Manşet Haber

Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü 2014-2015 Yüksek Lisans ve Doktora İlanı

 ANKARA ÜNİVERSİTESİ

EĞİTİM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ

Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsünün aşağıda adları belirtilen Anabilim Dallarına 2014-2015 Eğitim-Öğretim yılı I. (GÜZ) yarıyılında yüksek lisans ve doktora öğrencisi alacaktır.

ADAY BAŞVURULARI    : 16 Haziran 2014-04 Temmuz 2014 tarihleri arasında Adaylar http://ensbasvuru.ankara.edu.tr ‘den Aday Kayıt ve Mülakat Giriş Formu düzenleyeceklerdir. 
    16 Haziran 2014-04 Temmuz 2014 tarihleri arasında yapılacaktır. Durumu uygun adayların aşağıda istenen belgelerle birlikte Enstitüye şahsen başvurmaları gerekmektedir. 
MÜLAKAT SINAVLARI : 08-09-10 Temmuz 2014 tarihleri arasında, (Mülakatlar 08-09-10 Temmuz 2014 tarihleri arasında Anabilim Dallarınca belirlenecek gün, saat ve yerde yapılacaktır.)Ankara Üniversitesi Eğitim-Öğretim Yönetmeliğininin;

7/d) maddesine göre Yüksek lisans programlarına öğrenci kabulünde; ALES puanı, lisans not ortalaması ve mülakat sonucu değerlendirilir. Değerlendirmede ALES puanının % 50’si, lisans not ortalamasının % 20’si ve mülakat sonucunun % 30’u dikkate alınarak anabilim dalı akademik kurulu önerisi ve enstitü yönetim kurulu kararıyla en az toplam 65 puan alanlar arasında sıralama yapılır.

8/ç maddesine göre Doktora programına öğrenci kabulünde; ALES puanı, lisans ve/veya yüksek lisans not ortalaması ve mülakat sonucu değerlendirilir. Değerlendirmede ALES puanının % 50’si, lisans veya yüksek lisans not ortalamasının % 20’si ve mülakat sonucunun % 30’u dikkate alınarak, anabilim dalı akademik kurulu önerisi ve enstitü yönetim kurulu kararıyla toplam en az 70 puan alanlar arasında sıralama yapılır.

 

KAZANAN ADAYLARIN KESİN KAYITLARI : 15-16-17 Temmuz 2014 tarihleri arasında 
YEDEK KONTENJAN KESİN KAYITLARI : 18-21 Temmuz 2014 tarihleri arasında 

 

YÜKSEK LİSANS:

 • Aday Kayıt ve Mülakat Giriş Formu (http://ensbasvuru.ankara.edu.tr ‘den düzenlenecek olan form için gerekli tüm aşama ve ayrıntılar Başvuru Kılavuzunda
   (http://www.egitim.ankara.edu.tr/UserFiles/File/Kilavuz/Basvuru_kilavuz.pdf ) anlatılmaktadır.)
 • Lisans Mezuniyet Belgesi onaylı örneği,
 • Lisans Mezuniyet Derecesini gösterir not döküm belgesi (Transkript) onaylı örneği. (Mezuniyet derecesi 4’lük not sistemine göre alınmış ise en az 2.00 olmalıdır. Ancak 4’lük sisteme göre mezun olan adayların mezun oldukları üniversiteden 100’lük sistemdeki eşdeğer puanlarını başvuru esnasında ibraz etmeleri gerekmektedir. İbraz edemeyenlerin not dönüştürme işlemi Yüksek Öğretim Kurumu’nun belirlemiş olduğu eşdeğer tablolarına göre yapılacaktır.)
 • Tezli Yüksek Lisans için Yabancı Dil Belgesi (YDS ve eş değerlikleri kabul edilen sınavlardan en az 50 puan gereklidir.) (Ancak, Anabilim Dalı Başkanlıkları baraj puanlarını yükseltebilir. Bu durum tabloda belirtilmektedir. YDS  dışında uluslararası geçerliliği olan bir yabancı dil sınavına girilmiş ise, Üniversitelerarası Kurul tarafından kabul edilen eşdeğer bir puan alınmış olması gerekmektedir.).
 • ALES en az 55 olmalıdır. (Son üç yıl içinde alınmış belge geçerli olup, Anabilim Dallarınca belirlenen ALES türü ve puanı tabloda yer almaktadır. Anabilim Dalı Başkanlıkları baraj puanlarını yükseltebilir.)
 • 2 adet fotoğraf (Yeni çekilmiş olmalıdır).
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi.
 • 1 adet yarım kapaklı karton dosya. 

DOKTORA:

 • Aday Kayıt ve Mülakat Giriş Formu (http://ensbasvuru.ankara.edu.tr ‘den düzenlenecek olan form için gerekli tüm aşama ve ayrıntılar Başvuru Kılavuzunda

(http://www.egitim.ankara.edu.tr/UserFiles/File/Kilavuz/Basvuru_kilavuz.pdf ) anlatılmaktadır.)

 • Yüksek Lisans Mezuniyet Belgesi onaylı örneği,
 • Yüksek Lisans Mezuniyet derecesini gösterir not döküm belgesi (Transkript) onaylı örneği. (Mezuniyet derecesi 4’lük not sistemine göre alınmış ise en az 3.25 olmalıdır. Ancak 4’lük sisteme göre mezun olan adayların mezun oldukları üniversiteden 100’lük sistemdeki eşdeğer puanlarını başvuru esnasında ibraz etmeleri gerekmektedir. İbraz edemeyenlerin not dönüştürme işlemi Yüksek Öğretim Kurumu’nun belirlemiş olduğu eşdeğer tablolarına göre yapılacaktır.)
 • Yabancı Dil Belgesi (YDS ve  eş değerlikleri kabul edilen sınavlardan en az 55 puan gereklidir.) (Ancak, Anabilim Dalı Başkanlıkları baraj puanlarını yükseltebilir. Bu durum tabloda belirtilmektedir. YDS dışında uluslararası geçerliliği olan bir yabancı dil sınavına girilmiş ise, Üniversitelerarası Kurul tarafından kabul edilen eşdeğer bir puan alınmış olması gerekmektedir.)
 • ALES en az 55 olmalıdır. (Son üç yıl içinde alınmış belge geçerli olup, Anabilim Dallarınca belirlenen ALES türü ve puanı tabloda yer almaktadır. Anabilim Dalı Başkanlıkları baraj puanlarını yükseltebilir).
 • 2 adet fotoğraf (Yeni çekilmiş olmalıdır.)
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi.
 • 1 adet yarım kapaklı karton dosya. 

2014-2015 Eğitim-Öğretim Yılı Güz Dönemi Lisansüstü Programlar İçin Başvuru Koşulları ve Kontenjanları

blank Yüksek Lisans ve Doktora İlanları 2014-2015

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu