Akan HaberBilim-Teknoloji

Avrupa’nın En Büyük Dinazoru Bulundu

Portekizli bilim insanları, bir uçurumdan çıkarılan dinozor fosillerinin Avrupa kıtasının en büyük canlısına ait olduğuna inanıyor.

 

Torvosaurus gurneyi adlı dinozorun fosilleşmiş kemikleri başkent Lizbon’un kuzeyindeki Praia da Vermelha’daki bir uçurumda bulundu.

10 metre uzunluğunda ve 4-5 ton ağırlığında olan bu yırtıcı canavarla ilgili bilgiler Plos One dergisinde yayımlandı.

Kısa ön ve uzun arka bacaklara sahip olan bu etobur dinozorun 150 milyon yıl önce geç Jura devrinde yaşadığı düşünülüyor.

Lizbon’daki New University’den Profesör Octavio Mateus, herkesinTyrannosaurus rex dinozorunu tanıdığını, fakat Torvosaurus gurneyi türü dinozorun farklı döneme ait olduğunu vurguluyor.

T. rex‘in tebeşir dönemi olarak da bilinen Kretas döneminde yaşadığını belirten Mateus, “Bu dinozor ise Jura dönemine ait. Dönem farkı 80 milyon yıl gibi çarpıcı bir rakam. Yani T. rex yeryüzünde dolaşırken Torvosaurus fosil halindeydi.” dedi.

Araştırmacılar Portekiz’in fosil bakımından zengin Lourinha kayalarındaTorvosaurus‘a ait çok sayıda kemik buldu. Bulunan örnekler arasında yumurta ve embriyolara da rastlanıyor.

 

Besin zincirinin en üstünde

Dinozorun tarihteki yerine oturtulmasını sağlayan bulgu üst çene kemiklerinde ortaya çıktı.

Portekiz’de bulunan dinozor, Kuzey Amerika’da varlığı bilinen Torvosaurus‘un “kuzeni” olarak değerlendiriliyor.

Bu da her iki canlının çok eskiden, Atlantik Okyanusu ortaya çıkmadan önce aynı ortak atadan geldiğini gösteriyor.

Araştırmayı kaleme alan Christophe Hendrickx, “150 milyon yıl önce Portekiz Kuzey Amerika’dan ayrılmış, yani türleşme mekanizmaları devreye girebilecek durumdaydı. Avrupa’da Torvosaurus‘un bu yeni türünü bulmamız bu nedene dayanıyor.” dedi.

T. gurneyi‘nin en önemli özelliklerinden biri 10 cm uzunluğundaki keskin dişleri. Bu özellik beslenme zincirinde en üst sıralarda olduğunun işareti olarak değerlendiriliyor.

Bu dinozorların yaşadığı sıralar İber Yarımadası’nda kaplumbağalar, timsahlar, uçan sürüngenler ve küçük memelilerin bulunduğu ve tropik bitki örtüsünün olduğu düşünülüyor.

Torvosaurus Avrupa açısından rekor düzeyde büyük olmakla birlikte dünyanın başka bölgelerinde Kretas dönemine ait çok daha büyük dinozor türleri bulunuyor.

Avrupa’daki en büyük bilinen otobur dinozorun ise İspanya’da bulunan ve 40 ton ağırlığa sahip sauropod olduğu düşünülüyor.

Kaynak: BBC

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu