Akademik Personel | 26 Ekim 2020, Pazartesi

Avcı: Özür Grubu Tayinlerinde 1 Yıl Yeterli

Avcı: Özür Grubu Tayinlerinde 1 Yıl Yeterli
       

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, özür durumuna bağlı yer değiştirmelere ilişkin, “1 yıl sigortalı çalışma koşulunu yerine getiren eşler ve ‘eşi 1 yıl çalışmış olmak’ koşulunu yerine getiren öğretmenler özür talebinde bulunabilecek” dedi.

Avcı, Eskişehir Valiliğinde yaptığı açıklamada, özür durumuna bağlı yer değiştirmelerle ilgili müracaatların 5-9 Ocak’ta alındığını hatırlattı.

Bu konuyla ilgili değerlendirme sonuçlanmadan hangi alanda ne kadar atama ve yer değiştirme talebi olacağına dair bilgi vermenin mümkün olmadığını belirten Avcı, yer değiştirme talebinde bulunacaklar için gerekli düzenlemelerin yapıldığını belirtti. Avcı, şunları söyledi:

“Eşi özel sektörde çalışan öğretmenlerin yer değiştirme talebinde bulunabilmesi için Başbakanlık Çerçeve Yönetmeliğinin gereği olarak en az 3 yıl sigortalı olarak çalışma şartı vardı, hala da var fakat bu yıla mahsus olmak üzere, Milli Eğitim Bakanlığı’ndaki öğretmenlerin özür durumu yer değiştirmelerinde, kendi eski yönetmeliğimizi henüz Başbakanlık Çerçeve Yönetmeliğine uyarlamadığımızdan eski yönetmeliği uyguluyoruz. Dolayısıyla 1 yıl sigortalı çalışma koşulunu yerine getiren eşler ve ‘eşi 1 yıl çalışmış olmak’ koşulunu yerine getiren öğretmenler özür talebinde bulunabilecek.”

Mevcut stadın yerinin değerlendirilmesi

Avcı, Eskişehir’deki mevcut stadyumun, yeni stadyumun yapılmasından sonra yerinin açılacağını bildirdi.

Söz konusu yerin herhangi bir rant teminine yönelik yapılaşmaya açılmayacağını, burasının Eskişehir halkının, çocuklarıyla yararlanabileceği bir meydan, bir büyük bahçe olarak değerlendirileceğini pek çok kez söylediklerini anımsatan Avcı, şöyle konuştu:

“Eskişehir’de bazı güdümlü gazetelerde, ‘Biz de inandık’ diye manşet atmışlar. Kinayeli bir biçimde bu söylediklerimizin inandırıcı olmadığına dair manşetler atıldı. Stat inşaatı başladı, inşallah müteahhitler 19 Mayıs’a yetiştirmeye çalışıyor. Önümüzdeki sezon Eskişehirspor, maçlarını yeni stadında oynayacak inşallah. Eski stadyumun yeri de başından beri söylediğimiz gibi yapılaşmaya açılmayacak. Bütün Eskişehir halkının 7’den 70’e istifade edeceği bir rekreasyon alanı olarak, bir meydan olarak, bir sosyal etkinlik alanı olarak değerlendirilecek.”

“Herhangi bir ranta izin verilmeyecek”

Avcı, mevcut stadyumun işlevinin sona ermesinin ardından açılacak yer için 2013 yılında çalıştay yapıldığını dile getirdi.

Konuya ilişkin vatandaşlarla anket de gerçekleştirildiğini söyleyen Avcı, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Eskişehirli hemşehrilerimize, ‘Böyle bir alanın nasıl değerlendirilmesini istersiniz?’ diye sorular soruldu. Bu sorulardan çıkan sonuçlar bir rapor haline getirildi. Bütün görüşmelerin ve anket çalışmalarının sonucu olarak Eskişehirlilerin nasıl bir alan düzenlenmesini istediklerine ilişkin bir çerçeve ortaya çıkmış oldu. Biz bu raporu, genel çerçeveyi anlatan raporu bir çalıştayla tekrar tartışmaya açtık. Çalıştay sonucunda yapılaşmaya açılmayacak, herhangi bir ranta izin verilmeyecek. Burası Eskişehirlilerin gönül rahatlığıyla toplanabilecekleri, eğlenebilecekleri, yürüyüş yapabilecekleri bir alan olarak, bir millet bahçesi olarak değerlendirilecek. Maket çalışmasında yer alan unsurlar, sözünü ettiğim çalıştayda dile getirilen unsurların bir şekilde oraya yansıtılması. O, nihai bir proje değildir. Bütün bu beklentilerin buraya yansıması halinde nasıl bir çerçeve çıkabilir, bunun Eskişehirlilerin bilgisine sunulan bir çalışmadır.”

Bakan Avcı, Süleyman Çakır Anadolu Lisesinin imam hatip lisesine dönüştürülmeyeceğini sözlerine ekledi.

Kaynak: Hürriyet

 

       

Bedava internet konusunda servis sağlayacımıza teşekkür ederiz.