Akademik Personel | 19 Nisan 2019, Cuma

Avcı: Hazirana Kadar YÖK’ü Düzenleyeceğiz

2 Eylül 2014
Avcı: Hazirana Kadar YÖK’ü Düzenleyeceğiz
       

Bugünkü YÖK düzeni işlemiyor artık. Bunu YÖK yetkilileri de, kamuoyu da kabul ediyor. Yeni Türkiye’de YÖK biçim değiştirecek.

YÖK tasarısı için Anayasa değişikliği gereken maddeler var

YÖK, 1980 darbesinden sonra o günün koşullarında yükseköğretime çeki düzen vermek ve üniversiteler arasındaki koordinasyonu hazırlamak üzere açılmış bir kurum. O dönemde hem sadece devlet üniversitesi vardı, sadece bir tane vakıf üniversitesi bulunuyordu, hem de üniversite sayısı azdı. Bugün üniversite sayısı 200’e yaklaştı. Vakıf üniversiteleri var. Bunların arasında özel üniversite olabilecek ama yasal şartlar uygun olmadığı için vakıf formatında çalışanlar da bulunuyor. Bugünkü YÖK düzeni işlemiyor artık. Bunu YÖK yetkilileri de, kamuoyu da kabul ediyor. Yeni Türkiye’de YÖK biçim değiştirecek. Hükümet programında da var. Şu anda hazırlanmış ve Başbakanlığa gönderilen bir tasarı var. Farklı üniversitelerin hazırladığı tasarılar var. Fakat bazıları Anayasa değişikliği gerektiriyor. Anayasayı değiştirecek ölçüde destek alamadık. Yeni bir Anayasa önerimiz var. Bu dönemde haziran ayına kadar Anayasa değişikliği gerektiren biçimiyle YÖK’ü düzenleyemezsek, 2015 seçimlerinde Anayasa’yı değiştirecek çoğunlukla, gereken değişikliği yapıp YÖK’ü de düzenleyeceğiz.

Doğu’da uzun süreli öğretmen tutamıyoruz

Doğu ve Güneydoğu Bölgelerinde tecrübeli öğretmeni uzun süre tutamıyoruz. Oralarda uzun süre görev yapmaları içni teşvikler üzerined çalışıyoruz. Sadece o bölgelerde değil İstanbul’da da öyle semtler var ki öğretmen tutamıyoruz. Maliyeyle de görüşmelerimizden sonuç alırsak, mali teşviklerle destekleyerek ve buralarda zorunlu hizmeti arttıracak tedbirler alarak bu bölgelerdeki eğitimde eşitsizlik konusundaki sorunu çözeceğimizi düşünüyorum.

Kürtçe öğretmen adayları boşuna aç kalmasın

Bu yıl Kürtçe bilen, kürtçe eğitim veren öğretmenler de atanacak. Hatta bir kısmının norm kadrosunu tespit ettik. Kırmançi ve Zazaki öğretmenleri için kadro oluşturuyoruz açıklamalarımız oldu. Buna rağmen açlık grevi yapan öğrenciler varmış. Boşu boşuna aç kalmaya gerek yok. Bu sene kaç öğrencinin hangi dersi seçtiğine bakalım. Okullar açılmadan kaç öğrencinin bu dersi seçtiğini bilmiyoruz ama geçen seneki verilere bakarak, belli okularda norm kadro oluşturduk, onlara atama yapacağız. Kürtçe öğretmenlerinin bir okulda haftada iki saat dersi oluyor. Bu nedenle yakın çevredeki başka okullarda da derse girebilecekler.

Kaynak: Hürriyet

       

BENZER HABERLER