GündemSlayt Haber

Akademik Zam Konusunda Son Gelişme

Akademisyenlere  Müjde Maliye ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlarından Geldi

Bakan Işık’tan ‘akademik zam’ müjdesi

Bakan, Üniversiteleri cazibe merkezi haline getirmek istiyoruz dedi. Devamını video dan izleyebilirsiniz.

blank Akademik Zam Forumu

Ayrıca, seçim gezileri kapsamında Batman’da bulunan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, vatandaşların sorularını yanıtladı.

 

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e Batman Üniversitesi’nde Sinema ve Televizyon Bölümünde Öğretim Görevlisi olan Ekrem ÇELİKİZ, akademik zam konusunda soru yöneltti.

 

Çelikiz, Maliye bakanına ilk olarak akademik zam konusundaki çalışmaların ne aşamada olduğunu sordu.

Maliye bakanı Şimşek, akademik zam konusunda çalışmaların tamamlandığını, Araştırma Görevlisi, Öğretim Görevlisi gibi öğretim elemanlarına yüksek oranda zam yapılacağını ve diğer Öğretim Üyelerine de performans sistemine göre bir iyileştirme yapılacağını söyledi.

Öğretim Görevlisi Ekrem ÇELİKİZ, akademik zammın ne zaman yapılacağını ve seçimlerden önce akademisyenlere bir müjde verilip verilemeyeceğini de bakana sordu. Şimşek, seçimlerden hemen sonra bu konunun karara bağlanacağını belirtti.
Öte yandan Öğretim Görevlisi Ekrem Çelikiz, Öğretim Görevlilerinin geliştirme ödeneğinin yarısını aldığını bakana hatırlatarak bu konuda da bir çalışma yapılıp yapılamayacağını bakana sordu. Bakan bu konuda kendisinin detaylı bir bilgiye sahip olmadığını belirtti.

EKREM ÇELİKİZ
www.otelveucak.com

İlgili Makaleler

29 Yorum

 1. akp nin bütün icraatları şu akademik zam gibi. yapana kadar 1000 defa yapmış gibi gösteriyor. yapınca da 1001 oluyor. 1001 gece masalları bunlar…

 2. Hep yalan hep yalan. Adam çıkmış “biz dile getirdik, o konuda konuşmayalım, bi netleşsin, iyi olacak, şu an belirsiz”. Ekrana çıkması için verdiğiniz paraya yazık… Hiç bir şeyin olacağı yok arkadaşlar; dua edelim de elimizdekini almasınlar. Palavraları da onların olsun.

 3. Akademisyen arkadaşların dahi seviyesinin kahve ağzına dönüşmesi Ne Kadar Üzücü. Biraz ciddiyet biraz usül. Habere gelince bende itimad ediyorum etmek istiyorum.

 4. sayın bakan a en az 1000 tweet atıldı.birisini bile cevaplamadı. ne zaman seçim sandığı yaklaştı. bülbül kesildi. yazıktır, günahtır diycem kimin umurunda. bunların partisindeki bakan Allah ın ayetiyle alay ediyor. yazığı günahı mı düşünür. akademisyenlerin maaşlarını 12 yıldan bu yana kademeli olarak düşüren bir gerçekle yüzleşiyoruz. bakın 2002 ve 2012 memur maaşlarına. kıyaslayın. göreceksiniz ki akademisyen maaşları ortalama 1000-1500 tl civarında azalmış. mesela bir uzman doktorun 2002 maaşı 1080 iken 2012 de 3450 TL ye çıkıyor. bir yrd.doç.dr. un 2002 maaşı 1155 iken 2012 de 2700 tl oluyor. bir mühendisin 2002 maaşı 890 tl iken 2012 de 3050 oluyor. bunlara göre bir yrd.doç.dr. un 2012 maaşı en za 4000TL olması gerekirken 2700 tl de çakılı kalmış. oysaki AKP den önceki dönemde de akademisyen maaşlarının iyileştirilmesi sürekli ertelenmiş olmasına rağmen AKP döneminde bırakın iyileştirmeyi daha da kötü hale getirildi. AKP yi savunan varsa bunlara cevap versin. eğitime verilen önem bu mudur. polis kadar, sekreteri kadar maaş alamayan öğretim üyelerinden bahsedilen bir ülke burası. sayın başbakan “burası muz cumhuriyeti mi?” soruyor. evet sayın başbakan, akademisyenleri düşürdüğünüz duruma bakarak cevap vermek gerekirse burası gerçekten muz cumhuriyeti.

  1. Ecevit hükümeti döneminde sadece doç. ve prof. lara zam yapıldı. Bunu niye yazmıyon.

   1. ne zaman ne zaman. o zaman dünyaya gelmiş miydiniz? yoksa dedenizden mi duydunuz. Ecevit zamanı geçeli 12 sene oldu. hala orada mısın? en azından adam doç. ve prof.lara yapmış. seninkiler de 12 senede imamlara, vaizlere, paralel yapının emrettiklerine %1500 zam yapmış sen de yenilen hakkını arayacağına kalkıp akp yi savunuyorsun. ne akp, ne MHP, ne chp beni hiçbiri alakadar etmez. ancak takım tutar gibi siyasi parti tutan sizlere bunlar müstahak. dünyada memur maaşlarına bak ondan sonra türkiyedeki memur maaşı oranlarına bak sonra konuş. akademisyen maaşları Ecevit döneminde polisin, imamın maaşıyla kıyaslanmazdı bile üstelik uzman doktor maaşından bile yüksekti. ancak AKP nin icadı olan lanet olası 666 KHK dan sonra akp hikümeti akademisyenlere 2011 yılına kadar iyileştirme yapmadığı gibi, maaşlarını daha da beter hale getirdi. bir ülkeyi geri bırakmak için en uygun yol iyi yetişmiş beyinlerini göçe zorlamak ve parlak beyinleri ise daha en baştan yurt dışına kaçırtmaktır. bugün yapılan budur. 2300 tl maaşı bırakın 3000 tl maaşa çoban bulunamayan bir ülke burası. ha siz iş bulamayan bölümlerden mezun olup 2300 tl asistan maaşına bayılıyor olabilirsiniz. ancak bir elektrik-elektronik, bir bilgisayar mühendisini, bu alanlarda doktora yapmış akademisyeni bu maaşlarla akademisyenliğe çekemezsiniz. çekmekbir yana 666 KHK dan önce bir yrd.doç.dr. un yarısı kadar maaş alan kurum mühendisi 666 KHK dan sonra yrd.doç.dr. dan bile fazla maaş alır duruma geldi. ben asistanken imamlar, vaizler 3 te 1 maaşımı alırlardı. şimdi asistandan fazla maaş alıyorlar. yanlış anlaşılmasın diğer meslek gruplarıyla bir meselem yok. dh çok alsınlar ancak akademisyenlerin bu kadar ezilmesi ve ülkenin geleceğinin hunharca katledilmesi kabul edilemez. mesele budur. durumundan memnun olan burada vaktini harcamasın. millete sataşmaya kalkışmasın. varsa fikriniz fikrinizi konuşturun. fikriniz yoksa siz akademisyen olamazsınız zaten.

  2. Bu nasıl bir düşünce yapısı “bunların partisindeki bakan Allah’ın ayetiyle alay ediyor” ee bu ses kaydının gerçek olduğuna emin misin? Emin olmadığın bir konuda nasıl böyle bir yorum yapabiliyorsun? Ayrıca bir partideki bir kimse yanlış bir şey yapıyorsa bunu nasıl bütün partiye mal edebiliyorsun? Şimdi o zaman senin gibilerin yorumlarına bakıp “araştırma görevlileri içerisinde hükümete iftira atanlar var, o zaman onlara zam mam yok” denilse nasıl olurdu?

   1. ben duyduklarıma ve eldeki verilere bakarak kanaatimi dile getirmiş yorum yapmışım. sen bunların avukatı mısın? kayıtlardaki gazeteci konuşmayı kabul etti, suçluluk duygusuyla hareket etti. ha bunları seninle tartışmak zorunda da değilim. sizin gibi körü körüne biat edip, sorgusuz sualsiz itaat edenlerin yüzünden zaten bu akademik camia 12 yıldır bu kadar eziliyor. 12 yıldır senin deyiminle “zam-mam-tam-ham ham yok”. varsın akp dönemi bitene kadar da olmasın. bu kadar tırsık olmayın lütfen.

 5. Zaten hiçbir zaman “zam yok” demediler ki! Artık yeter bilim insanlarıyla dalga geçtikleri! Zam başlığının kapanması bu anlamda yerinde olmuş çünkü zam yok.. Twitter ile beraber bizim de kökümüzü kazıdılar.

 6. Arkadaşlar, bizzat Maliye bakanı ile konuştum. Kendisi de samimi bir şekilde soruları yanıtladı. Kesinlikle zam olacak. Maliye bakanın tam olarak detaylara vakıf dediğim konu, geliştirme ödeneği ile ilgili. Haberi ben yaptım. Açık ve net bir şekilde Öğretim elemanlarına yüksek ve iyi bir iyileştirme, Öğretim Üyelerine de performansa göre ücretlendirme yapılacak. Çalışma bitmiş.

  1. o çalışma tam 9 ay öncede bitmişti, aralıkta da bitmişti, ocakta da bitmişti, torba yasada unutulmuştu hemen yapılıyordu seçime kesin yapılacaktı ve seçim geldi çattı 😀 hatta şu anda 5-6 yıllık akademisyenlere sorarsanız bu yalanın 8-9 yıldır söylendiğini göreceksiniz.. akp dağılırsa inşallah gelecek hükümet bişeyler yapar umudumuz yen, hükümet..

 7. Bırakın kardeşin insanların duygularını istismar etmeyi kaç aydır aynı haberleri taşıyıp duruyorsunuz

 8. Dikkat ettiyseniz yaklaşık 8-9 aydır 3 ay aralıklarla zam tamamlandı aralık, ocak, nisan, torba yasa hep kandırıyorlar yeter ki siz oy verin :DD ah benim halkım güzel halkım 🙂

  1. Ah benim güzel halkım vaveylası neden alp bey?? Herşeyde demogoji yapmasınız olmaz mı? Akademisyen deniliyor, her ülke de akademisyenler ulama, avam elit kabul edilir.. Bu kişiler oylarını bu partiye verecekse de çıkarı için vermeyecek ve vermeyecekse de yine çıkarını bunun dışında tutacaktır. Kimden bahsettiğinizin bilincine varınız.

   1. hiç bir akademisyen çıkar gözetmez mi? her bölümün akademisyeni aynı bilinç düzeyine sahip midir? birçok devlet üniversitesinde kontenjanlar siyasi görüşlere ya da akrabalık derecelerine göre doldurulmaz mı?

    1. ÖYP YÖK’e bağlandı ve şu anda atamalarda puana bakılıyor. Üniversitede tanıdığınız hoca olmadan siyasi görüşünüze bakılmaksızın atanabiliyorsunuz. Eleştiri yapacaksan cari usülle alım yaparken tanıdıklarını kadroya alanları falan eleştir.

   2. kimseye demogoji yaptığım yok o kadar elit insanlar zaten beyni ile düşünebilir. niye üzerinize alındınız ki 🙂 çok zor değil beyninizi kullnarak son 1 yılda olan haberlere bakın 🙂 ah güzel halkım işte sizin gibiler için bahsettiğim kişiler sizin gibi olanlar 🙂 herşeyde aksi yöndeki düşüncelerini hiç düşünmeden reddederek “vaveyla demogoji gibi kelimlere sığınan” insanlar için. ben kandırıldığımızı 1 yıldır boş laflar duygularımızla oynandığını söylüyorum hepsi bu. vereceksiniz de sizin kararınız derdim oy değil insanların bu halde bile düştüğü durmu göstermekti sizde onayladınız 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu