Kültür-Sanat

Anadol STC ile Zamanda Yolculuk

Yönetmen Aram Gülyüz’ün 140’ıncı filmi “Zaman Makinesi 1973”, babasından miras kalan ilk Türk spor otomobili Anadol STC ile geçmişe giden şımarık bir gencin öyküsünü anlatıyor.

Yeşilçam’ın efsane ismi Aram Gülyüz, 140’ıncı filmini çekti. Gürgen Öz ve Seda Bakan’ın başrolünü oynadığı “Zaman Makinesi 1973” adlı komedi filminde, Türk üretimi ilk spor otomobil olan 1973 model Anadol STC kullanıldı. 14 Mart’ta gösterime girecek olan film, lüks bir otomobili ve evi olan, hayatı boyunca hiç çalışmamış zengin ve şımarık bir adamın günümüzden geçmişe giderek 1973 senesinde başına gelen olayları anlatıyor. Seda Bakan ve Gürgen Öz’ün başrollerini paylaştığı filmde Zihni Göktay, Fatih Koyunoğlu, Gülhan Tekin, Mustafa Uzunyılmaz gibi isimler de rol alıyor. Gürkan Öz, babasının vefatı ile tüm servetin annesine bırakılması ve kendisine sadece “Anadol STC 16” marka eski bir otomobilin kalması üzerine o araçla bağ kuran Tolga karakterine hayat verirken; Seda Bakan da aynı araç sayesinde geçmişe giden Tolga’nın 1973 yılında karşılaşıp hoşlandığı Yasemin karakterini canlandırdı.


Rallilere Katıldı

Türkiye’de üretilen ilk spor otomobil olan, “Alanya sarısı” renginde üretilen ve dönemin üst gelir grubundaki ailelerine hitap eden Anadol STC, daha sonra rallilerde ülkemizi temsil etti. Aracın “Sport Touring Coupe” olan açılımı gençler arasında “Süper Türk Canavarı” olarak benimsendi. Klasik Otomobil Dergisi’nin sahibi Bülent Aydın’dan kiralanan araç, film boyunca özel olarak muhafaza edildi. Aracın uçtuğu sahneler ve denize düştüğü bölümler özel efektlerle yapıldı.

Anadol STC röportajı için tıklayabilirsiniz. 

Kaynak: Sabah

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu