Akademik Personel | 19 Temmuz 2019, Cuma

Bakan Özlü Ödüllü Kadın Buluşçuları Kabul Etti

29 Temmuz 2017
Bakan Özlü Ödüllü Kadın Buluşçuları Kabul Etti
       

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü, 2017 Kore Uluslararası Kadın Buluşçular Fuarı’nda ödül kazanan 3 kadın buluşçuyu bakanlığa kabul etti.

 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk ÖzlüTürkiye‘nin gelişme ve kalkınmahedefleri için, siyasi, sosyal ve iktisadi yaşamda kadın erkek eşitliğinin sağlanmasının zaruri olduğunu kaydetti.

Özlü, Bakanlıkta, 2017 Kore Uluslararası Kadın Buluşçular Fuarı’nda ödül kazanan 3 kadın buluşçuyu kabul etti.

Ödül alanları tebrik eden Özlü, uluslararası platformda elde edilen bu başarının toplum için ilham kaynağı olduğunu söyledi. Son 15 yıllık süreçte, kadın akademisyen sayısındaki artışın erkeklerden daha çok olduğuna dikkati çeken Özlü, “2002’de 26 bin kadın akademisyenimiz varken bugün bu sayı 65 bindir. Türkiye’de 6 bin 900 kadın profesörümüz, 5 bin 300 kadın doçentimiz görev yapmaktadır.” diye konuştu.

“Kadınlar işgücü ve istihdamda daha fazla yer almalı”

Kadınların işgücü ve istihdam alanında daha fazla yer almalarının, toplumsal hedef olarak benimsenmesi gerektiğinin altını çizen Özlü, “KOSGEB başta olmak üzere kadın girişimcilerimize ve ev hanımlarımıza ayrıcalıklı, özel destekler veriyoruz. Bu kapsamda KOSGEB Uygulamalı Eğitim Programına girip sertifika alan kadınlarımızı, hibe ve teşvik programlarıyla destekliyoruz. Girişimcilik Destek Sertifikası alan kadınlarımıza, destek programlarına kabul edilmeleri halinde, başlangıçta 50 bin lira hibe, işini daha da büyütmek isteyen kadınlara, 30 ay sonra taksitli ödeyecekleri biçimde 100 bin lira daha kredi ödemesi yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT) Başkanı Habip Asan da kadın buluşçuları desteklemeye devam edeceklerini belirterek, aydınlık Türkiye’nin geleceğinde kadın buluşçuların büyük payı olacağını söyledi.

Ödül kazananlar arasında yer alan Prof. Dr. Nuray Çağlar, çevre dostu bir arıtım yöntemi geliştirdiklerini anlattı. Çağlar, buluşun sadece gemi atık sularıyla değil, diğer sanayi kollarında da kullanılabilecek bir arıtım metodu olduğuna dikkati çekti.

El kullanmadan dişleri fırçalayan otomatik sensörlü sistemle ödüle layık görülen Yrd. Doç. Leyla Türker Şener de buluşun hareket kabiliyeti olmayan veya bu yeteneğini kaybetmiş engelli kişilerin hayatını kolaylaştıracağına işaret etti.

Tasarladığı çantayla ödül alan, İstanbul Çağlayan Adliye Sarayı 1. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkeme Yazı İşleri Müdürü Esin Öney Nayi̇r da tasarım konusundaki diğer faaliyetlerini anlattı.

anadolu ajansı

       

BENZER HABERLER