EğitimGündemManşet HaberSlayt Haber

ÖYP ve 50/d Azami Süre Davasında Danıştay Yürütmeyi Durdurma Kararı Verdi!

Bilindiği üzere Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının 07.08.2015 tarih 45106 sayılı yazısı ile; 2547 sayılı kanunun Geçici 67.maddesinde yer alan “Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihte Yükseköğretim kurumlarında kayıtlı öğrenciler bakımından azami sürelerin hesaplanmasında, daha önceki öğrenim süreleri dikkate alınmaz” hükmünün ÖYP, 50/d ve 2547 sayılı yasanın 35. Maddesi kapsamındaki araştırma görevlisi kadrosunda bulunanların lisansüstü eğitim sürelerinin hesaplanmasında uygulanmamasına 29.07.2015 tarihli Yürütme Kurulu toplantısında karar verildiği belirtilmişti.

 

YÖK’ün bu kararına karşı Eğitim Sen’in açtığı davada Danıştay 8. Dairesi yürütmenin durdurulması talebimizi reddetmişti. Eğitim Sen’in itirazı üzerine karar veren Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu 2017/231 sayılı kararıyla YÖK’ün ilgili düzenlemesinin üst norm olan 2547 sayılı yasaya ve anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle ilgili kararın yürütmesini durdurmuştur.

 

Karara ulaşmak için tıklayınız.

 

Kaynak

 

 

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Bu durum net mi Murat bey? Cunku bir universitenin 50 d kadrosunda görev yapan bir arkadasimin ilisigi kesildi. Y.lisans girisi 2014 tu ancak surelerin silinmesiyle beraber atanmisti. O da 2017 nisan ayIna denk geliyor. Bu durum da onu durumu ne olacaktı?

  2. YÖK’ün yapmak istediği şey açıkça kanuna aykırı, yürütmeyi durdurma kararı da bu yüzden verildi. Yani YÖK sorumlu ve hukuka saygılı bir idare rolü oynamaktan çok, burada nedense, sırf araştırma görevlilerinin lehine olduğu için, bir kanun hükmüne meydan okudu. Bağımsız Yargı var görevini yapıyor. Yargı yalnızca kanunu temel alırken, YÖK ise, olanı (yani kanunun lafzını) değil, olmasını istediği şeyi oldurmaya çalıştı. Somut durumda, YÖK, “kanuni idare ilkesi” gereği, akademisyenlere engel olmamalıdır, aksine onları desteklemelidir. YD kararında da belirtildiği üzere, kanun koyucu isteseydi araştırma görevlileri için bir istisna hükmü koyardı zaten (ki öyle bir durumda bile, istisna hükmünün yine bir kaç yıllık bir geçiş dönemi öngörmesi gerekir). Sanırım, YÖK, benzer kararlar vermek yerine (ki bu, hukuka meydan okumak olur) davanın sonucunu bekleyecektir (beklemelidir de).

  3. Kadro süremiz eğitim süremizle eşitlendi mi bu durumda?
    Karara itirazında “azami sürenin kadro hesaplanmasında uygulanmayacağı, öğrenim süresinde uygulanacağını” iddia etmiş YÖK, buna rağmen bu yürütme durdurulmuş. Azami süremiz yine Lisansüstü eğitim yönetmeliğinde belirtilen lisansüstü azami süreye mi dahil oldu?

  4. 50d maddesinin azami süresi gereğince kadrodan çıkarılmış olanlar geri alınacak mı? Tekrar kadroya alınırlarsa 50d li mi olacaklar?

    1. Azami egitim sureleri yenilendiginden, yenilenmis azami egitim suresi boyunca aras. gor. olarak 50/d kadrosunda calisabilirsiniz. Ayrica yurutmeyi durdurma karari onaylandigi tarihten itibaren mahrum birakildiginiz maas tutarini geri odeme ile alabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu