Akademik Personel | 01 Aralık 2020, Salı

Akademisyenler Soma’yı Araştıracak

10 Haziran 2014
Akademisyenler Soma’yı Araştıracak
       

Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyeleri, Manisa’nın Soma ilçesinde Mayıs ayında yaşanan ve 301 işçinin ölümüyle sonuçlanan maden faciası hakkında çok boyutlu çalışmalar yürütmek üzere “Soma Araştırma Grubu” oluşturdu.

Boğaziçi Üniversitesi’nden yapılan açıklamaya göre; oluşturulan grupta ekonomi, politika, sosyoloji, psikoloji, eğitim bilimleri, elektrik, inşaat, makine, kimya, çevre mühendisliği, iş sağlığı güvenliği gibi çok çeşitli uzmanlıklara sahip akademisyenler, multi-disipliner çalışmalar yürütecek.

Soma Araştırma Grubu, çalışmasında, yaşanan facianın nedenlerine dair bilgi toplamayı, facia hakkında bilimsel mütalaa hazırlamayı, kaza ile ilgili gerekirse bilirkişilik yapmayı, madenlerde iş güvenliğini ve üretkenliği arttıran son teknolojiler hakkında araştırma yaparak bir rapor hazırlamayı, tavsiyelerde bulunmayı, çeşitli uzmanlık konularında araştırma alanları tespit ederek proje önerileri yazmayı ve araştırmalar başlatmayı, bölgede faciadan etkilenen yetişkin ve çocuklara yönelik rehabilitasyon ve eğitim programları hazırlamayı, eğitim materyali üretmeyi ve uygulamayı, iş sağlığı ve güvenliği, afete hazırlık, acil durum yönetimi gibi çeşitli alanlarda değişik seviyelerde eğitim programları hazırlamayı ve vermeyi planlıyor.

Grubun çalışmalarına, hem sosyal sorumluluk çerçevesinde, hem de eğitim programlarının bir parçası olarak Boğaziçi Üniversitesi’nin lisans ve lisansüstü öğrencilerinin de dahil edilmesi hedefleniyor.

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü, Soma Çalışma Grubunun araştırmalarında kullanmak üzere bir de bağış kampanyası başlattı. Araştırma çalışmalarına destek vermek isteyen kişi ve kurumları, Boğaziçi Üniversitesi Vakfı’na bağış yapmaya davet eden rektörlük, üniversitelerde üretilen bilginin toplumun hizmetine sunulması gerekliliğine dikkati çekti. Boğaziçi Üniversitesi’ne Soma araştırmaları için bağış yapmak isteyenler üniversitesinin banka hesaplarına “Soma Çalışma Grubu” açıklamasıyla bağış yapabilecek.

Kaynak: Hürriyet

       

Kolay Hobiler