GündemKültür-Sanat

Bakan Çelik Arkeologlardan Yardım İstedi

Kültür ve Turizm Bakanı Çelik dünya arkeologlarından yasadışı olarak vatan dışına çıkarılan kültürel varlıkların iadesi için yardım istedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, dünya arkeologlarına seslenerek, “Yasadışı olarak çıkarılmış bulunan kültürel varlıklarımızın iadesi için siz kıymetli ilim insanlarının bizi anlamanızı ve kuvvetle desteklemesini istek ediyoruz” diye söyledi.

İstanbul Hilton Oteli’nde düzenlenen Avrupa Arkeologlar Birliği’nin 20. Yıllık Kongresi’nin açılışına katılan Bakan Çelik, Türkiye’den vatan dışına yasadışı yollarla çıkarılan kültürel varlıkların iadesi konusunda dünya arkeologlarından yardım istedi. Her sene diğer bir Avrupa ülkesinde düzenlenen ve yeni kuramların geliştirilmesi, tartışılması, problemlere çözüm aranmasında ‘açık forum’ niteliği taşıyan kongrenin açılışında konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Türkiye’de 1931 yılında Türk Tarih Kurumu ve 1934 İstanbul üniversitesi Türk Arkeoloji Entütisi ile ağırbaşlı anlamda başlayan arkeolojik çalışmaların, bugün 40’tan çok üniversitede ve 60’dan çok bölümde akademik olarak devam ettiğini ifade etti. Bakan Çelik şunları kaydetti:

“Diğer yandan yerli ve yabancı ilim adamları tarafından fazla sayıda kazı restorasyon ve yüzey araştırması yapılmakta yeni ve gelişmiş tekniklerle bir fazla bilgi ve bulgu, ilim dünyasının hizmetine sunulmaktadır. Bakanlığımız, insanlığın ortak mirasına sahip çıkmak bilinciyle arkeolojik çalışmalara destek vermektedir. Bu çerçevede 13 farklı ülkeden 60’a yakın yabancı ve 200’ün üzerinde Türk ilim heyeti tarafından Anadolu’nun çeşitli yerlerinde arkeolojik kazı ve araştırmalar yürütülmektedir. 2013 seneyi sonu itibariyle bakanlığımızca bu çalışmalara sağlanan yekün yıllık mali destek yaklaşık 43 milyon lira seviyesine ulaşmıştır. Amacımız topraklarımızdaki kültürel zenginlikleri kendimize saklamak değil, tüm dünya ile paylaşmaktır. Bu bağlamda bugün adeta bir aleni hava müzesi olan Türkiye’de kültür ve uygarlığı bir sistem içerisinde örneklenerek sergilenen yerler olan müzelerimizin sayısı 388’i, etraf düzenlemeleri yapılarak ziyarete açılan ören yeri sayısı ise 136’yı bulmuştur.”

Yasadışı yollar üzerinden yurtdışında kaçırılan kültür varlıklarına da değinen Kültür ve Turizm Bakanı, “Bir başka mühim husus; yurtdışında bulunan ve yasadışı olarak ülkemiz dışına çıkarılan kültür varlıklarımızın iadesi konusudur. Biz ülkemiz coğrafyasında bulunan, her döneme ait kültür varlıklarını sadece Anadolu’nun değil, bütün dünyanın ve bütün dünya insanlarının ortak değeri olarak kabul ediyoruz. Kültürel her bir obje temel mevcut olduğu, yapıldığı ve kullanıldığı ortam içerisinde bulunduğu vakit hususi anlamına kavuşacaktır. Bu açıdan biz sadece ülkemizden yasadışı olarak çıkarılmış bulunan kültürel varlıklarımızın iadesi için siz kıymetli ilim insanlarının bizi anlamanızı ve kuvvetle desteklemesini istek ediyoruz” diye çağrıda bulundu.

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in açılışına katıldığı kongre, 4 gün sürecek. Her sene diğer bir Avrupa ülkesinde düzenlenen ve yeni kuramların geliştirilmesi, tartışılması, problemlere çözüm aranmasında ‘açık forum’ niteliği taşıyan kongre, 14 Eylül’de sona erecek.

Kaynak: Aktif Medya

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu