Akademik Personel | 21 Ekim 2021, Perşembe

Bakan Yılmaz: İngilizce Ders Saatini Yılda 1400’e Çıkaracağız

Bakan Yılmaz: İngilizce Ders Saatini Yılda 1400’e Çıkaracağız
       

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Bayburt Saat Kule Meydanı’nda gerçekleştirilen toplu açılış ve temel atma törenine katıldı. Yılmaz, “Ortaokul döneminde seçmeli ders alanlara da İngilizce dersi veriyoruz ama hepsini topladığımızda yıllık 700 ders saati yapıyor. Allah nasip ederse bunu 1300 ile 1400 arasına çıkaracağız” dedi.

Bayburt Saat Kule Meydanı’nda gerçekleştirilen toplu açılış ve temel atma töreninde konuşan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, okulöncesi eğitimi zorunlu hale getireceklerini yineledi. Yıllık İngilizce ders saattini 1300 ile 1400 arasına çıkaracaklarını belirten Yılmaz, “Bizim okullarımızdan mezun olanlar İngilizce’yi de kullanacak” dedi. İkili eğitim ile ilgili de konuşan Milli Eğitim Bakanı şunları söyledi:
“Önümüzdeki dönemde, aldığımız daha iyi bir eğitim sisteminden, daha iyi bir eğitim sistemini evlatlarımıza teslim edeceğiz. Başbakanımız açıkladı, okul öncesi eğitimi zorunlu hale getireceğiz inşallah. Niye yapıyoruz? Evlatlarımız 1 yıl daha eğitim alırsa hayatta daha başarılı oluyor da ondan, bütün araştırmalar onu gösterdi. Şu anda yaklaşık 77 bin dersliğe ihtiyacımız var. Bu 77 bin derslikten de 65 bini 15 büyük ilde. Van, Diyarbakır, Mardin, Mersin, Adana, Antalya, Konya, Ankara, Aydın, İzmir. İzmir’de 30 ilçe var, 25’inde ikili eğitim problemi yok. Sadece 5 ilçemizde var. Önümüzdeki yıl Aydın’da da ikili eğitimi kaldırıyoruz. Allah nasip ederse Türkiye’nin bütün illerinde birer birer ikili eğitimi de kaldıracağız.”

Mezun olanlar İngilizce’yi de kullanacak

Bakan Yılmaz, dünyaya açılmak gerektiğini ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Yerel, milli değerlerimizi benimseyeceğiz, bununla gurur duyacağız her zaman, ‘bu ezan dinmesin, bu bayrak inmesin.’ diyeceğiz. İşte bu değerler eğitimini de bizim eğitim sistemimizde vereceğiz. Dünyaya açılabilmek için de yabancı dile sahip evlatlarımızın olması lazım. İlkokul 2, 3, 4’de, 5, 6, 7, 8’de de İngilizce dersi veriyoruz. Ortaokul döneminde seçmeli ders alanlara da İngilizce dersi veriyoruz ama hepsini topladığımızda yıllık 700 ders saati yapıyor. Allah nasip ederse bunu 1300 ile 1400 arasına çıkaracağız ve bizim okullarımızdan mezun olanlar İngilizce’yi de kullanacak. İngilizce’yi de kullanırsa geniş bir pencere açılacak.”

anadolu ajansı

       

Kolay Hobiler