GündemSlayt Haber

ALES 2013 Sonbahar Bu Pazar Günü Yapılacak

ALES, sonbahar dönemi sınavı pazar günü gerçekleştirilecek. Öğretmenlik sertifika programlarına başvuruda bulunmak isteyenlerin bu sınava girmeleri gerekiyor.

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) sonbahar dönemi 17 Kasım Pazar günü yapılacak. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nce (ÖSYM), 81 il merkezi ile Lefkoşa ve Bişkek’te gerçekleştirilecek sonbahar dönemi sınavı, saat 09.30’da başlayacak ve 180 dakika sürecek.

Yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolara naklen atanmak ve lisansüstü eğitimi programlarında öğrenim görmek isteyenlerin ALES’e girmesi gerekiyor.

Yükseköğretim Kurulu tarafından izin verilen yükseköğretim kurumlarındaki öğretmenlik sertifika programlarına öğrenci seçme ve yerleştirme işlemlerinde de ALES sonuçları kullanılacak. Öğretmenlik sertifika programlarına başvuruda bulunmak isteyenlerin bu sınava girmeleri gerekiyor.

Yükseköğretim kurumlarının öğretim elemanı ihtiyacının karşılanması amacıyla lisansüstü öğrenim görmek üzere yurt dışına gönderilecek adayların seçiminde de bu sınavın sonuçları kullanılacak.

Adayların, kimlik ve güvenlik kontrolleriyle salona giriş işlemlerinin zamanında yapılabilmesi için sınavın başlama saatinden en az bir saat önce sınava girecekleri yerde olmaları gerekiyor.

Giriş belgelerinin renkli ya da siyah-beyaz çıktısı, fotoğraflı ve onaylı özel kimlik belgeleriyle sınava gelecek adayların, giriş belgelerinin ön ve arka yüzünde ÖSYM’nin belirlediği bilgiler dışında herhangi bir yazı, resim, işaret yer almayacak.

Nüfus cüzdanı, pasaport, zorunlu askerlik görevini ifa eden er veya erbaşlarla askeri öğrenciler için askeri kimlik belgesi (muvazzaf askerler için geçerli değil), Türk vatandaşlığından izinle ayrılanlar ve bunların kanuni mirasçılarına ait pembe veya mavi kartlar özel kimlik belgesi olarak kabul edilecek ancak sürücü belgesi, meslek kimlik kartları gibi belgeler sınava giriş için geçerli belge sayılmayacak.

blank ALES Puan Hesaplama Motoru

 

Söz konusu belgeleri yanında bulundurmayan aday mazereti ne olursa olsun sınava alınmayacak, alınsa bile sınavı geçersiz sayılacak. Sınavın sonuçları, yapıldığı tarihten itibaren üç yıl geçerli olacak.

 

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. öyp araştırma görevlisiyim.24 eylül 2013 tarihinde 35.madde ile atamamın başka bir üniversiteye yapılması için başvuruda bulundum.Bunun tam olarak sonuçlanması ne kadar süre alır?

  2. Araştırmadan haber yapmayın lütfen 81 ilde yapılmıyor bu sınav Bayburt u ilden saymıyorlar sanırım ya da üşengeçlik midir bilemem ama Bayburt ta sınavı 2 senedir yapmıyorlar sayı yeterli değil deyip . Merak ediyoruz gerçekten sayı ne kadar (belediyenin ayarladığı otobüs tıklım tıklım seferler dolu adamlar yer bulmadığından sınava giremiyorlar yorum sizin sayı yeterli değil hala!!!!)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu