GündemManşet Haber

Bakan Çelik: Akademisyen Maaşlarına 1.000 TL Zammı Uygun Gördük

Bakan Faruk Çelik, akademisyen maaşları ve taşeron işçiler meselesi hakkındaki görüşlerini Memleket Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni M. Ali Köseoğlu’na değerlendirdi…

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Memleket Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni M. Ali Köseoğlu’nun akademisyen maaşlarıyla ilgili sorusuna cevap verdi. İşte ayrıntılar…

1_b---kopya.jpg

-Sayın Bakanım… Uzun süredir akademik personelle ilgili bir düzenleme beklentisi var. Müsaadenizle direkt sormak istiyorum: Akademisyenlerin maaşlarını artırmayı düşünüyor musunuz?

-Akademisyenlerin uzun zamandır akademik zam konusunda beklenti içerisinde olduklarını biliyorum. Bu konuda haklı oldukları da bir gerçek. Çünkü birçok gencimizin sırf maaş mevzuu dolayısıyla akademisyenliği tercih etmedikleri ve istifa ettiklerine dair şikâyetler geliyor. Bizler de bunun doğruluğunu biliyoruz. Bu konuda bakanlık olarak bir çalışma yaptık. Sayın Cumhurbaşkanımızın da Başbakanlığı döneminde bu konuda gerekli araştırmanın yapılması ve düzenlemenin kendisine getirilmesi konusunda direktifleri vardı. Biz de diğer kamuda çalışanların maaş durumlarını da inceleyerek akademisyenlere unvan farkı gözetmeksizin 1000 TL zam yapılmasını uygun gördük.

Geliştirme Ödeneği 15 Yılını Dolduran Üniversitelerde Kaldırılıyor

Bakan Çelik: Bir defa akademisyenlere ilave 1000 TL vermemiz lazım. Taşeron işçiler konusu ise Torba Yasa’da ele alınıyor. 2015’te bu konu halledilir diye düşünüyorum

Pazar günü Konya’da, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile merak edilen bazı konular üzerine görüşme imkânı bulduk. AK Parti Konya Milletvekili Prof. Dr. Cem Zorlu’nun yanı sıra Ankara’dan ziyaret için şehrimize gelen Doç. Dr. Salih Yılmaz, Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin, Doç. Dr. İbrahim Arıoğlu gibi akademisyenler de Akyokuş’ta Bakan Çelik’le yaptığımız bu görüşmeye tanık oldular. Bakan Bey’le Konya’ya gelenler arasında Türk-İş Başkanı Ergün Atalay da vardı. Görüşmede en dikkat çekici konu ise akademisyenlere dair zam mevzu ve taşeron işçilerin kadroya alınması durumuydu. Beraber bulunduğumuz grubun akademisyenlerden oluşması da Bakan Çelik’e ‘akademisyenlerin maaşlarını artırmayı düşünüyor musunuz?’ sorusunu yöneltmemizi zaruri kılıyordu. İşte akademisyenleri ve taşeron işçileri yakından ilgilendiren bu görüşmenin detayları…

-Sayın Bakanım… Etrafımız da akademisyenlerle çevrili. Uzun süredir akademik personelle ilgili bir düzenleme beklentisi var. Müsaadenizle direkt sormak istiyorum: Akademisyenlerin maaşlarını artırmayı düşünüyor musunuz?

-Akademisyenlerin uzun zamandır akademik zam konusunda beklenti içerisinde olduklarını biliyorum. Bu konuda haklı oldukları da bir gerçek. Çünkü birçok gencimizin sırf maaş mevzuu dolayısıyla akademisyenliği tercih etmedikleri ve istifa ettiklerine dair şikâyetler geliyor. Bizler de bunun doğruluğunu biliyoruz. Bu konuda bakanlık olarak bir çalışma yaptık. Sayın Cumhurbaşkanımızın da Başbakanlığı döneminde bu konuda gerekli araştırmanın yapılması ve düzenlemenin kendisine getirilmesi konusunda direktifleri vardı. Biz de diğer kamuda çalışanların maaş durumlarını da inceleyerek akademisyenlere unvan farkı gözetmeksizin 1000 TL zam yapılmasını uygun gördük. Bu durumu da Maliye Bakanlığına gönderdik. Onlar da kendi içerisinde bir çalışma yaptılar ve Başbakanlığa ilettiler. Bu durumda son düzenlemeye göre akademisyenlere 1000 TL zam yapılmasına dair görüşümüz, niyetimiz ve çalışmamız vardır. Son kararı yine Bakanlar Kurulu verecektir.

-Düzenlemenin çerçevesi bu şekilde mi olacak?

-Tabi ben bunu ilk aşama olarak söylüyorum. Ne yaparsak yapalım, bundan sonra yapalım. Bir defa akademisyenlerimizin maaşına 1000 TL’yi koyalım, bundan sonra başka neler yapılabilir, ona bakalım. Ben tabi kanaatlerimi iletiyorum.

Kaynak: Memleket.com.tr

İlgili Makaleler

71 Yorum

 1. Arkadaşlar, cevap yazmak önceleri çok abes gelse de okudukça dayanamadım. Öncelikle Devlet-Özelsektör karşılaştırması elma ile armudun toplanmasına benziyor bence. Araştırma görevlisi ile yine devlet kadrolarında bakanlığa bağlı herhangi bir taşra teşkilatındaki en düşük maaş arasındaki farkına bakın. Arada en az 1.4 misli fark olduğunu görürsünüz. Bu durumun öncelikle düzenlenmesi gerekiyor. 2001’de ben başladığımda %34 fazla kazandığım öğretmen kuzenim (ek dersleri eklenmeden) şu anda çıplak maaşta benden %28 fazla alıyor. Özel sektördeki vaziyetler ile ilgili durumda ise az ve çok kazanan meslekler olduğu gibi yeni istihdam sağlanabilen ve sağlanamayan meslekler de vardır. Bu sebeplerle de maaşlar arz talebe göre değişir. Kralı 1300 lira alır diyen arkadaşımın hangi meslekten olduğunu bilemem ama haklı olsa bile durumun akademisyenlikle alakası yoktur. Meslek farklılıklarını maaş olarak aynı şekilde fakültelere taşıyamayacağınıza göre (eşit işe eşit maaş yüzünden) kötü örnekten örnek olmaz demek zorundayım. İş bulmak ya da kurmak konusunda gelişimlerini sağlamaya çalıştığınız öğrencilerin sizin maaşınızı sorduklarında düştüğünüz durumu da bir defa hayal etmeye çalışınız. Akademisyenlikte kadronuzun yenilenebilmesi için yaptığınız yükselme çalışmalarını yabancı dil ya da dünya literatürünü takip gibi normalden hayli pahalı kalemleri de hesaba katınca !!!

 2. bakan tarih vermeyi unutmuş. 2023 hedefi bu açıklanan. 2023 de akademisyenlere 1000 tl iyileştirme zammı yapılacak. ne kaldı şurada 2023 e ki. 2002 de iktidar oldular 2014 deyiz 12 yıl olmuş. 2023 e sadece 9 yıl var.

 3. Yeni mezun bir mühendis, sektörde kazandığından çok azını Üniversitede kazanabilir. Neden Üniversiteyi tercih etsin ki? Bu nedenle en parlak mezunların, hiç değilse eşit maaşla Üniversitelere çekilmesi gerekiyor.

  Ayrıca bilime yapılan teşvik her zaman yarar getirir. Akademisyenler ne yapıyor sanki diyenlerin kaçı hayatında akademik bir makale okudu acaba? Akademisyenlerin bir şey yapıp yapmadıklarını nasıl ölçüyorlar? İşte bu ölçümü yapabilmek için bile bilim, bilgi şart!

 4. Osman hocam bu çok ağır bir kelime olmuş sıradan insan , bir insan profesör olabilir ama ahlaklı olmak onunda üstündedir eşim her zaman çok çalışıp profesör olabilirsin ama güzel ahlaklı olmak olacağın son şey derdi vesselam

 5. Bana kimse maval okumasın arkadaş Araştırma Görevlisiyim laboratuvarı temızlıyorum ”ki bunu memurun yapması gerek ama adama iş tutturana kadar atla deveyi seçiyorsun” deney yapıyorum makale arastırıyorum angarya yanı bılımle alakası olmayan evrak ıslerı yapıyorum ders calısıyorum. İnanın bana deney yapmaktan ve belge ıslerınden vakıt kalmadıgından derslerıme evde bakıyorum.

  Bunun uzerıne bırılerı gelıyor ve hakaret edıyor. Ben özelde de çalıştım bir sene ve gerçekten özelden zor bır meslek.

  Bakıyorum calısan memurlara adam haber sıtelerı , oyun sıtelerı , socıal network sıtelerı vs acmıs okuyor oynuyor ohhh ne ala memleket ona verılen maas a yazık degılde bıze mı yazık ? Yazıklar olsun bunları dıyene suc bızde gıdeceksın yutrtdısına olacak sana beyın gocu bakın bakalım o konusan arkadasları kımler yetıstırıyor????

  İlime irfan a önem verılmedıgınden bu hallere geldık cazıp gelmıyor 2400 lıra maas özelde memleketımde aynı parayı alıyorum kım ıster uzaga gıtmek ama sevdıgın ıcın gıdıyorsun ıste sonra kıra vs vs derken sıfır kalıyor.

  Bizlere çamur atan kıskanan veya karalayan kim varsa yazıklar olsun. Onları diyenler bizleri haketmiyorlar !…

  İnşallah bize değilde size verirler zammıda gözünüz doyar bir nebze. Hayırlı akşamlar…

  1. temizlik yapmak memurun da işi değildir temizlik yapmak için kpss ye girip atanmıyorlar önce hangi kadrodakilerin ne iş yaptığını öğrenin sonra laflarınızı sayın…çoğu araştırma görevlisi işe gelmiyor doğru düzgün araştırması yok işe gelip elektrik harcamayım ziyen vermeyim diye evde yatıyorum diyenleri de var memurları kötülemeden bi düşünün…

 6. bence gerçekten çok saçmalayan insanlar var.her meslekte çok çalışsan da vardır, az çalışanda. Ancak akademisyen dediğin, ülkenin bilim seviyesini ileri seviyeye çıkartan kişidir. evet bütün akademisyenler bu şekilde olmayabilir; ancak sen önce diğer ülkelerdeki akademisyenlerle yarışabilecek imkanı sun ondan sonra konuşalım. en iyi imkanlara sahip ülkelerde dahi gerçekten bilim üreten akademisyen oranı %10’dur. Böyle olduğu için %90’ı üzerinden tamamını karalayamazsın. Öylece bunalr ne işe yarıyor da diyemezsin. Çünkü sen o imkanı vermezsen %10 bile yetişmez. Türkiye’de sosyal hayata etki edebilen akademisyen sayısının az olmasının en önemli nedeni sahip oldukları maddi imkansızlıktır.

 7. burada siradan vatandas ile laf yarışına giren akademisyen arkadaşlara sesleniyorum… etme cahille sohbet küstürürsün, silme cam kırığıyla kestirirsin.

 8. hak alma mücadelelerine tarihin her döneminde toplumun geri kalmış kesimi tarafından karşı çıkılmıştır. bir ortadoğu toplumu olmamız sebebiyle de üniversite mezunu olmasına rağmen ufkunu genişletememiş ve dünyayı başka pencerelerden görmemek için gözlerini kapatmış bir çok insanla birlikte yaşamak mecburiyetindeyiz malesef ki. akademisyenler de üretim ilişkileri çerçevesinde dişlinin bir çarkı, kölelik düzeninin bir neferi olmak zorunda fikriyatı kesinlikle bu çağ insanına yakışan bakış açısı. ara kademe beyaz yakalı sınıfsal konumu bile belli olmayan özel sektör çalışanı emek sömürüsüne doğrudan maruz kaldığı için herkesin de aynı şekilde sömürülmesinde, kendisi gibi köle olmasından yana. siz mühendisler ya da özel sektör çalışanları ya da devletin herhangi bir kadrosunda bulunan personel için de mücadele etmek yerine maaşı artan bütün meslek gruplarına saldırmakta bir sakınca görmüyorsunuz. oysa ki yapmanız gereken akademisyenleri aşağı çekmek yerine kendinizin de haklarınız almak yolunda mücadele vermenizdir. zira akademisyenler 12 yıldır çeşitli platformlarda, eylemlerde kendilerini göstermekteler. istifa etmek konusuna ve ego konularına gelince bizim istifa etmemizi ancak kendi ego tatmininiz için istiyorsunuz. sokakta ne kadar işsiz insan varsa siz iş sahibi olduğunuz için sürekli kendinizle gurur duymak ve ben farklıyım deme isteği içindesiniz. hiç bir akademisyen şu meslek grubunun aldığı maaş düşsün de bizimkilere böylece zam gelsin derdinde değil. eğer siz de bu kadar gayretli bir çaba göstermeyi ve kendi koşullarınız düzeltmek istiyorsanız akademisyenler neden karşınızda dursun hatta yanınızda olmasın ki? fakirlikte eşit olmak için yarışmak yerine neden refah seviyesinde eşit olmak gibi bir derdiniz yok gerçekten merak ediyorum. kusura bakmayın ama zaten isteseniz de akademisyen olamazsınız, çağımız insanının içinde bulunduğu hastalık olarak konumunu ve sistemin getirdiği insana yüklenen rolleri içselleştirmişsiniz, bireyci olmuşsunuz. başka açılardan bakmanız mümkün gözükmüyor, akademinin ise her zaman eleştirel düşünceye ve sistemin bize biçmiş olduğu kişisel özelliklerden arınmış olan insanlara ihtiyacı var.

 9. Öğretmen olupta laf sokan arkadaşlar, öğretmenlere zam yapıldığı zaman akademisyenler boyle lüzumsuz tartışmalara girmiyordu kaldıki çoğusu yarım gün çalışıp 3 ay yatıyor. Özel sektöre davet eden arkadaşlar, Akademisyen olmayı para kazanma hırsından daha yuksek görenler seçiyor zaten. Eminim bırakıp gelsek özelde sizden daha çok terfi alırız.ama dediğim gibi sadece para için yapmıyoruz bu mesleği. Ayrıca 2200 tl maaş alıyorum yemin ederim ki neredeyse her Cumartesi pazar ders ücreti almadan derse giriyorum hatta hafta da 20 saatten fazla derse giriyorum. Eminim sizden çok çalışıyoruz.Ayrıca neredeyse ayda bir vize yada final olduğunu düşünürsek ve her sınavda 15 in üstünde ücret almadan gözetmenlik yapıyorm ki bunların çoğu gece 11 e kadar. Bunlar dışında bölümün ve hocanın angarya işleri… Bunlar dışında bilim yapmak için kendi evimizde her Allah’ın günü tez çalışmaları yapıyoruz ki bu çalışmaların memlekete faydası yok diyenler var. Heralde bu düşüncede olan arkadaşlar üniversiteler milli eğitim gibi olsun sadece ders veren hocalar olsun ülkede akademik hiçbir çalışma olmasn diyolar?(tuhaf)

 10. Bütün yazılanları okudum. Şunu söylemek isteri ki; hepsi doğru…
  Fakat şunu da belirtmek isterim: Yapılacak bir ücret artışından sadece akademisyenler değil; esnaflarımız, sanayimiz ve nakide ihtiyacı olan bir çok mal ve hizmet sunan gerçek yada tüzel kişilerde faydalanacaktır. Nitekim, bizlere verilecek para iç piyasaya geri dönecektir.
  Tek endişem şudur (belki avantaj bile olabilir): kamu ve özel sektörde çalışanlar üniversiteye çok ve hızlı bir şekilde geçebilir.

 11. Bence öyle bir iyileştirme hele bir de 1000 tl imkansız. Milleti kandırmaktan biraz hayal kurmasını sağlamaktan başka bir işe yaramaz bu haber…

 12. Merhabalar,
  KPSS ye girin,onu yapın bunu yapın demişsiniz. Siz bir tane sınava giriyorsunuz da biz yok lisans notu yok ales yok yds hepsinden başarılı olarak buralara geldik. Yan gelip yatıyorsunuz diyorsunuz..bir gelin de birlikte çalışalım kim oturuyormuş kim çalışıyormuş görelim? Benim bütün günüm ayakta öğrencilerin derslerini hazırlamakla, kendi aldığım derslere çalışmakla, angaryaları yapmakla, deneyden deneye koşturmakla geçiyor. Gocunuyor muyum? Hayır. Çünkü ben bu yola isteyerek girdim. Ama sizde hak verin ki bizde hakkımızı istiyoruz. Bir öğretmen arkadaşımla konuştum. Elbetteki onun mesleği de önemli ona bir lafım yok. Ama dersleri 2,5 günde bitiriyormuş, yazın 2 ay tatil yapıyormuş..Allah versin olsun. Peki ben ne yapıyorum? Hafta sonum yok,senelik iznimden sadece 5 gün kullanmaya kalksam sorun oluyor, 2 senedir tatil yapmıyorum, ders zamanlarında 3 saatlik uykuyla geziyorum, günlük 12 saatten fazla çalışıyorum. E zahmet olacak ta bende hakkımı isteyeyim di mi? Bide tüm bunların yanında da maddi zorlukları düşünmeyeyim??

 13. Mesele her şeyden önce ülkenin geleceği meselesidir.bendeniz mühendislik fakültesinde bölüm başkanı bir öğretim üyesiyim. fakültemizin ön lisans mezunu sekreteri benden aylık 700 TL fazla maaş almaktadır. dünyada tek bir gelişmiş ülke yoktur ki üniversiteleri gelişmeden, bilim ve teknoloji üretmeden bulunduğu seviyeye gelmiş olsun. bu ülkelerde akademisyenlerin özlük hakları, maddi imkanları Türkiye’de akademisyenlere değil 1000tl aylık 5000 tl ek zam yapılsa yine de yakalanamaz. bunları Amerika’da hatırı sayılır süre akademik çalışma yapmış bir akademisyen olarak yazıyorum. Şunları söyleyebilirsiniz, Türkiye’de akademik çalışmalarda etik problemi var, kalite problemi var. 30-40 üniversite dışındakilerde bu problemler olabilir. ancak bunun çözümünü aramamız gerekir. problemleri belirlemeliyiz. neden-sonuç ilişkilerini ortaya koymalıyız. dünyanın gelişmiş ülkeleri nasıl bir yol izledilerse biz de benzer bir yoldan geçmeliyiz. bunun çözümünün imamdan, polisten daha az maaş alan bir araştırma görevlisi olmadığı açıktır sanırım. Dünyanın hiçbir gelişmiş ülkesinde de ülkemizdeki memur maaş politikası gibi bir akademisyen maaş politikası uygulanmamaktadır. örneğin amerika birleşik devletlerinde eyaletlere göre ortalama polis maaşı yıllık 24 bin $ civarındayken arş. gör. maaşları yine farklı üniversitelere göre yıllık 45 bin $ civarındadır. oysaki ülkemizde bırakın asistan maaşının polis maaşından 2 kat yüksek olmasını aylık ortalama 800 TL daha azdır. bunun yanında akademisyen maaşları ile ilgili SETA nın bir raporu var. bu raporda bir yrd. doç dr. için 2002 yılındaki maaşının 2013 deki karşılığı 4500 TL dir (2002-2013 arası memurlara yapılan maaş artışının ortalaması alınarak hesaplanmıştır). oysaki 2013 yılında yrd. doç. maaşı 2900 TL olarak gerçekleşmiştir. Yani bugün 2002 yılına göre bir öğretim üyesi aylık en az 1500 TL az maaş almaktadır. Bu duruma gelinmesinde 666 sayılı KHK önemli bir etkiye sahiptir. Sırf bu gerçek bile akademisyenlere akp döneminde ne büyük bir haksızlık yapıldığını göstermektedir. Sonuç olarak Türkiyede akademisyen maaşları akademisyen mi, kurumda memur mu? polis mi? Olayım sorusunu kendine soran gençlerin son tercihi akademisyenlik noktasına gelmişse burada ciddi bir problem olduğu açıktır. Akademisyenliğin niteliğinin bu maddi şartlar altında son 10 yıldır ciddi bir düşüş gösterdiğini ve bu durumun ülkemizin gelişimi açısından büyük bir risk ve tehdit oluşturduğunu göremeyenler lütfen sussun. Mesele her şeyden önce ülkenin geleceği meselesidir.

  1. burası türkiye hocam amerikan standartlarında yaşamıyoruz maalesef.Hala çöpten ekmek toplayan,kışın kar yağdığında evi olmadığı için sokaklarda yatan kardeşlerimiz mevcut.Ülkenin ekonomik durumu bu maalesef ve hepimiz aynı geminin yolcusuyuz.örnek verirken bizden kat ve kat zengin ülkeleri örnek vermeyelim lütfen.elmayla armutu karıştırmayalım birbirine.

   1. dünyadan bihaber olduğunuz besbelli. akademi den de bihabersiniz. soru şu: okuduğunuzu anlama probleminiz mi var? yoksa özellikle mi yapıyorsunuz. yazıyı sonuna kadar okuyun. yazdıklarımı anlamanız için dünyadan haberiniz olması da gerekmiyor. sadece okuyun. meseleyi anlayamayacak kadar problemli ve cahilsiniz demek zorunda bıraktınız. öz güvensiz, aşağılık kompleksli, ruh hastalarının, akademisyenlerin platformunda onlara laf yetiştirmek için giriştiği çabayı hayretle karşılıyorum. siz belki öyle değilsinizdir ancak en azından bu cahilce davranışınıza son verin.

 14. kısacası memnun olmayan istifa etsin,tartışma çıkarmasın ,yüksek beklentisi olacağı yere gitsin.kimseye tabanca zoruyla akademisyenlikte kal denmiyor sonuçta,durum bundan ibaret

 15. Yahu arkadaş hayretler içinde okudum bir kaç yorumu. Şu 10 yıllık zaman zarfında akademisyenlerin maaşları sizlerin aldığı maaş oranında artış gösterseydi tüm bunlara gerek kalmazdı. Aslın emeğim karşılığı para ile ödenemez. Bilim adamları olmasaydı insanlık çağının en başında olurdunuz. Elektrik var, ilaç var. Sizde de akıl var. Sanırım tüm bu bilimin yaptıklarını sizlere borçluyuz. Var olun. Ne yazsam BOŞ. Sabahlara kadar çalışıyoruz insanlığa bir şeyler katmak için. Oradan oraya koşturuyoruz, kimilerimiz kendine kitap almaktan, araştırma için ayırdığı kaynaktan dolmuşa bile binemiyor. Neden bu anlaşılamıyor! Böyle düşünen arkadaşlara yine de selam olsun. Ama içinizdeki bencillik ve kin sizlere zarar verir. Ayrıca akademilerin bir anlam ifade etmediğini düşünenler, çocuklarını okula göndermesinler. Okumasın, yazmasınlar. Öğrenmesinler. Sadece karınları doysun yeter dimi? Millet yeni dünyalar keşfinde siz burada neyin derdinde. Kasap et derdinde, koyun can derdinde…

 16. Anlaşılan bu habere arş.gör. Olmak isteyipte olamayanlar başka bir ifadeyle kuyruk acısı olanların baya bi canı sıkılmış 🙂 neymiş madem başarılıymışız istifa edip özelden işe başlasaymışız buna çok güldüm 🙂 biz başarılıyızki zaten üniversitede çalışıyoruz bunu anlamayacak kadar insanlar var heleki benim gibi öyp ile atanmış arkadaşlara pislikte atamassınız yok torpil cart curt diye… Onun için bu maaş zammı konusunda falan siz çok konuşmayın bizim maaşımız sizi ilgilendirmiyor biz kendi içimizde tartişıyoruz maaşımızın durumunu diğer ülkedeki meslektaşlarımızla kıyaslamasını vs. Vs. Onun için sizde fazla ceviz kabuğu kadar beyninizi yormayın saçma sapan yorumlarınızla 🙂 3 harf UZA 😀

  1. test çözmek karın doyurmuyor öyle..kime ne faydası var senin ales puanın yds puanın.ben de merdivenleri hızlı çıkıyorum..bana da zam yapın o zaman.elle tutulur gözle görülür bir ürün hizmet koyarsın ortaya zam istersin. ben ales puanım yds puanım yüksek diye sen zam iste…kime ne faydası var senin test kabiliyetinin,sen hızlı test çözerken kimin işi görülüyor…lafın kısası bu iş evcilik oyunu değil,oyuncak değil.ortaya ürün koy,yeni bişey çıkart,başarı koy ,sonra zam iste..oh ne iyi…mat-türkçe netim yüksek çıktı lütfen zam..:))))

   1. hep onu söylüyorum: ufku dar, dünyadan bi haber, mesleklerin ne anlam taşıdığı konusunda elmayla armutu, sapla samanı birbirine karıştıran insanlar yorumlarını kendilerine saklasınlar. mesele amerika değil, gelişmiş tüm ülkelerde akademisyenlerin özlük hakları, diğer memurlara oranla maaşları farklıdır. amerikada da çöpten yiyecek toplayanlar, evsizler var, avrupada da, japonya da da öyle. bunlar çok farklı sosyo-ekonomik şartlardan kaynaklanan içerisinde bir çok farklı gerçeği barındıran durumlardır. hal böyleyken akademisyenlere dünyanın gelişmiş her ülkesinde ülkemizden farklı bir bakış açısıyla maddi imkanlar sağlanmaktadır. devletin imkanı yoksa dünya ölçeğinde memur maaş oranları neyse onu alır kendi imkanları çerçevesinde uygular. zaten sıkıntı bu noktada doğuyor. türkiyede akademisyene verecek maaş bulamayan hükümet diğer memurlara her ne hikmetse buluyor. bir yüksek okul sekreteri bir öğretim üyesinden fazla maaş alıyor. bir arş. gör. bir polis memuru, bir vaiz kadar maaş alamıyor. bunu anlamak bu kadar mı zor. kısaca zam zam zam diye birşey yok. ülkede akademi çağdışı çalışma şartlarına ve çıkmaza girmiş durumda ve bilim gelişmek yerine gerileme evresinde. bu ülkemizin gelişememesi geri kalması demek. başka nasıl anlatılır bilemiyorum.

   2. mat-türkçe netiyle bitmiyor genco biraz araştırda konuş

    matematik
    türkçe
    ingilizce
    lisansda aldığın tüm derslerde başarılı olmanla alakası var seninde kavrayabileceğin gibi hızlı test çözmekten çok daha kompleks şeyler bunlar

 17. Delilik bu, akademisyenler bu parayı hak etmiyorlar. En son kitabı ne zaman okumuşlar bir sormak lazım. Ünvan almak o kadar kolay ki simit satmak profesör olmaktan zordur. Kitap okumayan yazı yazmayan kişiden akademisyen nasıl oluyor bir türlü anlayamadım. Meclisteki siyasi karar alan milletvekili ve uzmanların çoğu akademisyen, ancak ülkenin durumu ortada. Rezil kepaze bir iştir bu akademisyenlik. Kendilerini hiç acındırmasınlar, basın tekmeyi geçin.

  1. lisanstan beri yaklaşık 18 yıldır kitap okuyorum. okuduğum kitapları görsen sanırım kaçarsın. son iki yıldır aldığım yıllık iznimi doçentlik sınavına hazırlanmak için kullanıyor, günümün tamamını kitap okuyarak yani çalışarak geçiriyorum. senin okuduğun gazeteler kadar da yayınım vardır belkide. patentim de var, projem de ancak aldığım maaş dünyada benimle aynı işi yapan akademisyenlerin anında şaka gibi. hele de örneğin kurumda hiçbir iş yapmayan mühendislerle aynı. o yüzden her gördüğün sakallıyı deden sanır gibi akademisyenleri de genelleme sakın. belli ki bilmediğin bir konuda yorum yapıyorsun. o yüzden önce öğren sonra yaz. ülkemizde senin gibi her şeye balıklama atlayan tipler maalesef çok.

  2. en son kitabı ne zaman okumuş mu? sizin “akademisyen nasıl olunur”a dair hiç bir bilginiz olmadığı belli. doktora yeterlilik, doçentlik gibi sınavların ne demek olduğunu biliyor musunuz siz? yükselme kriterlerimizden haberiniz zaten yok, aşikar yazdıklarınızdan. Allahtan korkun, hakkımıza girmeyin. simit satmaktan zor dediğiniz bu ünvanlar için sağlığımızı kaybediyoruz, yaşıtlarımız hayatlarına başka uğraşlar katabilirken bizler bilim için, mesleğimizi sevdiğimiz için ve tabii bizlerden beklenen kriterleri sağlayabilmek için masa başlarında sabahlıyoruz.
   bu sözleri yazabilmek için gerçekten vicdandan, sağduyudan, insanlıktan uzak olmak gerekir. neyin düşmanlığı bu acaba? hepimiz aynı ülke için çalışıyoruz, geleceğimizi inşaa edecek evlatları hep birlikte yetiştiriyoruz. tabii ki birbirimizden farklı düşüncelerimiz olacaktır ancak bu düşmanca, kin dolu, erilen emeği yok sayan söylemlere ne gerek var, anlayamıyorum.
   ne yazık bizler gerçekten dinimizin, kültürümüzün tüm değerlerinden, yaratılanı yaratan için sevmek erdeminden gün be gün nasıl da hızla uzaklaşıyoruz…
   umuyorum ki bir gün bir sevdiğiniz bir üniversite hastanesine düşmesin…umuyorum ki evladınız üniversite sınavını kazanamayınca mutsuzluk yaşamayın…
   kısaca umuyorum ki inşallah saygı göstermediğiniz bu insanlara, bu kurumlara işiniz düşmesin…(düştüğü gün bu nefretiniz, saygısızlığınız başınızı yere eğer inşallah).

  3. Komik. Tüm yazılanlar komik… Herkes ne kadar da çok şey biliyor, her konuya hakim; Türkiye’deki bütün akademisyenlerin son günlerde kaç kitap okuduğuna, ne kadar bilimsel aktivite gerçekleştirip gerçekleştirmediğine kadar. Benim kişisel olarak ne kadar başarılı olup olmadığımı, işimi yaparken ne kadar emek verip vermediğimi bile benden ve çalıştığım kurumdaki kişilerden iyi biliyor herkes… Ama bu her şeyi çok iyi bildiğini sanma durumu, işte bu değil mi tehlikeli olan? Traji-komik olan? Tüm toplumu meraksızlaştıran, merak edenlere karşı da duruş sergilettiren… Üzülüyorum. Ne kadar da öfke doluyuz, kin doluyuz. Herkes dönüp kendi işine baksa ya, düşünse ya, üretse ya.

 18. Angarya işler sadece üniversitede mi oluyor. Nasıl bir mantık bu ya siz dünya dışı akvaryumda mı yaşıyorsunuz? Heryerde angarya iş var. Özelde çalışan biriyim. Makina mühendisiyim kamyon şöförlüğü için ehliyet alıcak seviyeye geldim. (Forklift ehliyeti filanda alıcam bu gidişle :D) Gelelim bilim yapıyoruz laflarına sanayide hiç bir özel sektör mühendisine akademik çalışan olarak yol gösteryoruz demeyin. Gülerler! (hadi 1-2 istisna vardırda onlarda sanayiciden öğrenmiştir.) Devletteki mühendiste çok şey yapmaz ama üniversitedeki çalışanlardan daha bilgililer özellikle uzman yardımcılar o maaşı hak ediyor. Ayrıca uzman yardımcıları yada vardiyalı çalışan mühendisi olsun akşama kadar çalışıyor. Şimdi ev geçindiriyon tamam ama senin hayatında risk yok. Öyle okul zamanı ortamlardada gezmedik. Ortalamamızda iyi sadece uzaklara gidemedik. Üni çalışanı olmak için uzaklara gitmem dedim. Özelden sizin mesleğe geçen arkadaşlarımda var. Keyif yapıyorum diye anlatıyor. Kafam rahat diyor özellikleki bu 10 maaşa bedel bir şeydir. Para olayı 40-45 döneminde kazanılması normaldir. Sanki özelde 25 yaşında çok iyi maaşa çalışılıyo havasını bırakın. Memur 65 yaşa kadar aynı zaten ortalama olarak ondan değerli olduğunuz için ilerledikçe devlet sizi ödüllendiriyor. İlerlemenize göre yada bilir kişi görevleri yapmalar falan

  1. belli ki dünyadan haberin yok. bir hamal da akşama kadar çalışıyor 40 tl ye çalışıyor. burada referans senin yazdıkların olamaz, değil de. madem akademisyen değilsin bu konu senin meselen de değil, anladığın bir şey de değil. işine bak. git ehliyetini al. yok akademisyen olmak istiyorsan yolu belli. ehliyet almana da gerek kalmaz. seni bu kafayla üniversiteye bekçi yapı verirler.işine bak işine. aklın ermez akademiye.

   1. hehe senin aklın ermiş akademiye ne ilginç insanlar var ya.Milli ekonomimiz senin sayende büyüyor artık eminim. 😀 Sonra niye akademisyen adamları sevmiyorsun derler tipe bak. Benden bekçi olmadı sen çok isterdin ama senden üni bekçisi olmuş belli! ALLLAHA şükür işimizde var. Ego sahibi olmadık senin gibi.(ALLAH UTANDIRMASIN) Ayrıca kazandık arş. grv. uzaklara gitmedik beğenen de beğenmiş bizi yani senin gibi saygısızlar yok mesleğinizde genelleme yapmıyorum o bakımdan. Sonra sanayici ile ortak çalışalımda falanda filanda geçiniz bunları artık. Akademi böyle insanların zararını görüyor bence. Maaş normal diyoruz eşitlik diyoruz. Vay efendim sen misin bunu diyen. Son lafımdır. Sen yine cevap verecen vermezsen şaşarım. 😀 Senin gibilere bu maaş fazla bence önce insanlara saygı göstermeyi öğren!

    1. bence gerçekten çok saçmalıyorsun.her meslekte çok çalışsan da vardır, az çalışanda. Ancak akademisyen dediğin, ülkenin bilim seviyesini ileri seviyeye çıkartan kişidir. evet bütün akademisyenler bu şekilde olmayabilir; ancak sen önce diğer ülkelerdeki akademisyenlerle yarışabilecek imkanı sun ondan sonra konuşalım. en iyi imkanlara sahip ülkelerde dahi gerçekten bilim üreten akademisyen oranı %10’dur. Böyle olduğu için %90’ı üzerinden tamamını karalayamazsın. Öylece bunlar ne işe yarıyor da diyemezsin. Çünkü sen o imkanı vermezsen %10 bile yetişmez. Türkiye’de sosyal hayata etki edebilen akademisyen sayısının az olmasının en önemli nedeni sahip oldukları maddi imkansızlıktır.

    2. senin seviyene inecek kadar seviyesizi akademisyen camiasında bulamazsın.

    3. bu tartışmayı çok mantıklı bulmadığımdan sizi ikna etmeye çalışacak değilim fakat, eğer söyledikleriniz doğruysa kazanmışsanız ve şehir değiştirmek istememişseniz en azından bu fedakarlığımıza saygı duyuyor olmanız gerekir. ayrıca şu an sizi hiç ilgilendirmeyen bir konuda yorum yaptığınızda düşünüldüğünde bu tutumla saygı beklemeniz biraz ütopik olmuş sanırım.

 19. Akademisyenler hak etmiyor 1000tllik zammı devletle kıyaslayan olmuş. Sen bilmiyor musun devlette adam 65 kadar sabit aynı maaşla çalışıyor. Devletteki adam denetim yapıyor. Hata oldu mu sorumlusu imza atan mühendise oluyor. Özel sektörde de aynı durum var. Akademisyen şuan aldığı maaş normal hayata karşı hiç bir riskleri yok. Sadece araştırma işler var. Unvanı aldıktan sonra rahatlar. Kimse ağlamasın arş grv. olanlar 7-8 sene sonra hayatları inanılmaz şekilde rahat oluyor. Ayrıca her akademisyen istese devlete memur olabilir. İstiyorsanız iddalı iseniz devlette yada özelde niye çalışmıyorsunuz? Bilmiyormuyuz bu çileyi çektikten sonra bilir kişi olarak aldığınız uzmanlık paralarını. AĞLAMAYIN!

  1. haha hırsa bak yahu adam araştırma görevlilerine zam verilecek diye kendini kaybetmiş.

   Sayın vatandaş
   Bu kadar rahat olduğunu düşünüyorsanız buyurun siz de araş. gör olun. Ha belki de denemişsinizdir kazanamamışsınızdır muhtemelen bu sinir ondandır. Bir şey diyemem. Ancak şu tür yorumlara sadece kahkaha atıyorum odamda. Yan odadaki arkadaş duyup rahatsız olmamıştır inşallah.

  2. Yaw adamlar lisanstayken okula uğramaktan acizdi okulu bitirmesi için bitirme tezi/projesi yapması lazımdı ellerine tezlerini projelerini yapıp verdik okulu bitirsinler diye. Devlette olan arkadaşlar hanginiz akşam 5 ten sonra evinize iş götürüyorsunuz? hanginiz haftasonu işyerine gidiyosunuz? Aldığımız para çok şükür Türkiye’ ortalamasına göre fena değil derken hangi meslek grubuyla kıyaslama yapıyosunuz? Sen lisansta kız arkadaşınla sinemaya giderken ben evde sabahlara kadar ders çalışıyodum. Öğretmen arkadaşların bu portalda işi ne onuda anlamış değilim. Arkadaşım 4 yıllık eğitimin var başka neyin var? (Dilin yok, projen yok, yayının yok, senelik iznini çatır çatır kullanıyosun.) Bizlerin başarı ölçütü proje ve yayın senin başarı ölçütün ne?? Ilk sene hazırladığın planı yıllarca kullanıyosun onuda muhtemelen kafa patlatıp sen hazırlamadın hazır planlardan kopyala yapıştır yaptın. Prof olunca rahatlicakmışız. Bırakta rahatlayalım 40-45 yaşında prof olacam sen evini arabanı alıp emeklilik hayalleri kurarken ben bunları yeni yeni yapmaya başlayacağım. KPSS yle evet atanmadık ama senin aklının almadığı derslerden en iyi notları bizler aldık. Alesten en iyi notları aldık. Dil sınavından en iyi notları aldık oda yetmedi daha sonra akademik sınavda birbirimizle yarıştırıldık. Yeri geldi hoca, yeri geldi öğrenci, hizmetçi, sekreter, çaycı, araştırmacı, angaryacı olduk. Pişmansanız istifa edin diyosunuz, evet çok pişmanım ama istifa etmememin tek sebebi tüm bu angaryanın dışında hala birşeyler üretiyo ve yeni şeyler öğreniyor olabilmek. Çalıştığım işde 2-3 yıl sonra bildiğim şeylerin üstüne hiç birşey koymuyorsam her gün her ay her yıl aynı şeyleri tekrarlıyorsam bu beni tatmin etmiyor o yüzden akademisyenim. Akademisyenlik dışında hangi meslek grubu çalışma konusunda acaba dünyada ne oluyor diye merak edip bu konuda yapılmış çalışmaları inceliyor.. Emekli maaşının düşük olması bizim maaşlarımızı iyi yapmaz arkadaşlar 12 yıllık sürekli büyümeden payımıza düşeni istiyoruz. Sizinde şikayetiniz varsa sizde isteyin bize engel olmak yerine.. ( Not: tüm meslek gruplarında işinin bilincinde olup hakkıyla çalışan arkadaşları tenzih ederim. Her meslek grubunda çürükler vardır hiç bir meslek grubunu zan altında bırakmak istemem. saygılar)

   1. çaycılık yapıp,angaryacılık yapıp akademisyen maaşı,araştırma görevlisi maaşı almışsın,bilim üretmeden akademisyen maaşı aldığını ağzıyla kendi söylemişsin iste ..bir de zam mı istiyorsun..ne yüzle.

 20. Bazıları çok bilmiş bıraksan 2 dakikada memleketi kurtaracak geldiği nokta cehalet!

  Sınava mı girmiş, şunu mu yapmış bunu mu yapmış diyenlere hitaben…
  Siz üniversitede kızlarla gezerken çimenlerde yuvarlanırken ortalama yapıcam diye uğraşan kişilerden bahsediyoruz. Lisanstayken 211 kredi ders almışım mezun olmak için 155 kredi yeterliyken.
  Ales sınavından siz 80i zor alan üniversite mezunlarına hitaben 90 alan kişilerden bahsediyoruz…
  Nisanda YDS’ye 275.000 kişi girerken ilk 30.000e giren kişilerden bahsediyoruz…

  Basit bir yurt için kongresi için cebinden 1000TL yurt dışı kongresi için 4000TL ödeyen kişilerden bahsediyoruz.

  Kitap almak için her ay 200TL harcayan kişilerden bahsediyoruz. Siz en son ne zaman kitap satın aldınız?

  Sabah 8 akşam 5 çalışan sizlere soruyorum akşam 11’e kadar yada pazar günü ek ücret almadan en son ne zaman işe gittiniz?

  1300lirayı çok para olarak görenler hayatınız boyunca en son ne zaman bu vatan için iyi bir şey yaptınız ne yaptınız?

 21. Bu yazacağım son mesaj gerçekten bu düşünce tarzına diyecek başka lafım yok sadece şunu düşünün siz o zaman varlığımızda yokluğumuzda bir ya hani o özel sektörde çalışan adam zaten ağaçta yetişiyor. Kısıca yumurta mı tavuktan çıkıyor tavuk mu yumurtadan. Boşverin siz üniversite gereksiz bi yer zaten sizin düşüncenize göre.

 22. memnun olmayan varsa maaşından ,istifa etsin o zaman başarısına güveniyorsa.varlığınız da bir yokluğunuz da.ne başarınız var ki..sanayi sizden önde gidiyor,siz sanayiye yol göstericekken sanayi size yol gösteriyor.Üstün başarısı olup kendine güvenen bilim adamı sanayide çalışıyor zaten.ne yüzle zam istiyorsunuz hala.maaşın az geliyorsa proje yap o zaman,boş oturma.devlet bu imkanı verdi size.Zaten aldığınız para dünyanın parası hiç yoktan.öğrenci ya da memur arkadaşım benden yüksek alıyor diye sikayet ediyorsan , sen de gir o zaman kpss ye ,sen de gir özel sektöre,orda da vatana hizmet edersin çok seviyorsan bu vatanı.pasif başarısına güvenemeyen,yatmayı düşünen,test çözme kabiliyeti olan,spesifik bi bilgisi olmayan akademisyenliği tercih ediyor yalan mı yani.Hızlı Test çözme kabiliyeti karın doyurmuyor artık bu devirde…

  1. kedinin uzanamadığı ciğer meselesi kemalettin. yorumun çok anlamlı!! Ne kadar kolay genelleme yapabiliyorsun… Çocuğun ya da yakının hastalanıp da hastaneye geldiğin zaman asistan bakmasın hoca baksın demeyi bilirsiniz. İlla canın yanacak ki anlayasın ama umut yok …

  2. Kemalettin arkadaş ve bilim insanın kazancından rahatsız olanlar;
   bilim insanlarınla nasıl bir derdin var anlayamadım ancak her meslek grubunun yetişmesinde az-çok katkısı olan bilim insanlarının saygıyı hak ettiğini unutmamalısın. gece-gündüz, yıllık izin, hafta sonu bilmeden çalışan insanlardan bahsediyoruz. “pasif başarısına güvenemeyen, yatmayı düşünen test çözme kabiliyeti olan spesifik bir bilgisi olmayan” kişiler olarak tanımladığın bilim insanları hakkında ve onların verdiği emek, çaba hakkında hiç bir bilgin olmadığı kesin. diğer yandan pek çok meslek grubunun haklarını, kayıt dışı istihdamda yaşanan emek suiistimallerini, kötü çalışma koşullarını, düşük ücretleri, sosyal hak kayıplarını yazarak-çizerek, anlatarak iyileştirmeye çalışan, bu yolda emek veren, düşünen, bu yolda kendine verilenden daha fazlasını harcayan, maddi-manevi motivasyonunu içsel dinamikleri ile sağlamaya çalışan insanlardan bahsediyoruz.
   insanın bilgisinin olmadığı bir konuda böyle saygısız yorumlar yapması da ahlaka, imana, insanlığa sığmaz.
   araştırma görevliliğinden, profesörlüğe kadar verilen emeğin kıymetini bilenler var neyse ki bu ülkede.
   hiç bir mesleğin bir diğerinden üstünlüğü gibi bir tartışma yapılamaz. dolayısıyla her mesleğe saygı duymak gerekir.
   umuyorum ki, hakkına girdiğiniz, hakaret ettiğiniz bilim insanlarının “ahını” almamışsınızdır…
   Allah, sizin gibi kin dolu, nefret söylemi dolu, sevgiden saygıdan uzak insanlardan herkesi korusun…bu olumsuz sözler, tavırlar ne bu ülkeyi ne bilimi ne insanımızı hiç bir yere getirmeyecektir.

  3. kemalettin;
   Akademik kariyerime başladım ve ilerlemeyi düşünüyordum bu haber beni daha da mutlu etti.Motive oldum ve bu başarılarımı da olumlu yönde etkileyecektir.Sanayi sizden önde gidiyor demişsin işte senin ki gibi köhne ve ne gerek var düşüncesi ile akademisyenlikten geçim derdine düştüğü için vaz geçenlerin sonucu o sanayide çalışanlar. Eleştiriye gelince çok rahatsınız yurt dışında şöyle orda medeniyet var herkes saygılı adamlar yapmış filan dersiniz sonra bizimkiler oturuyor çalışmıyor nerde bizde keşke olsa dersiniz.Aslında farkında değilsinizde çalışmayan yatan ve maaşını alan gene sizlersiniz(özel hariç) Yok resmi bayram yok dini bayram yok kar yağdı tatil şunlar bunlar bi sürü.E siz bu ülkede daha iyi yi gelişmeyi yeniliği araştıran insanların önünü açmazsanız ülke tabiki geri kalır,O ülkede gelişim olmaz iş olmaz.

 23. Bu tarz düşünen biriye tartışmak istemiyorum çünkü üniversitenin işleyişini atanma krıterlerini bilmediğiniz oldukça ortada. Ayrıca genelleme yapmanızda oldukça yanlış, kıytırık üniversite demişsiniz ben Türkiyenin sayılı üniversitelerinin birinde eğitimimi tamamladım çoğu akademisyen arkadaşlarımız eğitimlerini fedakarlık göstererek yurtdışında tamamladı. Siz neyin kıytırından bahsediyorsunuz ? Bizim tek başına da yaptğımız çalışmalar var ancak bir arada olmasının da bir anlamı var bazı çalışmalar kapsamlı olur farklı disiplinlere bakış açılarına ihtiyaç duyar. Bazı durmlarda da sizi yetiştiren danışman hocanızın emeği vardır yada ondan gelen materyalle devam edersiniz saygıdandır bu. Ayrıca evet KPSS gibi bir sınavla atanmadık hiç birimiz. Hepimiz ALES sınavına girip yüksek not aldık, yetmedi YDS sınavına girdik 65 dil puanı aldık yetmedi, lisans döneminde o kadar çok çalıştık not ortalamamızı yüksek tuttuk yetmedi üzerine birde Akademik sınavlara girdik yani bu konuda size katılıyorum biz KPSS ile atanmadık.

  1. artık salt test çözmek,test kabiliyeti karın doyurmuyor güzelim, yaptığın ortaya koyduğun işe bakar insanlar.sen yds ales yüksek puanı almanın kime ne yararı var.kendine güveniyorsan çık mindere…millet ettiğin hizmete bakar,ortaya koydugun ürüne bakar.Sen hızlı test çözebiliyorum diye maasına zam iste.kimin umrunda senin test çözme kabiliyetin..var mı boyle bisey ya..oyuncak mı bu.kolay mı para kazanılıyor bu devirde..hazırcılıktan baska bisey değil. ben de merdivenleri hızlı cıkıyorum bana da o zaman zam yapın ya..Allah Allah

   1. akademisyenliği hızlı test çözmek olarak gören bir mantık sahibiyle aynı oksijeni tüketmekten utanıyorum

    1. ya bu ilayda trol aynı yorum farklı bir isimle de yapmış sayfalarda gördüm cehalet kötü şey gençler cevap yazmayın.

 24. Ne kpssde atanmissiniz ne başka sınavda başari göstermissiniz, kıytırik universitelerde yüksek lisans, doktora yapip burda artistlik yapiyosunuz. Tek başına yaptıgı bitane bile çalışmasi yok adam kitaptan araştirmadan kongre masrafından bahsediyo.

  1. sayın öğretmen ben fizyoterapistim kpss özel sektör her türlü imkanım var şuan ve mesleğimin özel sektör piyasası en düşük miktar 3,500 genel olarak 4000 6000 civarı ama akademisyen olmak benim hayalim bu yüzden akademisyenim şimdi sizin üslübunuzla “öss den aldığın benim sıralamamın belki 5 katı olan sıralamanla sen ne konuşuyorsun zaten az mesain bol tatilin var evde yazılı okuyorum falan filan muhabbetlerini geç ne yapıyorsun ki akademisyenin işine konuşma cesareti buluyorsun” demem sana değil bütün öğretmenlere ayıp olur zaten bu yazılanlarda sığ görüşün belirtisidir içine girmeden bilemezsiniz hadsizlik etmeyin lütfen

  2. Hayrola ya sen nereyi bitirdin de böyle boş boş konuşuyorsun? Yerse git akademisyen olda al boyunun ölçüsünü. Uzanamadığınız ciğeri mundar etmeyin aşar bu konular sizi.

 25. Böyle bir düşünce tarzı olabilir mi arkadaşım. Sıkıyorsa gel özel sektöre ne demek bekara karı boşamak her zaman kolay. Evet haklısın 1300 lira ile geçineni var doğru hatta 1000 lira ile geçineni de var biz görmüyormuyuz görüyoruz. Ancak sorun ne biliyor musun meslektaş kıyaslaması, bizim fakülteden mezun olan birisi devlete mühendis kadrosundan girdiği zaman benden 1000 lira fazla maaşla işe başlıyor. Benim meslektaşım özel sektörde işe girdiği zaman altında arabası benzin parası şirketten maaşıda ilk başlangıçta bizimle aynı olsa dahi primleriyle beraber gene benden 500 lira fazla. Tabi zaman ilerlerse benim gibi doktorasını yaparsa aldığı maaş benim 2 katıma ulaşanlar var. Doktorasını mı nasıl yapıyor tabiki dışardan ve çoğunlukla o araştırma görevlisinin yardımıyla. Hani demişsiniz ya ne başarı gösterdiniz diye gösterdiklerimiz ortadadır ulu orta yayındır ve her akademisyenin de künyesidir. Yeterli mi değil niye değil biliyor musun çünkü alt yapı eksiklikleri var bahane mi değil niye değil biliyor musun hani o kadar para alıyorsunuz otur oturduğun dediğin adamlar çalışmaları için her ay cebinden 500 lira ya yakın para veriyor. Neden ? Enayiliğinden değil bu ülkeye inandığından vatana olan borcundan, proje ile alınmış malzemelerden nasıl daha çok yararlanırım devlete yük olmadan nasıl daha uzun kullanırım ona bakıyor. Ama sizin gibi düşüncelere sahip kişilerin lafları yar ya işte o en çok o yaralıyor koltukta oturuyor maaşını alıyor bide zam istiyor diye yazık çok yazık. Ben proje aksamasın verdiğim söz bozulmasın diye ameliyatımı erteliyorum ki bunu yapan birçok meslektaşım ve genç nesil olduğunu görüyorum. Akademisyenlik bir meslek değildir, bilime olan tutkudur.

 26. Memnun değilseniz maaşlarınızdan istifa edip buyrun gelin özel sektöre o zaman.Hadi buyrun bekliyoruz….

 27. şimdiye kadar ne başarı gösterdiler ki zammı hak etsinler.Maaşlar zaten çok yüksek,dışarıdaki şartlar, kralı olsan 1000tl den başlıyosun .özel sektöre geçin de görün gerçek türkiye neresiymiş.Kapatmışlar kendilerini fakültelere,halktan kopuk yaşıyorlar,dışarda ne oluyo ne bitiyo normal vatandaş nasıl evini geçindiriyor haberleri yok bir de zam istiyorlar.HA ALIRSINIZ ZAMMI ALIRSINIZ”!! kardeslerim aldığınız maaş gerçekten türkiye srtlarına göre çok iyi…lütfen tamah etmeyi öğrenin,para kolay kazanılmıyor..Adamlar 1300 tl ile evini çolugunu cocugunu geçindiriyor,siz nasıl geçinemiyorsunuz anlayamıyorum

 28. Akademik personelin de bir insan olduğunu, ihtiyaçları olduğunu, kira vb ödemeleri olduğunu hep ihmal ediyoruz. Açıkçası bazen bu meseleler akademik çalışmaların önüne geçebiliyor bu da başarıyı etkiliyor malesef.
  Meslek kıyaslamasından hoşlanmam, mesleğinin iyisi olma taraftarıyım. Ama akademik personellere haksızlık yapıldığı kanısındayım. Daha yeni savcılar hakimlere zamdan bahseden bir haber okudum. Akademisyenlerin bunlardan geri olmaması gerektigini heralde takdir edersiniz.

 29. sakın bu habere kanıpta borca morca girmeyin. ne de olsa zam yapıyorlar, öderim diye..

 30. bu haberi okuyup zam yapılacağına inanan arkadaşlara gerçekten üzülüyorum. Son 10 yıldır çıkan haberleri bi takip etsinler 🙂 keşke olsa ama malesef cümle çok güzel 2015’de bu konu halledilir diye umuyorum 🙂 sadece umuyor bakan 😀 o bile umuyorum diyorsa biz hiç heveslenmeyelim benden söylemesi haksız çıkarsam 1 ocak 2016 ‘da gelin burda tükürün suratıma.. Akp yalanları bunlar alışın artık..

 31. “hasan basar” Bas git kardeşim buradan. Sana göre değil buralar. Sen git kahvede okey-pişti oyna, memleketi kurtar.

 32. 2300 lira mi çok? Mezun ettiğim öğrenci devlete girip 3500 tl maaşla başlarken. Cahillik yapmayın bari

  1. evet çok yüksek öyle yüksek ki eksiye girmediğimiz tek bir ay sonu yok. sanıyorsunuz ki biz ar. gör. ler 2400 alıyoruz ve hepsini kendimize kullanıyoruz. ne bir kırtasiye yardımı var ne de başka bir şey. aldığım maaşın abartmadan söylüyorum yarısı kitaba fotokopiye yazıcı kartuşuna ıvır zıvıra gidiyor. geri kalanı ev kirası faturalar o bu derken eriyip gidiyor. daha bilimsel kongrelere katılım için gereken asgari ulaşım masraflarından bahsetmiyorum bile. evet biz bu işi isteyerek seçtik ama kölelik bizim tercihimiz değildi. kıytırık bir bankada uzman yardımcısı bizden kat kat fazla alırken ya da adı öğretmen olup bırakın öğretmeyi, öğrenmekten aciz binlerce personel(özellikle öğretmen diyorum çünkü kudurmuş gibi akademisyenlere saldırmayı kendilerine hak görüyorlar, halbuki öğretmen öğretmendir, akademisyen akademisyendir) bile bizden fazla alıyor. sonra da bu ülkede bilim yok. ya ne olacaktı? ayrıca akademisyen değilseniz bu sayfada işiniz nedir? ya akademisyen olmak istiyorsunuz ya da provoke etmek için buradasınız. ayıptır.

   1. Akademisyen arkadaşım, bu cümleleri bir akademisyen eşi yazmaktadır. Aynı zamanda öğretmendir. Kendini geliştirmemiş İlk okul mezunlarının trilyoner olabildiği bir ülkede akademisyen maaşları elbetteki azdır. Ancak bu öğretmenleri genellemek ve aşağılamak hakkını size veremez. Çevrenizdeki bir iki öğretmenin kullandığı cümleleri hatırlayarak bu şekilde genelleme yapmanızı aldığınız eğitime ve ünvana hiç yakıştıramadım. Çünkü birçok öğretmen kudurmuş gibi akademisyenlere saldırmaz, hatta onları hayat arkadaşı olarak seçer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu