Akademik Personel | 20 Ağustos 2019, Salı

Alanya Alaattin Keykubat Üniversitesi Öğrencileri Uydu Ayrılma Sistemli Roket Tasarladı

Alanya Alaattin Keykubat Üniversitesi Öğrencileri Uydu Ayrılma Sistemli Roket Tasarladı
       

Alanya Alaattin Keykubat Üniversitesi Öğrencileri Uydu Ayrılma Sistemli Roket Tasarladı.

Alanya Alaattin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Savunma Sanayi Teknolojileri Kulübü bünyesinde kurulan 8 kişilik Altürk-7 Roket takımı, roketlerin ayrılma sistemlerinin genelde patlayıcılarla yapılması nedeniyle oluşan zararı göz önüne alarak yeni bir proje geliştirdi.

Öğrenciler herhangi bir patlayıcı malzeme kullanılmadan, tamamen mekanik bir ayrılma sistemi geliştirdikleri projeyle TEKNOFEST Roket Yarışması’na başvurdu. Ön elemeleri geçen ve tasarım aşamasına geçme hakkı kazanan grup, TUBİTAK’ın düzenlediği 2242 kodlu projeye de başvuruda bulundu.

Test Eylül’de Yapılacak

ALKÜ Rafet Kayış Mühendislik Fakültesi Dekanı Hasan Güneş, 3 yıllık yeni üniversite olmalarına rağmen öğrencilerinin hazırladıkları projeyle katıldıkları TEKNOFEST Roket Yarışmasında ön elemeyi geçtiklerini söyledi. Öğrencilerinin istekli ve arzulu olduğunu ifade eden Güneş, “Kendilerine fakülte ve üniversite olarak destek verdik. Verdiğimiz desteklerin boşuna olmadığını gördük. Eylül ayında da TEKNOFEST’te Tuz Gölü’nde yapılacak test çalışmalarını göreceğiz” dedi.

       

BENZER HABERLER