Akademik Personel | 25 Mayıs 2019, Cumartesi

Başarılı İnsanların En Önemli Ortak Noktası

24 Eylül 2014
Başarılı İnsanların En Önemli Ortak Noktası
       

Hayatımızın hangi parçası olursa olsun ister iş, ister özel ya da akademik yaşamda başarılı olmanın temeli motivasyonu kaybetmeyip hayalini kurduğumuz şeylerden vazgeçmemekten geçiyor.

  • Steve Jobs – Apple’dan kovuldu ama birkaç yıl ardından şirkete geri dönüp tarihin en başarılı şirketinin kurucusu olarak karşımıza çıktı.basarili-is-adamlari-2
  • Bill Gates – Paul Allen ve Paul Gilbert ile birlikte kurduğu Traf-O-Data şirketi (yollardan trafik bilgisini toplayıp trafik akışı hakkında otomatik raporlar çıkarılmasını sağlayan bir yazılım üretiyorlardı) sadece birkaç müşteri edinebildi ve 1980’de kapatıldı. Ardını söylemeye gerek yok sanırım Microsoft ile karşımıza çıkan hikaye ortada.
  • Henry Ford – Modern iş yaşamı ve girişimciliğin öncülerinden olan Henry Ford Ford Motor Company’den önce üretmeye çalıştığı motorlu araçlarında 1,5 yıl süreyle başarısız oldu.
  • Walt Disney – Global Disney hükümdarlığının kurucusu olan Walt Disney Kansas City Star gazetesindeki ilk işinde yeterince “yaratıcı” bulunmadığı için işten çıkarıldı.
  • J.K. Rowling – 400 milyondan fazla satılan Harry Potter serisinin yazarı bu seri öncesinde yayınevlerinden o kadar çok red cevabı almıştı ki yazarlık kariyerinden vazgeçmeyi dahi düşündü.

HAYAL DEĞİL, AMAÇ

Bahsettiğimiz örneklerin sayısını arttırmak mümkün, o yüzden konu ne olursa olsun asla hayallerimizin peşinden koşmaktan vazgeçmemeli ve Amerika’lıların çok kullandığı aşağıdaki özlü sözü hep başucumuzda tutmalıyız:

Never give up on what you really want to do. The person with big dreams is more powerful than the one with all the facts.” (Asla gerçekten yapmak istediğiniz şeyi yapmaktan vazgeçmeyin. Büyük hayalleri olan bir kişi sadece gerçeklerle yaşayanlardan çok daha güçlüdür.)

       

BENZER HABERLER