Akan HaberKültür-Sanat

Bakanlık’tan ‘Nymphomaniac’ Filmine Yasak

Kültür Bakanlığı’na bağlı Denetleme Kurulu oy çokluğuyla ‘Nymphomaniac’ filmini yasakladı. Kurul üyesi Yamaç Okur “Yaş sınırı olmalı” dedi.

Lars von Trier’in ses getiren filmi ‘Nymphomaniac’a yasak geldi. Vizyona girecek filmlere reyting değerlendirmesi yapan Kültür Bakanlığı’na bağlı Denetleme Kurulu oy çokluğuyla filmin vizyona girmemesi yönünde karar verdi.
Film geçtiğimiz hafta alt komisyona gönderildi ve alt komisyon filmi izledi. Ancak alt komisyon filmin denetlenmesi gerektiğine karar vererek filmi, üst komisyonu olan Denetleme Kurulu’na gönderdi. Kurul, dün filmi izleyerek vizyona girmemesi yönünde karar verdi. Toplantıya katılan üyelerden ikisinin şerh koyduğu karar oy çokluğuyla alındı.  Konu hakkında genç oyuncu Yunus Günçe, Twitter’dan ”Recep İvedik’in çok daha tehlikeli olduğunu düşünüyorum” tweetini attı.

 

ROMANYA’DA SORUN VAR

Sansür kararı verilen kurulda Kültür Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı’ndan birer temsilcinin yanı sıra bir psikolog, bir sosyolog ve bir çocuk gelişimi uzmanı yer aldı. Toplantıda sektör adına ise SE-YAP, SESAM ve TESİYAP temsilcileri bulundu.

Konuyla ilgili konuştuğumuz, Denetleme Kurulu’ndaki SE-YAP temsilcisi ve yapımcı Yamaç Okur, “Mevcut yönetmelikte filmlerin sınıflandırması üzerine 11. madde var. Bu madde, herhangi bir filmin ticari dolaşıma girmemesi üzerine kurulu. Ben böyle bir şeyin söz konusu bile olamayacağı düşüncesindeyim. Bütün demokratik ülkelerde filmler vizyona girerken sınıflandırılır. Seyirci de bu sınıflandırma sayesinde filme girmeden önce nasıl bir şeyle karşılacağını anlar” dedi.

Filmin gösterildiği çoğu ülkede 18 yaş sınırıyla seyirciyle buluştuğunun altını çizen Okur sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye dışında Romanya’da da bir sorun olmuş. Romanya’da bizde olduğu gibi yasaklanmış ama daha sonra bu karar geri alınmış. ‘Nymphomaniac’, açık sahneleri olan bir film ama bunun yasaklanması doğru değil, yaş sınırı koyularak gösterilmesi gerek.”

 

İKİ BÖLÜMLÜK FİLM

Türkiye’de geçen hafta sona eren !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nde Lars von Trier tarafından kısaltılmış versiyonuyla gösterilen ‘Nymphomaniac’ın ilk bölümünün 14 Mart, ikinci bölümünün ise 21 Mart’ta vizyona girmesi bekleniyordu. Film, Berlin’den övgüler almıştı.

 

TWİTTER’DAN NE DEDİLER

* ‘Nymphomaniac’ ‘sansürlü’ olarak bile vizyona giremiyor. Hani sanata özgürlük?
* ‘Nymphomaniac’ın yasaklandığı ülkede en çok gösterim yapan film ‘Recep İvedik 4’.
* 14 yaşında çocukların evlendirilmesini, tecavüzcülerin serbest bırakılmasını normal karşılayan ülkenin ahlakı bu kadar olur.
* Bir nesil, sırf bu baskılar yüzünden ‘Nymphomaniac’ olacak.
* Hırsızların, sıradan karşılandığı ülkede ‘Nymphomaniac’ı ahlaksız diye yasaklamak muhteşem değil de ne?

 

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Açıkçası ben de bu karara hiç şaşırmadım. Nuri Bilgenin hırkasına dünya sinemasını değişmeyenler, asgari ücret alıp;günde 12 saat çalışıp Cem yılmaz, vs. izlemeye gidenler, falan filan varken gerçekten ben bu karara hiç şaşırmadım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu