GündemSlayt Haber

Başbakan “Akademisyen Maaşlarında İyileştirme Yapılacak mı” Sorusunu Cevaplamadı

09.Nisan.2014 Tarihinde MHP Balıkesir Mv. Ahmet Duran BULUT tarafından Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN’nın cevaplaması için verilen akademik personelin özlük haklarının iyileştirilmesine ilişkin yazılı soru önergesi Başbakan tarafından cevaplanmadı ve Süresi İçinde Cevaplandırılmadığından Gelen Kağıtlarda Yayımlandı.

 

 

 

 

 

 

Yazılı Soru Önergesi Bilgileri

Dönemi ve Yasama Yılı 24/4
Esas Numarası 7/42185
Başkanlığa Geliş Tarihi 09/04/2014
Önergenin Özeti Akademik personelin özlük haklarının iyileştirilmesine ilişkin
Önergenin Sahibi MHP Balıkesir Mv.AHMET DURAN BULUT
Önergenin Muhatabı Başbakan İstanbul Mv.RECEP TAYYİP ERDOĞAN
Önergeyi Cevaplayan
Önergenin Son Durumu Süresi İçinde Cevaplandırılmadığından Gelen Kağıtlarda Yayımlandı

 

Yazılı Soru Önergesinin Metni

Ekran Resmi 2014-05-26 21.16.39

İlgili Makaleler

17 Yorum

 1. bir devlet düşünün kendi eliyle beyin göçünü teşvik ediyor. bugün türkiyede akademiye yapılan budur işte. bu durum karşısında halen daha akademisyenlere laf atan zavallılar kendi teknelerini batıran tayfadan farksızlar.

 2. bizlere kitap dergi parası,
  bazılarına da yalamak için kemik parası lazım herhalde. (aylık 50 TL mesela)
  kullandığın yazılımı, bindiğin arabayı, cep telefonunu düz memur üretmiyor.
  eşit işe eşit ücret varsa arş gör maaşı 3000 – 3500 arası bir skalaya oturmalıdır.
  bu maaşla kimse boş bilim sevdasıyla debelenmez, hevesler geri dönüşü olmadıkça söner.
  ne olur?? boşta kalmamak için vakit geçirilen bir iş olur…

 3. BALIKESİR MİLLETVEKİLİ SAYIN AHMET DURAN BULUT’UN 09.04.2014 TARİHİNDE TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA AKADEMİK PERSONELİN ÖZLÜK HAKLARININ İYİLEŞTİRİLMESİNE İLİŞKİN BAŞBAKAN TARAFINDAN CEVAPLANDIRILMAK ÜZERE OLARAK VERMİŞ OLDUĞU SORU ÖNERGESİ İLE İLGİLİ OLARAK tbmm.gov.tr BÖLÜMÜNDE SÜRESİ İÇİNDE CEVAPLANDIRILMADIĞINDAN GELEN KÂĞITLAR DA YAYIMLANDI İBARESİ BULUNMAKTADIR.. SORU ÖNERGESİNE VERİLEN CEVAP BU HAFTA İÇERİSİNDE YAZILI OLARAK GELECEK VE YAYIMLANACAKTIR.

 4. Diren Çakmak, sana cevap yazmakla parmaklarımı hiç yormayacağım. Zira bilişsel becerilerin (var mı bilmiyorum), kısa devre yapabilir…

 5. Diren çakmak maşallah çok akıllısınız… Lise mezunu polis 3000e yakın para alacak, üniversite bitirmiş üzerine yüksek lisans, doktora yapan araştırma görevlileri asgari ücret alacak. Bir polis, bir öğretmen kadar maaş alamayan akademisyenlerde daha kendini, ailesini geçindiremezken bilimsel çalışmalarda bulunacak öyle mi??? Lise mezunu bütün gün yanındakilerle laklak yapıp katolog bakan,bugün git yarın gel diyen memurlarla neredeyse aynı parayı alıyor bugün bir araştırma görevlisi. Bu çalışmaların içine girmediğiniz öylesine belli ki… Kadro sorunu bir yandan maaş sıkıntısı bir yandan lisansüstü çalışmalar yapan belirli bir yaşa gelmiş insanları aileleri üzerinde asalak yapan zihniyeti KINIYORUM.

 6. Buradaki yorumları kaç kişi okuyor bilmiyorum ancak her yerde söylediğimi beni tanımayanlarla da paylaşmak isterim. Türkiye’de akademisyen maaşları düşük değil, bilakis fazladır. Türkiye’de çok az sayıda akademisyen maaşını hak etmektedir. Kitap ve dergi edinmek için maaşların yetersiz olduğu iddialarını duymaktan çok sıkıldım. Keşke şöyle bir uygulama olsa: Eğer akademisyenler kitap veya dergi gibi akademik gerekçelere dayalı harcamaları için maaş artışı istiyorlarsa, SADECE KİTAP VE DERGİ için kullanılmak üzere kuponlar verilse (örneğin 500 liralık). Keşke, maaş artışı taleplerinin tipik bir küçük burjuva çığırtkanlığı olduğu görülse. Bence akademisyen maaşları asgari ücret düzeyine indirilmeli ve bu işi yapmak isteyenler bu işi tercih etmelidir. Makale, kitap ve benzeri yayın yaptıkça, akademisyen maaşı artmalıdır. Aksi halde kalite yükselmediği gibi, asalakların biriktiği yerlerin başında üniversiteler gelecektir. Dilerim bu maaş artışı çığırtkanlığı son bulur.

  1. ah ah. dünyadan haberin yok, akademisyenlik nedir bilmezsin, dünyanın gelişmiş ülkeleri nasıl bu hale gelmişler hiç aklın almaz ancak alakan olmayan bir yerde hiç bilmediğin konularda yorum yaparsın. senin derdinden dr.haydar dümen anlar. sen derdini ona yaz. boş laflarla akademisyenlerin canını sıkamazsın anca kendine özlü veciz sözler! söyletirsin. akademisyenlerin on boşu bile senin gibileri zekada, çalışkanlıkta cebinden çıkarır. hadi işene bak.

  2. Size katılıyorum hatta üniversiteler taşeronlaşma işiyle yönetilmeli ve “dayıbaşı” görevine de siz getirilmelisiniz!!!! Çünkü Hitit Üniversitesi’nde, muhtemelen babadan kalma mirasla, burada klasik müzik edebiyatı yapıyorsunuz. Ayrıca şu anda sizin birikinti oluşturduğunuz yer de asalak mekanı grubuna mı giriyor.

  3. Bence sen akademisyen filan değilsin. Gereksiz yere neden laf kalabalığı yapıyorsun. Okuduğunu anlama özürlüsün sanırım. Daha önceleri tüm dünyadaki akademisyenlerin maaşlarını Türkiye’deki akademisyenlerin maaşları ile karşılaştıran bir tablo da yayınlandı. Burada da Türkiye’deki akademisyenlerin maaşlarının ne kadar düşük olduğu ortaya konmuş oldu. Satın alma paritesine göre bile akademisyenlerin maaşları dünya ülkelerine göre kıyaslandığında içler acısı bir durumda. Bilmiyorum sen ne için buradasın ama bence gereksizsin. Git başka işlerle ugraş.

  4. insan herkesi kendi gibi sanırmış. belli ki küçük bir üniversitede bahsettiğin asalak birikimine katkıda bulunan bırak mesleği kendisine saygı duymayan birisisin. herkesi de kendin gibi görüyorsun. bizler proje de yaptık, patent de aldık, Amerika da post-doc da yaptık. etrafımda onlarca başarılı çalışkan akademisyen, arş.görevlileri, öğretim elemanları var. hepsinden Allah razı olsun ki, diğer memurlara ve dünyanın diğer ülkelerindeki meslektaşlarına göre bu kadar düşük maaş aldıkları halde mutsuz fakat yılmadan çalışmaya devam ediyorlar. son yıllardaki akademisyen maaşları cumhuriyet tarihinin en düşük maaşları olduğu gerçeği bile olayın ciddiyetini ortaya koymaya yetiyor. bu camiada senin gibiler de maalesef var. nedeni çok basit. son yıllarda akademisyenliğin cazibesini yitirmesi ve başarısız olanların da akademisyen olabilmesi.

 7. 1) akademisyenleri perişan edenler de paralelciler mi?
  2) kabinenizde hiç mi paralelci yok?
  3) AKP döneminden önce araştırma görevlisinin yarısı maaş alan vaizler akp iktidarı ile arş.görevlisinden fazla maaş alır duruma getirildiler. vaizlik, polislik, mühendislik, uzman yardımcılığı, hatta uzmanlık arş. görevliliğinden daha nitelikli, daha ehemmiyetli, daha zor bir meslek midir? bunların kimisi asistanların 2 katı maaş alıyor. oysa Amerika gibi ülkelerde asistan maaşları en az bunların 2 katı seviyesinde. dünyadan haberiniz yok mu? Neden?
  4) akademik personel maaşları 2002 yılına göre ortalama 1500 tl aylık kayba sahip. akademisyenlere karşı bu olumsuz ve düşmanca tavrınızın nedenleri nelerdir?
  5) bina yapmakla, kağıt üzerinde üniversite açmakla gerçek manada bir üniversite kurduğunuzu mu zannediyorsunuz? üniversite akademik personeline imam kadar, polis kadar maaş vermediğiniz halde üniversitelerden ülkenin bilimsel ve teknolojik gelişimini sağlayacak çalışmalar yapmalarını mı bekliyorsunuz?
  6) dünyada üniversitelere ve öğretim elemanlarına bakışla türkiyedeki arasında uçurumlar var. neden?
  7) eşit işe eşit ücretle birlikte yeni mezun bir mühendis kamuda mühendis kadrosunda 3300 tl maaş alırken üniversitede asistan olduğunda 2400 tl maaş alabiliyor. eşit işe eşit ücret bu mudur? öğretim üyesi bir yrd.doç.dr. bir polis memuru, bir uzman yardımcısı kadar maaş alamıyor. AKP dönemiyle birlikte devletin maaş politikası akademisyenleri cezalandırma şeklinde uygulanıyor.sebepleri nelerdir? ülkeye zarar verdiğinizi düşünmüyor musunuz? bu zararı da paralelciler mi veriyor?

  1. değerli araştırma görevlisi arkadaşlar sizler kendinizi vaizlerden yüksek görüyorsunuz ama bir vaiz ilahiyat fakültesi (5 yıl), dini yüksek ihtisas merkezi (3 yıl), yüksek lisans (2 yıl) yani lise hariç toplam 10 yıl okumuş kişilerdir ayrıca vaizler halkın nazarında çok büyük yere sahiptirler ben vaiz değilim öğretmenim ama ilçede olan vaiz arkadaştan biliyorum sizler okulda koltuktan kalkmazken bir vaiz bir cuma vaazında 20.000 hatta dafa fazla kişiye hitap edip halkı dini açıdan şuurlandırmaktadır. bence bunların hepsini hesap edin ayrıca vaizler hakettiğinden daha az maaş alıyorlar bi vaiz taş çatlasa 2900 tl maaş alır oda en kıdemlisi

 8. Kafasi pek calismiyor bu mualefet milletvekillerinin. La Turkiyede mualefet partisindesen eger cozum kolay. Akademisyenlerin maaslarini ya dusurelim ya da ayni kalsin zam yapmayalim diye oner. Bak nasi maaslara zam yapiliyor. Ben mi soleyem herseyi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu