Akademik Personel | 19 Eylül 2019, Perşembe

Baba Yasağı Resim Tutkusundan Vazgeçiremedi

29 Ocak 2017
Baba Yasağı Resim Tutkusundan Vazgeçiremedi
       

Fatma Elvin Öztürk, ressam olan annesinden eğitim almış fakat babası karşı çıkması sebebiyle resim çalışmalarını gizlice yapmaya devam etmiş, kum ve toprağı kendine has teknikle tuvale aktarmış.

Ressam Elvin Öztürk’ün özel karışımla elde etmiş olduğu kum ve toprağı kendine has bir teknikle tuvale aktararak elde ettiği tabloları çok sayıda ülkede sergilemeyi başardı.

Lise eğitimi bittikten sonra Ege Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesini kazanmış fakat babası istemediği için bu bölümü okuyamamış, tekrar sınava girerek yine Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Mühendisliği Bölümü’nü kazanır.

Ressam olan annesinden küçük yaşlarda resim eğitimi almış fakat babası yasak koyduğu için çalışmalarını gizliden yapmak durumunda kalmıştır. Fatma Elvin Öztürk, sahile kumların üzerinde yaptığı çalışmaları tuvaline aktarmak için okuduğu bölüm olan toprak mühendisliğinden aldığı bilgilerle kendine has yeni bir teknik oluşturmuştur.

Kimyasal bir karışımla toprak ve kumu tuvaline uygulayan Öztürk, kendisine has tekniğini ise Yunan mitolojisinden ilham alarak, başlangıcın simgesi olan ‘alfa’ ve bitişin simgesi olan ‘omega’ kelimelerini birleştirerek ‘Alfeom’ ismini vermiştir.

Fatma Elvin Öztürk, yeni teknikle ortaya çıkardığı tabloları sebebiyle İngiltere, Yunanistan, İtalya, ABD ve daha birçok ülkeye davet almış, gittiği ülkelerde özel sergi açmıştır.

Nevheşir’in Uçhisar beldesinde özel bir firmanın yaptığı sanat kampına İzmir’den katılan kırk yaşındaki ressam, yasaklara rağmen resim aşkının bitmediğini ve kendisine getirdiği başarının gurur duyduğunu söyledi. Öztürk, yaptığı çizimlerde özgün olabilmenin fark yarattığını, kendisi geliştirdiği ‘alfeom’ tekniğiyle tılsım ve kumsal yansımalar temalı mistik resimlerin ortaya çıktığını söyledi.

Fatma Elvin Öztürk ilk sergisini açtığında babasının çok şaşırdığını ve on beş yılda yirmi dört kişisel, yüz elli kadar da karma sergide eserlerini sergileme fırsatı bulduğunu söyledi.

AA