Akan HaberGündem

Akademisyenlerin Hakları İçin Toplanacaklar

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, akademisyenlerin ekonomik problemlerinin giderilmesi ve hak kayıplarının telafi edilmesi talebiyle 25 Aralık’ta tüm üniversite rektörlükleri önünde kitlesel basın açıklaması yapacaklarını açıkladı.

Koncuk, yaptığı yazılı açıklamada, yaşananlar karşısında sendikalarının sendika gibi davranıp tavır aldığını belirterek, bu konuda kamu çalışanlarının da kendisini sorgulaması gerektiğini söyledi. Koncuk, şöyle devam etti:
“Sapsarı olmuş bir sendikanın cesur tavrı olmaz. Nitekim bunu en son toplu sözleşmelerde gördük. Kamu çalışanlarını 123 lira zam ile çırak çıkardılar. Devlet hazinesini ayarlamış, ‘2014 yılında kamu çalışanlarına şu kadar personel gideri olarak ayırmayı düşünüyorum’ diyor. Ama bu sendikanın toplu sözleşmede altına imza attığı rakam, hükümetin vermeyi öngördüğü rakamın 2 milyar 800 bin lira altında. Bu şekilde her bir kamu görevlisi 103 lira zarara uğratıldı. 2014 yılı için enflasyon farkı yok. Enflasyon hedefi yüzde 5,3. Oysa ortalama memur maaşı üzerinden hareket ettiğimizde memur zammı yüzde 5,2’ye denk geliyor. Hedeflenen enflasyonun altında ortalama zamma imza atılmış oluyor.”

Koncuk, üniversite çalışanlarının geçim sıkıntısı yaşadığına dikkati çekerek, iktidarın üniversitelerin bilimin merkezi olduğuna inanarak üniversite çalışanlarına sahip çıkması gerektiğine değindi.

“Mevcut ücretlerle akademisyenler ailesine mi bakacak, bilimsel çalışma mı yapacak?” sorusunu yönelten Koncuk, açıklamasında, “Tüm bu yaşananlara birlikte akademisyenlerimizin ekonomik problemlerinin giderilmesi ve hak kayıplarının telafi edilmesi talebiyle 25 Aralık Çarşamba günü saat 12.30’da tüm üniversite rektörlükleri önünde kitlesel basın açıklaması yapacağız” dedi.

Kaynak: Hürriyet

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Bence bu konuşmaya bütün akademisyenler destek vermeli. Akademisyenler Aralık sonuna kadar destek verirse birşeyler değişebilir yoksa yine yıllarca sefalete mahkum ediliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu