Akademik Personel | 21 Eylül 2020, Pazartesi

ALES’e Dört Gün Kala Tavsiyeler

5 Mayıs 2015
ALES’e Dört Gün Kala Tavsiyeler
       

Merhaba Değerli ALES Adayları, ALES’e az bir zaman kaldı. Bu süre içerisinde yapılması gerekenleri anlatacağımız yazımızın işinize yarayacağını, bir puan bile olsa katkıda bulunacağını düşünüyorum. ALES’te en önemli unsur süredir. Sınav tarihine bakıldığında 1997’den bu yana herkesin sorun yaşadığı tek nokta sürenin az, soruların uzun olmasıdır. Dolayısıyla soruyu çözebilmenin yanında hızlı da çözebilmek gerekmektedir. Bu durumda ister istemez ALES adayları, soruların konularını biliyorum ama acaba sürem yetecek mi korkusuna kapılmaktadır. Süre ile ilgili sıkıntı yaşamamak için yapmanız gerekenleri sıralayalım:

-Sayısalcıysanız kalan 4 günde en çok sorunun geldiği ve en çok zaman kaybettiğiniz soru tipleri olan Problemler ve Sayısal Mantık konularına yoğunlaşın, bu konularla ilgili soru çözün.

-Sözelciyseniz en çok sorunun geldiği ve en çok zaman kaybettiğiniz Paragraf ve Sözel Mantık sorularını çözün.

-Eşit Ağırlıkçıysanız Sayısalcı ve Sözelciler için sıraladığımız maddeleri uygulayın. Yani hem Problemler-Sayısal Mantık hem de Paragraf-Sözel Mantık çözün.

-Soru çözerken kronometrenizi açın ve kendi rekorunuzu kırmaya çalışın. Zihninizi rahata alıştırır ve süre tutmazsanız inanın ALES’te aynısı başınıza gelecektir. Bu yüzden belli sayıda soruyu belli sürede çözmenin provasını bol bol yapın. Örneğin 25 Problem sorusu bulunan bir test için kendinize 20 dakika süre tanıyın ve sayacı başlatın.

-Deneme sınavı bir tartıdır ve kaç kilo olduğunuzu gösterir. Dolayısıyla tamamen deneme çözerek 4 gününüzü ziyan etmeyin. Her günün sonunda 1 adet deneme çözün ve eksiklerinizi görüp bir gün sonraki çalışmanızı ona göre yapın.

-Beyninizi kısa süreli soru çözümüne alıştırdığınız için ALES’te birçok aday, ilk bir buçuk saatin sonunda error verir. Bunun olmamasını istiyorsanız 3-4 test arka arkaya aralıksız çözdükten sonra cevapları kontrol edin ve ara verin. Böylece hem beyniniz hem de ALES’te sabit bir yerde oturmaktan sıkılan ve uyuşan bedeniniz en iyi provayı yapmış olacaktır.

Gelelim 4 günlük çalışmanızı hangi kaynaklardan yapacağınıza. ALES’te piyasadaki hiçbir yayının soruları kullanılmamaktadır. Bundan dolayı çözeceğiniz hiçbir kaynak Çıkmış Sorular kadar yakın ve formata uygun olmayacaktır. Bu nedenle 4 günlük çalışmanızın tamamını ALES Çıkmış Sorular üzerinden gerçekleştirin. Piyasada bunların konu konu ayrılmış halleri de var veya internette bulabileceğiniz bazı kitapların pdf formatları var. Bunlardan faydalanabilirsiniz.

Çalışma modeliniz, daha çok eksik olduğunuz ve vakit kaybettiğiniz konular üzerine kurulmalıdır. Bakın hiç bilmediğiniz konuyu 4 günde öğrenip sınavda hepsini doğru yapma şansınız çok azdır. Bu nedenle hiç bilmediğiniz konularla ilgili bir çalışma yapıp vakit kaybetmeyin. Bildiğiniz fakat gerek süre gerek yanlış bakımından eksik olduğunuzu düşündüğünüz konulara iyi hazırlanın.

Sınav zor olursa ne yapmalıyız;

Sınava girdiğinizde zor sorularla karşılaşırsanız hiç panik yapmayın. Çünkü başka adayların önünde farklı bir kitapçık yoktur, sizin çözdüğünüz sorularla diğer adayların soruları aynı ve emin olun herkes zorlanacaktır. Bu noktada yapmanız gereken Turlama dediğimiz bir taktiktir. Zor bir sınavda soruları tek tek sırayla çözmeye çalışmak yanlıştır. Direkt bildiğiniz en iyi olduğunuz ve çözebileceğinizi düşündüğünüz sorulara yönelin. Çözemediğiniz soruları üç farklı işaretleme yöntemiyle işaretleyin. Örneğin Z: Zor, ÇZ: Çok Zor, İ: İmkansız
Böylece süreniz azaldığında hangisi zordu hangisi kolaydı diye soru aramakla vakit kaybetmezsiniz. Çözebileceklerinizi çözer ve turunuzu bitirdikten sonra bir tur daha atarak daha kolay olanları çözersiniz.

İhtimal düşük ama sınav kolay olursa ne yapmalıyız;

Sınav kolay gelirse yapmamanız gereken bir şey vardır. ÖSYM’nin bu zamana kadar yaptığı tüm kolay sınavlarda efsane sorular doğmuştur. Bunlar zorlukları sebebiyle efsane olmuştur. Her kolay sınavda en az 3-4 adet çok zor soru bulunur. Sakın sınavda bu sorularla inatlaşıp zaman kaybetmeyin. Tüm soruları çözdükten sonra vaktiniz kalırsa uğraşın, aksi taktirde boş yere çözebileceğiniz soruları boş bırakmak zorunda kalırsınız.

Ayrıca ALES Katsayılarını unutmadan hareket etmeli, hangi bölüm size daha fazla puan getiriyorsa o sorulara yönelmelisiniz:

Sınav öncesi erken uyumanız, sınav sabahı iyi bir kahvaltı yapmanız, kahvaltı ardından zihni hem uyandıran hem duyu organlarınızın hassasiyetini azaltarak konsantre olmasını sağlayan bir kahve ya da neskafe faydanıza olacaktır. Başarılar dilerim.

ALES Rehberlik Uzmanı

Emre ÇOBAN

Tasarı Akademi İzmir

02324844313

       

Bedava internet konusunda servis sağlayacımıza teşekkür ederiz.