GündemSlayt Haber

Akademisyenler Şirket Kurmalı

Türkiye Bilimsel Araştırmalar ve Teknoloji Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak, Türkiye’de akademisyenlerin şirket kurma konusundaki tutumlarının olumsuz olduğunu belirterek, bu anlayışın ortadan kalkması gerektiğini söyledi.

 

Altunbaşak, Necmettin Erbakan Üniversitesi tarafından “TÜBİTAK Destek Programları” konulu bilgilendirme toplantısında, TÜBİTAK ile üniversiteler arasında işbirliğinin artması için tanıtım programları düzenlediklerini söyledi.

Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşması için, bilimsel proje sayısını artırması gerektiğine dikkati çeken Altunbaşak, “2023 hedefinin TÜBİTAK’a bakan kısmı var. Bizi ilgilendiren kısmını gerçekleştirebilmemiz için, proje sayısını her yıl yüzde 22 artırmamız gerekiyor. Bazı yıllar bu rakamı yakalamak mümkün olmayabilir. O yüzden bu rakamı yüzde 25 olarak hedef belirledik” diye konuştu.

Standford’da her iki öğretim üyesinden birinin şirketi var
Altunbaşak, Türkiye’de akademisyenlerin, şirket kurma konusundaki tutumlarının olumsuz olduğunu belirterek, bu anlayışın ortadan kalkması gerektiğini dile getirdi.

Öğretim üyelerinin, sanayi ile işbirliği içinde olması gerektiğini vurgulayan Altunbaşak, şunları belirtti:

“Stanford Üniversitesi dünyanın sayılı üniversitelerinden biridir. Buradaki her iki öğretim üyesinden birinin şirketi var. Şirket derken, 10 milyon doların üzerinde bir fon bulmuş olanlara şirket diyoruz. Bütün dünya buraya doğru gidiyor. Türkiye de öyle veya böyle buraya doğru gidecek. Yaptığımız bir araştırmayı bir şekilde faydaya dönüştürmek zorundayız. Bu, şirketler üzerinden veya enstitüler üzerinden olur, ama mutlaka dönüşmesi lazım. Çünkü üniversitelere daha fazla kaynak ayırabilmemiz için o kaynaklardan geri dönüşümün bir şekilde artması lazım.”

“TÜBİTAK desteği için üniversite şart”

TÜBİTAK’ın sanayiye ciddi destekler verdiğine işaret eden Altunbaşak, şöyle devam etti:

“Artık sanayiciye diyoruz ki; TÜBİTAK’tan destek alacaksan, yanında üniversite getirmek zorundasın. Yanında üniversite getirmezsen projen sekreterya seviyesinde kalıyor, hiç işleme girmiyor. Büyük bir proje getirirlerse, bunun limitini 10 milyon lira olarak belirledik. Bir sanayici TÜBİTAK’a 10 milyon liralık proje için başvurduğunda, içinde öğretim üyesi görmezsek, direkt iade ediyoruz. TÜBİTAK’ın her alanda kaynağı var. Her alana destek veriyoruz.”

Kaynak: Hurriyet

 

İlgili Makaleler

10 Yorum

 1. akademisyen: 1) lisans derslerine girecek öğrenci yetiştirecek 2) Yüksek Lisans/Doktora derslerine girecek lisans üstü öğrenci yetiştirecek 3) tez verecek ve danışmanlık yapacak 4) konferanslara katılacak, uluslar arası indekste taranan dergilerde yayın yapacak 5) proje yapacak 6) patent alacak 7) yurt dışına çıkıp araştırma yapacak 8) bunlar yetmeyecek bir de şirket kurup girişimci olacak 9) bunları yapmasını istediğiniz akademisyene ne kadar maaş veriyorsunuz. akp den önce zaten iyi olmayan akademisyen maaşlarının akp iktidar olduktan sonra iyice rezil hale getirildiğinden haberiniz var mı sizin? polise 3200 verirken arş. gör. 2400 tl veren bir hükümetimiz var maalesef. şu yukarıda saydığım işleri yapacak akademisyenlerin dünyada aldığı maaşlara bakın sonra aynı ülkelerde polislerin, din adamlarının ve diğer memurların akademisyen maşlarının yarısına değil dörtte birine çalıştığını öğrenince bu ülkede bir şeylerin neden yanlış gittiğini anlayacaksınız. en başarılı olanını bilim adamı yapacak yerde verdiği maaşla polis, imam olmaya yönlendiren zihniyetin iktidar olduğu bir ülkenin bilimsel kalkınmasını beklemek mümkün müdür? böyle bir durumda ne düşünmek gerekir? bu ülke sömürülüyor, beyin göçüne zorlanıyor düşünmez misiniz? halen daha akademisyenler ne yapıyor, çok bile alıyorlar diyen, dünyadan haberiz, büyük ülkelerin gelişiminin nasıl sağlandığından bihaber, değil geleceği burnunun ucunu göremeyen cahil insanların yorum yapması, yorum yapmak bir yana bürokraside yer bulmuş olması ne kadar acı. maalesef eğitimli kesime son derece garez besleyen bir dönemi yaşıyoruz. bunun sonucu olarak 90’lı yıllardan bu yana kalitesi giderek düşen bir eğitim sistemi ve maalesef başarı düzeyi azalan akademisyen camiasıyla karşı karşıyayız. bir akademisyenin maaşı polisin maaşının bile altına düştüğü dünyada başka bir ülke yok.

  1. Cok gec gordum yazinizi. Ama bir suru yanlis bilgi vermissiniz. Ornegin amerika uzerinden konusalim. Amerikada harvard universitesinde ortalama prof. Maasi yilda brut 270 bin dolar civarindadir. Bu cok amerika icin cok iyi bir rakamdir. Harvardta veya harvard seviyesindeki universitelerdeki prof maaslari gercekten iyidir. Ancak ABD deki 3000 civari universitenin prof. Maas ortalamasina bakarsaniz yilda brut 80 bin dolar bile degildir. Amerikada ortalama okul mudur maasi ise yilda brut 110 bin dolardir. Amerikanin boston kentindeki bir lise ogretmeninin ortalama maasi yilda 70 bin dolar civarindadir.
   Size baska bir ornek vereyim. Harvarda universitesinde arastirma gorevlisi maasi yillik ortalama 39 bin dolar civarindadir.yani bir lise ogretmeninden cok cok az. Siz amerikadaki ortalama prof maaslarini alirsaniz amerikan ordusundaki yuzbasi maasi kadardir. Bircok meslek mensubu ortalama proftan az kazanir. Amerikada cok kazanan prof yok mu? Var tabiki. Bu yazinin basinda soyledigim gibi iyi universitede iyi prof isen cok iyi kazanirsin. Siradan prof isen ortaokul muduru bile senden fazla kazanir. Turkiyede ise cok iyi prof olsanda ufurukten cakma detgi makaleleri ile prof olsanda ayni maasi alirsin.

   Selamlarimla

 2. Hocam, galiba Türkiye’deki akademik hayat devlet memurluğu gibi görülüyor. Yani, iş garantisi olması ve sağlık sigorta sistemin dahil olmak gibi.
  Zaten, az bir ücrete tamah eden genç akademisyenlerin çoğunluğu da dışarıdaki zorlu rekabetten uzak durmak için bu mesleği yapmakta. Yani biz akademisyenler olarak riski sevmiyoruz.
  Belki de bundan dolayı doğal olarak kendi işimizi yapmaya çok niyetli değiliz.

  Ancak, her akademisyenden de şirket kurmasının beklenmesi mantıklı değil. Benim akademisyenim işini bilir mantığı gibi..Zaten öğretim üyeleri özel üniversitelerde para kazanmak için devlet üniversitelerindeki görevlerini ve öğrencilerini yeterince ihmal ediyorlar. Acaba, bir de şirket kurup riski göğüsleseler ne olacak merak ediyorum.

  1. akademisyenlerin şirket kurması için yasal zeminin de oluşturulması gerekiyor. halihazırdaki mevzuat bu kadar engel çıkarırken neden şirket kurup başını belaya soksun ki akademisyenler?

 3. sayın Altunbaşak, önce akademisyenlerin sorunlarını çözün bakalım. imam, vaiz, polis bir arş. gör. den 500-1200 tl arası fazla maaş alıyor. bunlar bir yrd. doç.dr. dan fazla maaş alır durumdayken siz halen daha neden bahsediyorsunuz. ciddi misiniz gerçekten? açlık sınırında çalıştırılan akademisyenlerden beklentilerinizi güncelleyin

  1. Harvard ta ortalama aras. Gor. Maasi 40 bin dolardan az. Asagidaki linke bakiniz.

   https://www.glassdoor.com/Salary/Harvard-University-Research-Assistant-Salaries-E2817_D_KO19,37.htm

   Harvard universitesinin bulundugu boston kentinde ortalama lise ogretmen maasi 65400 dolar civari. Asagidaki linke bakiniz.

   http://www1.salary.com/MA/Boston/high-school-teacher-salary.html

   Soylediginiz bilgiler hatalidir. Hatta su an arastirma gorevlileri 40 milyon dolarlik f16 ucuran pilot yuzbasidan fazla kazaniyor turkiyede

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu