Manşet HaberYurtiçi ve Yurtdışı Yüksek Lisans ve Doktora Eğitimi Bursları

Avrupa’da Yüksek Lisans İmkânı

KICs’in InnoEnergy sürdürülebilir enerji çalışmaları kapsamında, üniversitelerin mühendislik ve bilgisayar bilimleri bölümlerinden mezun olan gençlerin başvuru yapabileceği yüksek lisans programları sunulmaktadır.

İnovasyon ve girişimcilik alanlarında, Avrupa’nın Amerika ve Asya kıtalarındaki ülkelerle rekabet etme gücünü artırmak için ilgili alanlarda lisans mezunu gençlere, yüksek lisans burs imkânı da sağlanmaktadır.

Son başvuru tarihi: 28 Şubat 2014.

Yüksek lisans programında temel amaç; gençlerin mühendislik becerilerini geliştirme ve yaratıcılıklarını arttırma yönünde eğitilerek geleceğin enerji sistemlerine yön vermek ve bu sistemleri yönetmek için gerekli olan bilgi ve tecrübeleri kazandırmak. Avrupa’nın farklı ülkelerinde öğrenim görmek isteyen gençlere sürdürülebilir enerji alanıyla bağlantılı olarak inovasyon ve girişimcilik konularında yedi ayrı yüksek lisans program seçeneği sunulmaktadır. Bu programlar:

  1. MSc ENERGY FOR SMART CITIES – Efficient Energy for Smart Cities
  2. MSc ENTECH – Energy Technologies
  3. MSc RENE – Renewable Energy
  4. MSc SENSE – Smart Electrical Networks and Systems
  5. MSc SELECT – Environomical Pathways to Sustainable Energy Systems
  6. MSc EMINE – European Master in Innovation in Nuclear Energy
  7. MSc CLEAN FOSSILS AND ALTERNATIVE FULES ENERGY

Avrupa Birliği’nin 2008 Mart’ında kurulan, Avrupa İnovasyon ve Teknoloji Enstitüsü (EIT) tarafından inovasyon ve girişimciliği desteklemek üzere yükseköğrenim, araştırma ve iş dünyasını birleştiren bir Bilgi ve İnovasyon Birliği (KICs) kurulmuştur.

KICs, öncelikli olarak yükseköğrenim, araştırma ve iş dünyası üçlemesinde sosyal etkilerin fazla olduğu şu konulara odaklanmaktadır:

– KIC InnoEnergy: Sürdürülebilir Enerji

–  Climate KIC: İklim Değişikliği

–  EIT ICT Labs: Bilgi ve iletişim teknolojileri (EIT ICT Labs) ve

–  Fikirleri çıktılara, üniversite laboratuvarlarından iş dünyasına ve öğrencilerden girişimcilere gibi dönüşümlere destek vermek.

İki yıl süren eğitimde iki ayrı Avrupa ülkesinde bulunulacak ve yaşamsal ihtiyaçların karşılanacağı burs imkânları da mevcut. Ayrıca öğrenciler staj imkânın da faydalanabileceklerdir.

Programın ayrıntıları için: www.kic-innoenergy.com/masterschool

Söz konusu yüksek lisans programının tanıtımıyla ilgili ulusal odak noktası REC Türkiye önümüzdeki haftalarda bazı illeri ziyaret ederek üniversitelerde öğrencilerle buluşup programlar hakkında bilgi verecektir.

REC Türkiye tarafından gerçekleştirilecek bilgilendirme toplantıları ile programa başvuru koşulları ve tarihleri gibi bilgileri www.rec.org.tr internet adresinden ve REC Türkiye facebook/twitter hesaplarından takip edebilirsiniz. Ayrıca, programla ilişkin bilgi almak için pinar.akpinar@rec.org.tr adresinden iletişime geçebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu