Akademik Personel | 17 Haziran 2021, Perşembe

Asya’daki Kirli Hava Pasifik’i de Etkiliyor

16 Nisan 2014
Asya’daki Kirli Hava Pasifik’i de Etkiliyor
       

Araştırma, Çin ve diğer Asya ülkelerindeki hava kirliliğinin, Büyük Okyanus üzerindeki fırtınaları şiddetlendirdiğini, bunun da dünyanın birçok bölgesini etkilediğini ortaya çıkardı.

 

ABD’nin Ulusal Bilimler Akademisi dergisinde (Proceedings of the National Academy of Sciences) yayımlanan araştırmaya göre, bu etkiler özellikle kış mevsiminde kendisini hissettiyor.

Araştırmanın baş yazarı, Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’nden Dr. Yuan Wang, ‘kirliliğin etkilerinin çok dramatik olduğunu, kirliliğe neden olan maddelerin daha yoğun bulutlara ve daha şiddetli yağışa neden olduğunu’ söylüyor.

 

Hava Kirliliği

 

Zehirli atmosfer

Asya’nın bazı bölgeleri, dünyada hava kirliliğinin en yoğun olduğu yerler.

Çin’in başkenti Pekin’de kirlilik sık sık riskli boyutlara ulaşıyor. Hindistan’ın başkenti Delhi’de de karbon salınımı seviyesi Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiğini seviyenin çok üzerinde.

Bu kirliliğin, o bölgelerde yaşayanların sağlıklarını ciddi şekilde etkilediği sır değil, ancak zararın o bölgelerle sınırlı kalmadığına dair kanıtlar da giderek artıyor.

Son araştırmaya göre, hava kirliliğine neden olan moleküller, rüzgarlarla Pasifik’in kuzeyine doğru savrulup, buradaki su damlacıklarıyla etkileşime giriyor. Bu durum da o bölgedeki bulutları yoğunlaştırıp, okyanus üzerindeki fırtınaları şiddetlendiriyor.

Uzmanlar, bu durumun özellikle Kuzey Amerika’da kış mevsiminde etkili olduğuna dikkat çekiyor.

Dr. Yuan Wang, “Pasifik fırtınaları küresel hava sirkülasyonunun önemli bir bileşeni, bu nedenle Asya’daki hava kirliliğinin, fırtınanın rotasına giren etkileri, kış mevsiminde dünyanın diğer bölgelerini de etkiliyor. Bu durum özellikle Kuzey Amerika’da kendisini gösteriyor” diyor.

       

Kolay Hobiler