Akademik Personel | 01 Şubat 2021, Pazartesi

ALES Hazırlık Süreci ve Sınavla İlgili Yanlış Bilinenler

28 Ağustos 2014
ALES Hazırlık Süreci ve Sınavla İlgili Yanlış Bilinenler
       

 Merhaba Değerli ALES adayları. ALES ile ilgili hazırlık sürecinde birçok aday yanlış çalışma şekli, ne yapacağını nasıl çalışacağını bilememe, yanlış kaynaklardan yararlanma, yeterli derece hazır olamama gibi sorunlar yaşamaktadır. Bu duruma açıklık getireceğimiz bu makale sayesinde birçoğunuzun ALES’ten iyi puanlar alacağınızı umuyorum.

ALES’e hazırlıkta öncelikle disiplinli çalışmayı sağlayabilmek için muhakkak bir program hazırlanmalıdır. Bu program klasik rehberlikçilerin hazırladığı saatli program olmamalıdır! Yani sabah 9-10 arası kahvaltı, 10-11 arası matematik vs şeklinde monoton olmamalıdır. Günlük belli soru limiti konulmalı, buna göre hazırlanmalısınız. Hazırlayacağınız programda günde 100 adet matematik, 50 adet Türkçe gibi bir mantıkla hareket edin. Gün içinde boş olduğunuz her 30 dakikayı bile yanınızda olan çek-kopart yaprak testlerle değerlendirin. Bu çalışmaya başlarken kendi seviyenize uygun bir yayınla başlamak çok önemli. Matematik seviyesi düşük olan bir aday önce soru bankasıyla değil, çek-kopart testle başlamalıdır. Nedenini soracak olursanız çek-kopart testler derste veya kısa zaman dilimlerinde kullanıldığı için basit sorulardan oluşur. Normal seviyede olan bir adayın soru bankası ile başlaması gerekir. Tavsiye isteyeceksiniz biliyorum. Bununla ilgili işi gücü tamamen ALES ve DGS olan (Her iki sınavın da içerikleri aynıdır.)  Tasarı Yayınları’nı öneriyorum. İlgili yayının soru bankasını ve çek-kopart testlerini almanız yeterli. Günlük programınızın dışında haftada en az iki deneme çözmeniz gerekir. Bu deneme meselesine gelince birçok öğrencim denemeleri bölük pörçük çözdüğü için hiçbir fayda elde edemiyor. Örneğin evdesin, odandasın, masandasın. Başladın denemeye. Önünde duran telefona mesaj geliyor, çağrı geliyor, içeriden TV sesi, ardından kapı sesi, ardından kahve molası vs… ALES’e hazırlanırken unutulan en önemli nokta ne biliyor musunuz, zihnen hazır olan adayın fiziken hazır olmayışı. Bazen izliyorum sınavlarda öğrencilerimi, önce sağ bacak sol bacağın üstünde, beş dakika sonra tam tersi, beş dakika sonra boyun sağa yatık, beş dakika sonra sola, beş dakika sonra oturuş şekli komple değişiyor. Neden? Çünkü adayın vücudu itiraz ediyor iki buçuk saat o koltukta oturmaya… Uyuşuyor, boynu tutuluyor, canı sıkılıyor… Tüm bunların yanı sıra zihnini bir saat çalışıp yarım saat dinlenmeye alıştırdığı için zihni de bir yerden sonra yorulup  itiraz ediyor daha fazlasına… İşte sistem orada çöküyor, çoğu ALES öğrencisi ikinci saatin sonuna doğru mavi ekran veriyor. Bunun olmaması için her hafta yapacağınız denemelere her şeyden izole olarak tam iki buçuk saat ayırmalı, zihninizi de bedeninizi de aslına uygun provalarla hazır hale getirmelisiniz.

SINAVLA İLGİLİ YANLIŞ BİLİNENLER ve STRATEJİK HATALAR

İlk olarak sınava giren üç yüz bin kişinin neredeyse iki yüz bininin yaptığı bir hatadan bahsedelim. Öğrencilerin çoğu ALES ile ilgili katsayıları bilmiyor. Aşağıda gördüğünüz tabloya göre hareket etmelisiniz.

 

Sayısal-1 Sayısal-2 Sözel-1 Sözel-2
Sayısal Puan 0,35 0,35 0,30
Sözel Puan 0,20 0,40 0,40
Eşit Ağırlık Puanı 0,40 0,20 0,40

Yani sözel öğrencisi kendisine sayısaldan iki kat daha fazla puan getiren sözel bölümlere eğilmeli, eşit ağırlık öğrencisi kendisine iki kat daha fazla puan getiren Sözel-1 ve Sayısal-1 bölümlerine ağırlık vermeli ve sayısal öğrencileri de yaklaşık yüzde 20 daha fazla puan getiren Sayısal-1 ve Sayısal-2 bölümlerine daha çok zaman harcamalıdır. Çalışmalarımızı yaparken de bunun bilincinde olarak davranırsak bu en önemli stratejik hatayı yapmayız.

Bir de şu zor soru çok puan getirir meselesi… Bu bir şehir efsanesidir! Unutmayın ALES’te her sorunun değeri bir diğerinin aynıdır. Hiçbir zaman kimse yapamadı diye yaptığınız soru daha fazla puan getirmez! Örneğin bir öğrenci bir köklü sayı sorusunu çözer, diğeri sayısal mantık sorusunu. Her iki öğrenci de aynı puanı alır, çünkü soruların çarpanı aynıdır. Diğer bir sıkıntımız soru çözmeye çok uzun ara vermiş olmamızdır. Şimdi yeni başlayan adaylar ilk başta çok sıkıntı çekiyorlar. Sebebi ise aday üniversite sınavını kazandıktan sonra soru bankalarını, konu kitaplarını, yaprak testleri çöpe atmış, sağa sola hediye etmiş -hatta evinde bu testleri yakarak mangal partisi vermiş tanıdıklarım vardır- yani soru çözmeyi en az 4-5 yıl öncesinde bırakmış. Bu yüzden eski pratik bilgilerinizi ve yıllar öncesinde oluşturduğunuz soru tekniğinizi hatırlamakta biraz zorluk çekebilirsiniz. Bu sorunu aşmak için biraz kendinizi zorlamalısınız. Bu konuda önünüze çıkacak en büyük engel matematik konusunda yapılan işlem hatalarıdır. Sınavda zamansal sıkıntının da getirdiği panikle birçok aday işlem hatası yapmakta, çözümünü ve cevabını çok iyi bildiği bir soruda dahi hem yanlış yapmakta hem de net kaybına uğramaktadır. Unutmayın, ALES’te 4 yanlış 1 doğruyu götürür. Dolayısıyla işlem hatasını en aza indirgemek için piyasada satılan Antrenmanlarla Matematik kitabını almanızı öneririm. Gayet basit sorulardan oluşan bu kitap sözelciler için de kolay matematik anlatımıyla faydalıdır ama sayısalcı arkadaşlara biraz basit gelebilir. Sayısalcı arkadaşlarım, işlem hatasını azaltmak için sudoku oynamanın oldukça faydalı olduğunu bilirler. Şimdi gelelim soru çözerken iki şık arasında kalanlara. Bu konu da yapılan en büyük hatalardan biridir. Allah arada bırakmasın kimseyi, zor oluyor. Zihin öyle tuhaf bir yapıdır ki ilk bakışta %90 doğru cevabı görür. Ama soruya bakmaya devam ederseniz zihin ihtimalleri üretmeye başlar. “Ben A dedim ama B de oluyor sanki, C de yakın, D gülümsüyor bak ordan” gibi karmaşık durumlar yaşamaya başlarsınız. Sevgili ALES adayları, beyin suyla çalışmıyor, her zihinsel aktivitede ATP harcıyor. Yani bir enerji sarf ediyor. Dolayısıyla bu durum zihni hem yorar hem vakit kaybettirir, üstelik yanlış yaptırır. O nedenle cevabını bulduğunuz soruya bir daha bakmayın. Kendinize güvenin. Bir de bu olayı halletmek istiyorsanız beyin fırtınası dediğim yöntemi kullanın. Buna test fırtınası, zihin göçertmece gibi isimler de verebiliyoruz. 20 soruluk bir sözcükte anlam testi alın, 5 dakika süre tanıyın. Kronometreyi çalıştırın. Teste hızlıca başlayıp 5 dakikada tüm soruları işaretleyin. İlk başta yığınla yanlış çıkacak. 10 doğru 10 yanlış gibi. Bu yöntemi 5 kez üst üste uyguladıktan sonra zamansal sıkıntınızın azaldığını ve yanlışların yavaş yavaş yerini doğrulara bıraktığını göreceksiniz. Unutmayın eğitim bir ağaca benzer. Kökleri acı fakat meyvesi tatlıdır.

Ayrıca sayısalcı arkadaşlar için Türkçenin önemi neredeyse sayısal bölümlerle aynı. Yani Say-1 bölümü 0.35 katsayısına sahip iken Söz-1 neredeyse onunla aynı olan 0.3 katsayısına sahiptir. Dolayısıyla sayısalcılar için 0.3 katsayısına sahip Söz-1 bölümü oldukça önemli. Bu bölümdeki hazırlıkla ilgili herkes çoğunlukla dağınık bir şekilde piyasada bulduğu her türlü kaynağı kullanarak çalışıyor. Bu yanlış bir tutumdur. Özellikle ALES’e şurada iki aylık bir zaman kalmışken yapmanız gereken şey aslında çok bellidir. Bu saatten sonra daha önce söylediğimiz gibi günlük bir soru limiti belirleyin ve ardından çıkmış soruları çözmeye başlayın. Diyeceksiniz ki biz onları deneme olarak çözeceğiz veya çözüyoruz. Gayet haklısınız. Çıkmıştan kastım ALES değil! ÖSS-YGS-LYS ve özellikle KPSS ve DGS sorularını çözün. Bu sınavlarda bulunan ALES’le ortak konulara sahip olan bölümlerden faydalanın. Gelelim bunu söylememizdeki temel sebebe. Olay şudur ki şu an bir test çözüyorsunuz, sonuç kötü. Bir test daha. Sonuç kötüden biraz iyi. Bir test daha. Sonuç iyiye yakın. Bir test. Sonuç eh işte. Sonra bir test derken sonuç iyi. Ama yayın değişince yani başka bir yayının soru bankası veya testlerine bakınca yine sil baştan! Bunun sebebi her yayını hazırlayan hocanın farklı bir bakış açısıyla öğrenciyi yanıltmaya çalışmasıdır. Bakış açısı değişince sizin de daha önceki yayın için geliştirdiğiniz silahı değiştirmeniz gerekecektir. Bu da tam bir zaman kaybıdır. Üstelik sınava kadar bu yayınlardan çözdüğünüz taktirde ÖSYM soruları farklı bir bakış açısı gerektireceğinden maazallah çuvallarsınız. Bunun olmaması için yapacağınız şey, tüm yıllar çıkmış Türkçe sorularını almak veya temin etmektir. Birçok yayının çıkardığı böyle bir çalışma mevcut. Fakat konu konu ayrılmış olanlardan birini bulmalısınız. Yani Türkçe ama tüm sözcük testleri ayrı, paragraf ayrı şekilde bölümlenmiş olanını. Aldıktan sonra yapacağınız iş, bu kitapta yer alan paragraf sorularını çözmek olacaktır. Soruları çözerken muhakkak süre tutmalısınız. Bunun yanı sıra ALES’te Sözel-1 kısmında Yer Değiştirme ve Akışı Bozan soruları çıkmaz! Sayısalcı ve Eşit Ağırlıkçı arkadaşlar lütfen bu konuyla zaman kaybetmesinler. Paragraf sorularını bitirdiğinizde ALES’te en az 10 dakika zaman artırdığınızı ve en az 5 net fazla yaptığınızı göreceksiniz.

Umarım yukarıda değindiğimiz konuların faydasını görecek ve ALES’te iyi bir puan alacaksınız. İzmir ve İstanbul’da bulunan tüm öğrencileri rehberlik yardımı almak üzere Tasarı Akademi şubelerine bekliyoruz. Başarılar.

Tasarı Akademi İzmir

ALES&DGS UZMANI

Emre ÇOBAN

 

       

Kolay Hobiler