Akademik Personel | 22 Ekim 2019, Salı

Ankara Üniversitesi Rektöründen, Dekan İstifası Açıklaması

25 Aralık 2014
Ankara Üniversitesi Rektöründen, Dekan İstifası Açıklaması
       

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, Siyasal Bilgiler Fakültesinde, 22 Aralık Pazartesi günü yapılan eğilim yoklamasında Prof. Dr. Serpil Sancar’ın 54 oy aldığını, 39 oy alan mevcut dekan Prof. Dr. Yalçın Karatepe’nin ise 23 Aralık’ta kendi isteğiyle istifa dilekçesi verdiğini, istifasının Rektörlük yetkisi dahilinde kabul edildiğini bildirdi.

Rektör İbiş, Siyasal Bilgiler Fakültesinin mevcut dekanı Prof. Dr. Yalçın Karatepe’nin görev süresinin 15 Şubat 2015’te sona ereceği için 22 Aralık Pazartesi günü “Eğilim Yoklaması”nın yapıldığını söyledi. Yoklamanın, Ankara Üniversitesi’nin 20 yıllık geleneği olduğunu belirten İbiş, ayrıca aynı gün ve bir önceki hafta 6 fakültede daha dekanlık için eğilim yoklamasının gerçekleştirildiğini söyledi.

Öğretim üyelerinin oy kullandığı ve yeni dekan adayının belirlendiği bu yoklamada, adaylardan Dekan Prof. Dr. Yalçın Karatepe’nin 39, Prof. Dr. Serpil Sancar’ın ise 54 oy aldığını aktaran İbiş, “Ardından Prof. Dr. Yalçın Karatepe, 23 Aralık tarihinde kendi isteğiyle istifa dilekçesini verdi. Karatepe’nin istifası Rektörlük yetkisi dahilinde 29 Aralık 2014 tarihiyle kabul edildi. Seçimleri kazanan Prof. Dr. Serpil Sancar ise 29 Aralık tarihi itibariyle Dekan Vekili olarak görevlendirildi. Prof. Dr. Serpil Sancar’ın Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanlık ataması, YÖK Genel Kurulu’nda görüşülüp, onaylandıktan sonra gerçekleşecek” açıklamasını yaptı.

İşte Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanının İstifa Nedeni

“Demokratik bir şekilde seçildim”

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinin ilk kadın Dekan Vekili olan Prof. Dr. Serpil Sancar ise Karatepe’nin görev süresinin Şubat’ta sona ermesi nedeniyle yapılan eğilim yoklamasına ilişkin, “Fakültenin öğretim üyelerinin oylarını alarak demokratik bir şekilde seçildim. Bu da beni onurlandırıyor. Fakültedeki akademik yaşam bundan sonra da akademik ilkelere uygun olarak öğrenci ve öğretim üyelerinin akademik özgürlükleri odaklı devam edecektir. Bundan kimsenin şüphesi olmasın” değerlendirmesinde bulundu.

Siyasal Bilgiler Fakültesinde dekanlık için eğilim yoklamasının tarihinin öne alınması gibi bir durumun söz konusu olmadığını dile getiren Sancar, “Dekanlık seçiminin 6 ayrı fakültede görev süreleri sona erecek dekanlar için eş zamanlı yapıldığını, Siyasal Bilgiler Fakültesi’nin de bu fakültelerden biri olduğunu belirterek, seçimin zaman ve usulu konusunda hukuk dışı bir durum yok” açıklamasında bulundu.

Dekan vekilliği görevine gelmesinin ardından önceliğinin ne olacağının sorulması üzerine Sancar, “İlk önceliğim, öğretim üyelerinin akademik faaliyetlerinin desteklenmesi ve uluslararası alanda teşvik edilmeleri için çalışmalar yürütmek olacak. Öğrencilerin de sosyal aktivite talepleri var. Ayrıca fakültenin artan öğretim üyesi ve öğrenci sayısı karşısında ciddi bir mekan sorunu da bulunuyor. Buna da çözüm bulunması gerektiğini düşünüyorum” yanıtını verdi.

Siyasal Bilgiler Fakültesi’nin Türkiye’nin en sağcı ve en solcu politikacılarını aynı dönemde yetiştirdiğini dile getiren Sancar, fakültede öğrencilik yıllarında Mesut Yılmaz, Mehmet Ağar ve Mahir Çayan gibi isimlerle aynı dönemlerde öğrencilik yaptığını anlattı. Prof. Dr. Sancar, “Yani solun önemli isimleri de sağın önemli isimleri de aynı okulda birlikte okuyordu. Fakültede ayrım yapmama, ötekileştirmeme geleneği hep vardır. Bu geleneğin yaşaması, yaşatılması çok önemli” dedi.