Bilim-TeknolojiGündem

Alternatif Tıp Seçmeli Ders Oldu

Hacettepe Üniversitesi alternatif tıbbı bünyesine alarak Eczacılık Fakültesi’nde “Homeopati”yi seçmeli dersler arasına koydu.

2’nci Uluslararası Homeopati Konferansı, Hacettepe Üniversitesi’nde yapıldı. Burada konuşan Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Tuncer, alternatif tıbba değinerek şöyle dedi:

“Dünya nüfusunun yüzde 20’si baş ağrısı, yüksek ateş, soğuk algınlığı, bronşit, diyabet, hipertansiyon , depresyon gibi hastalıkların tedavisinde homeopatik ürünler kullanıyor. Hacettepe Üniversitesi global pazarda payı ve önemi her geçen gün artan alternatif tıbbı kapsamına aldı.

Modern tıp deyince ne anlıyoruz? İnsan 40 veya 60 kilo diye bakılacak teneke kutu değil. Doğu ile batı tıbbının en önemli farkı bu bakışta ortaya çıkıyor. Batı insanı bir kutu gibi görürken doğu insana odaklı tedaviler geliştiriyor. Modern tıp sadece hastalık belirtilerini ortadan kaldırmaya çalışırken homeopati belirtilere sebep olan hastalıkları ortadan kaldırıyor. Yani benzeri benzerle tedavi etme esasını benimsiyor. Homeopati, yaşam gücünü dengeleyerek vücudun kendini doğal olarak iyileştirmesine yardım eden bir alternatif tedavi sistemi.

Tedavinin merkezinin insan olduğunun farkına varılması gerekli. Tıbbi olarak bunu dışladığınızda ehliyetsiz eller devreye giriyor. sağlık bakanlığı ve üniversitelerin sahip çıkması gereken bir alan. Homeopati Eczacılık Fakültesi’nde seçmeli derslerden biri olacak.

Bu amaçla 2’nci Uluslararası Homeopati Konferansı’nın başlığı ‘Homeopatide AltınStandart: Üretim ve Eğitim’ olarak belirlendi.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu