses getirdi.

Türkiye’yi de ünlü yönetmen Ceylan Özgün Özçelik’in temsil edeceği festivalde, yönetmenin son filmi “Kaygı” da panorama bölümünde tanıtılmasının ardından, en iyi film kategorisinde güçlü rakipleriyle mücadele edecek. 67. Berlin film Festivali’ne dair ödüller ise, festival bitimin bir gün öncesi tarihi 18 Şubat’ta sahiplerini bulacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu