Akademik Personel | 18 Eylül 2019, Çarşamba

Anadolu Üniversitesi’nde ‘Yanmaz Uçak Koltuğu’ Çalışmaları Yapılıyor

29 Ocak 2017
Anadolu Üniversitesi’nde ‘Yanmaz Uçak Koltuğu’ Çalışmaları Yapılıyor
       

Anadolu Üniversitesi Rektörü Profesör Doktor Naci Gündoğan, yanmaz uçak koltuğu yapmak ile ilgili çalışmaların olduğunu söyledi.

Rektör Gündoğan, THY ile yapılan anlaşma sonucunda Boeing’e yaptırılan yanma testlerinin artık Anadolu Üniversitesi Havacılık Mükemmeliyet Merkezi’nde yapılacağını ve şu an yanmaz uçak koltuğu yapmak için çok çalışıldığını ifade etti.

Profesör Doktor Naci Gündoğan, Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Yerleşkesi’ndeki Personel Lokali’nde düzenlediği basın toplantısıyla üniversitedeki mevcut çalışmalardan bahsetti.

 Anadolu Üniversite’sinin geçen yıl için önemli işler yaptığını ve 2017 yılı içinde hayata geçirilecek olan projelerle ülkeye güzel hizmetlerinin olacağını anlattı.

Profesör Doktor Naci Gündoğan, üniversitede Havacılık Mükemmeliyet Merkezi laboratuvarının varlığından bahsetti ve THY ile yapılan anlaşma sonucunda bu laboratuvarda koltukların yanma testlerinin burada yapılacağını söyledi. Havacılık sektöründeki firmaların hafif olan malzemelerle uçak üretme çabalarının olduğunu, kurulan bu laboratuvarda Anadolu Üniversitesi olarak polimerik ve kompozit malzemele test ve analizlerini yaptıklarını ifade etti. 2017’den itibaren Boeing’e yaptırılan testlerin Anadolu Üniversitesi Havacılık Mükemmeliyet Merkezi’nde yapılacağını, Türkiye’de üretim yapıyor olan firmaların ise maliyetlerini düşürmüş olacaklarını, çünkü daha önce bu firmalar gerekli testleri yurt dışında yaptırdıklarını söyledi.

AA