Akademik Personel | 20 Mayıs 2019, Pazartesi

Anayasa Mahkemesi Sözleşmeli Tercüman Alacak

Anayasa Mahkemesi Sözleşmeli Tercüman Alacak
       

Anayasa Mahkemesi Başkanlığından yapılan duyuruya göre İngilizce dilinde sözleşmeli mütercim tercüman alımı yapılacaktır.

İlanda, başvuruların değerlendirilmesi adına sınav 22 Şubat saat 10:00 kurumun Başkanlığında gerçekleştirileceği, ilk sınav yazılı olacağı, sözlü sınavın ise belirlenecek olan bir tarihte yapılacağı belirtildi.

Genel Şartlar

Yapılacak olan yazılı sınava katılmak isteyen adayların, 657 sayılı kanunun 48. maddesindeki kriterleri karşılıyor olması, sınav tarihinde 35 yaşını doldurmamış olması, erkek adayların askerlik ile ilişiğinin olmaması ya da tecilli olması, sağlık açısından göreve engel bir durumu olmaması, kurum tarafından yapılacak olan araştırma ve incelemelerde mütercim-tercüman olmasına engel herhangi bir durum tespit edilmemesi gerektiği bilgisine yer verildi.

Özel Şartlar

Adayların üniversitelerin 4 yıllık eğitim-öğretim yapılan Çeviribilim, İngilizce Mütercim- Tercümanlık programlarından mezun olması ya da bu bölümlere denk kabul edilen yurt içi ve yurtdışı kurumlardan mezun olmaları, ÖSYM tarafından düzenlenen YDS’den 85 ve üzeri bir puana sahip olması ya da TOEFL-IBT sınavından 96 ve üzeri geçerliliği devam eden yabancı dil puanını gösterir bir belgeye sahip olmaları gerektiği aktarıldı. YDS puanının geçerlilik süresi 5 yıl, TOEFL puanının geçerlilik süresi 2 yıl olarak kabul edildiği eklendi. Ayrıca adayların akıcı şekilde İngilizce konuşuyor olması vurgulandı.

Başvuru

Yazılı sınava başvurmak için 10 Şubat 2017 mesai sonuna kadar bizzat ya da posta yoluyla “Anayasa Mahkemesi Başkanlığı Ahlatlıbel Mahallesi İncek Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz Bulvarı No: 4 Posta Kodu: 06805 Çankaya/ANKARA” adresine anayasa.gov.tr üzerinden alınabilecek Sözleşmeli Mütercim-Tercüman Sınav Başvuru Formu’nda belirtilen belgelerin ulaştırılması gerektiği bilgisi verildi.

Sınavlar

Başvuru şartlarını sağlayan adaylar sınava çağrılarak yazılı ve sözlü olarak 2 sınava tabi tutulacaklardır. Yazılı sınavda adayın hukuki terminolojisi ve mesleki yabancı dil bilgisi yatkınlığı ölçülecektir. Sözlü sınavda adayın mesleki yabancı dil bilgisinin uygulanabilirliği ölçülecektir. Adaylara simültane tercüme yaptırılarak, mülakata tabi tutlacakları aktarıldı.

Değerlendirme

Adayların sınavlardan başarılı sayılması için yüz üzerinden en az yetmiş puan almaları gerekmektedir. En yüksek puana sahip 2 iki aday hak kazanacaktır.

Sonuçlar

Sınavın sonuçları anayasa.gov.tr üzerinden ilan edilecek olup, başvuru belgelerinde yanlış beyanda bulunan adaylar sınavı kazansalar dahi hak talep edemezler.

Diğer açıklamalar

Başvuru şartlarını sağlayarak sınava katılmaya hak kazanan adaylara sınav giriş belgeleri sınav salonunda teslim edilecek olup adreslerine gönderim yapılmayacaktır. Bunun yanı sıra adayların fotoğraflı kimlik belgesi bulundurması gerektiği bilgisine yer verildi. Verilecek olan ücret adayların yabancı dil seviyelerine ve tecrübelerine bağlı olarak 1. derecedeki Raportör Yardımcısı brüt aylıklarını geçmemek üzere aylık 6 bin 625 TL ile 9 bin 211 lira arasında olacaktır.

       

BENZER HABERLER