Akademik Personel | 20 Haziran 2018, Çarşamba

Atama Yolunda Sürpriz

7 Şubat 2017
Atama Yolunda Sürpriz
       

Günümüzün popüler mesleklerinden biri olan öğretmenlik için anlaşılan o ki bizleri zor bir dönem bekliyor. Mezun olup atama hayaliyle yanan çok sayıda genç aday, şu günlerde hayallerinin yıkılmasıyla yüz yüze geliyor. Öğretmenlikte ciddi anlamda bir yığılma söz konusu olsa da 6 yıl atama olmayacağını bilmek, boşuna öğretmenlik okumuş olmak anlamına geliyor. Bu devirde kimse 6 yıl sonra kariyerine başlayacağını düşünerek bir planlama yapamaz. Bahsettiğim konuyu az çok anlamışsınızdır. MEB bir açıklama yaptı ve bazı öğretmenlik alanlarında 2023 yılına kadar alım yapılmayacağını bildirdi. Peki bu kadar basit mi?

Aslında bir laf vardır perşembenin gelişi çarşambadan bellidir diye. Şimdi burada tüm suçu MEB’e atmakta doğru değil. Tabiki de herkes kendi hayal ettiği ve istediği mesleği icra etmek isteyecek ve o uğurda mücadele edecek fakat biraz da ülkenin mesleki alandaki kontenjanlarını düşünerek bir kariyer hedeflemesi yapması gerekir. Bir çok öğrenci bu konuda hataya düşüyor maalesef. İcra etmek istenilen mesleğin güzelliği ve oluşturduğu fırsatlar kadar sektördeki durumu hakkında da bilgi edinmek gerekir. Nitekim 20 branşın 6 yıl boyunca atama alamayacak olması ve bu durumda mağdur olmuş olan kişiler tamamen bir strateji ve kariyer planlaması hatasına düştü. Bu konuda MEB’in de bir kalemde onca emeği yok sayması da kabul edilir bir durum değil. Bu konuda net bir açıklama gelmiş olsa da, MEB’in bu konuda mezun olup atama bekleyen, belirtilen branştaki öğretmen adaylarına çeşitli kolaylıklar tanıyacağını düşünmekteyim. Nitekim de öyle olmalı. En azından 6 değilde 3 yıl 4 yıl olur ya da bekleyene garanti atama sözü olur. Bu tür detaylar ve çözüm yolları arttırmak zor olmasa gerek. Mağdur olan çok sayıda kişi için yeni değerlendirmeler bekliyoruz açıkçası.

Bu konunun bir diğer ayağı da aslında farklı meslek dallarına yönelme konusundaki tavsiye. Bu tür açıklamalar öncelikli olarak belirtmeliyim ki kırıcı ya da moral bozucu olsa da en gerçekçi yaklaşımlardır. Fakat bu açıklamaların geç yapılması, bir anda ortaya konulması işin rengini değiştiriyor. Eğer bir düzenleme geliyorsa bunun uygulanmaya geçişi mezun adaylar için olmamalı. Ya da son sınıfta olanlar için bu karamsar tablo sunulmamalı. En azından ilk sınıfta olanlar yol yakınken dönüş gerçekleştirebilir. Bu da bir fırsattır. Fakat bu açıklamaların neresinden bakarsak bakalım ortada ciddi bir mağduriyet söz konusu. Şimdi istenen şey ise öğretmenlik statüsüne ulaşmak için senelerce sıralarda emek ver, karşılığında ise zerre kadar alakası olmayan bir sektörde zorunlu olarak çalış. Kolay mı? Maalesef öğretmen adayları için tahammül edilmesi zor bir durum fakat ülkemiz şartlarında artık bu durumun farkında olmalı ve ona göre bir kariyer planlaması yapmalıyız.

BURAK ATİK / Öğretmen
E-posta: burakatik@akademikpersonel.org

       

BENZER HABERLER