GündemSlayt HaberYurtiçi ve Yurtdışı Yüksek Lisans ve Doktora Eğitimi Bursları

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Burs Yönetmeliği Yenilendi

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu bünyesindeki kurumlarca lisans, lisansüstü ve doktora sonrası düzeyde yurt içinde ve yurt dışında eğitim ve öğrenim görecek ve bilimsel araştırma yapacaklara verilecek burslara ilişkin esaslar belirlendi.

 

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu bünyesindeki  kurumlarca lisans, lisansüstü ve doktora sonrası düzeyde yurt içinde ve yurt dışında eğitim ve öğrenim görecek ve bilimsel araştırma yapacaklara verilecek  burslara ilişkin esaslar belirlendi.

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Eğitim ve Araştırma  Bursları Yönetmeliği, ResmiGazete’de yayımlandı.

Yönetmelik, kurum bünyesindeki Atatürk Araştırma Merkezi, Türk Dil  Kurumu, Türk Tarih Kurumu ve Atatürk Kültür Merkezinin görev alanları  çerçevesinde lisans, lisansüstü ve doktora sonrası düzeyde yurt içinde ve yurt  dışında eğitim ve öğrenim görecek ve bilimsel araştırma yapacaklara verilecek  burslara ilişkin esasları düzenliyor.

Kurumlar, Türk dili, tarihi, sanatı, kültürü ve bir bütün olarak Türk  medeniyeti içerisinde yer alan ulusal ve uluslararası düzeyde kabul görmüş  şahsiyetlerin isimlerini burs ismi olarak belirleyebilecek. Burs tutarı ve burslu  sayısının belirlenmesinde ilgili kurumun bütçe ödeneği dikkate alınacak.

Burs talebinde bulunacaklarda,  ”Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,  kamu hizmetlerinden yasaklı olmamak, bu yönetmelikle burs ilanında yer alan,  yönetim kurulunca belirlenmiş, başarı, yabancı dil, bölüm ve tez konusu gibi  şartları taşıyor olmak” şartları aranacak.

Şartları uygun bulunan lisans, lisansüstü öğrenim ve doktora sonrası  araştırma bursu adayları, Yüksek Kurum ve kurumların internet sayfalarında ilan  edilerek mülakata çağrılacak. Mülakat jürisi, kurum başkanı ile bilim kurulunun  kendi aralarından veya burs verilecek alanda çalışma yapan akademisyenler  arasından seçecekleri en az 5 öğretim üyesinden oluşacak.

Lisans bursu en fazla 5, yüksek lisans bursu 2, doktora veya buna eş  değer eğitim bursu 4 yıl süreyle verilecek. Ancak yönetim kurulunun kararıyla  yüksek lisans bursu en fazla 6 ay, doktora bursları ise en fazla 1 yıla kadar  uzatılabilecek.

Yönetmelik, bursun kesileceği haller, bursun devamı, bursluların  desteklenmesi gibi burslara ilişkin diğer esasları da içeriyor.  19 Temmuz 1987  tarihli ve 19522 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Atatürk Kültür, Dil ve Tarih  Yüksek Kurumu Yurt İçi ve Yurt Dışı Eğitim ve Araştırma Bursları Yönetmeliği  yürürlükten kaldırıldı.

Kaynak: Milliyet

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu