GündemManşet Haber

Akademik Zam Kimlere Veriliyor? Miktarı ve Teşvik Oranları Nelerdir?

14 Ekim’de TBMM’ye sevk edilen Kanun tasarısına göre, akademik personelin maaş unsurlarına iki yeni kalem daha eklenmektedir.

Bunlardan birisinin adı “Yükseköğretim tazminatı”, diğerinin de “Akademik teşvik ödeneği” olacak.

Akademik Zam Kanun Tasarısı Tam Metni!

1- YÜKSEKÖĞRENİM TAZMİNATI

Tasarıda yer alan oranlara göre akademisyenlere verilen zam miktarları şu şekildedir:

Unvan 657’e tabi en yüksek Devlet memuru brüt aylık (ek gösterge dahil) tutarının; Net olarak tutar (Sadece damga vergisi kesintisi yapılmıştır)
Profesör Yüzde 100 725,88 lira
Doçent Yüzde 100 725,88 lira
Yardımcı Doçent Yüzde 100 725,88 lira
Araştırma görevlisi Yüzde 115 834,25 lira
Öğretim görevlisi ve okutman Yüzde 115 834,25 lira

Ancak tasarıda, “Yükseköğretim tazminatı” öğretim elemanı kadrosunda yer alan uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı unvanlı kadrolara yer verilmemiştir. Ayrıca bu kadrolara da tasarı da yer verilmesi için Twitterda  çalışması başlatılmıştır, @akademikforum olarak #akademikuzmanazam hashtag’lerini retweet etmeye başladık, bu hashtag ile yaparsanız gönderinizi yayılmasını sağlıyoruz.

Yükseköğrenim Tazminatı, ne zamandan itibaren verilecek?

Bu tasarı önce Meclis komisyonunda sonra Genel Kurulda görüşülüp kabul edilecektir. Sonrasında ise Cumhurbaşkanı tarafından kabul edilip, Resmi Gazetede yayımlanacaktır.

Kanunun yürürlük maddesine göre, yükseköğrenim tazminatı “yayımını izleyen ayın onbeşinde,” yürürlüğe girecektir. Bu da şu anlama geliyor. Eğer tasarı 15 Kasım’dan önce Resmi Gazetede yayımlanırsa, zam 15 Kasımda alınabilecektir. 15 Kasımdan sonra Resmi Gazetede yayımlanırsa, zammı almak 15 Aralık’a kalacaktır.

2- AKADEMİK TEŞVİK ÖDENEĞİ

Akademisyenler, yurtiçinde veya yurtdışında sonuçlandırdıkları proje, araştırma, yayın, tasarım, sergi, patent ile çalışmalarına yapılan atıflar, bilim kurulu bulunan uluslararası düzeydeki toplantılarda tebliğsunma ve almış olduğu akademik ödülleri esas alınarak bir puanlamaya tabi tutulacaktır.

– Bu puanlama, 100 üzerinden hesaplanacak ve “akademik teşvik puanı” olarak adlandırılacaktır. En az 30 ve üzeri akademik teşvik puanı olanlar bu ödeneği alabilecektir.

– Hangi faaliyete ne kadar puan verileceği, Bakanlar Kurulu’nun çıkaracağı bir yönetmelikle belirlenecektir.

– Akademik teşvik puanının yüze bölünmesi suretiyle bulunacak oran, aşağıdaki brüt tutarlara uygulanacaktır.

Unvan Akademik teşvik puanı otuz ve üzerinde bulunanlara, 657’e tabi en yüksek Devlet memuru brüt aylık (ek gösterge dahil) tutarının; Brüt olarak tutar (Sadece damga vergisi- 5 veya 6 lira civarında- kesintisi yapılmıştır)
Profesör Yüzde 100 731,48 lira
Doçent Yüzde 90 658,33 lira
Yardımcı Doçent Yüzde 80 585,18 lira
Araştırma görevlisi Yüzde 70 512,03 lira
Öğretim görevlisi ve okutman Yüzde 60 438,89 lira

– En az 30 ve üzeri akademik teşvik puanı olanlar bu ödeneği alabilecektir. Bu puanın yüzdelik oranıyukarıdaki miktarlara uygulanacaktır. Örnek verecek olursak bir araştırma görevlisinin akademik teşvik puanı 50 ise alacağı “akademik teşvik ödeneği” %50 üzerinden hesaplanacaktır. Hesaplama şöyledir:
= 512*%50
= 256 lira olacaktır. (Bu tutar brüt olup, 5 veya 6 lira civarında damga vergisi kesilecektir)

Akademik Teşvik Ödeneği Ne Zaman Verilecek?

– Tasarının 2. maddesi gereğince, Akademik teşvik puanına etki edecek faaliyetler ile oranları gösterir yönetmelik, tasarının Resmi Gazetede yayımlanmasını müteakip 4 ay içinde çıkarılacaktır.

– İlk defa akademik teşvik puanı hesaplanması da, 2015 yılında yapılan faaliyetler esas alınmak suretiyle 2016 yılı için yapılacaktır.

– Hem yükseköğrenim tazminatı hem de akademik teşvik ödeneği; ilgili mevzuatı uyarınca ödenmekte olan zam, tazminat, ödenek, döner sermaye ek ödemesi, ikramiye, ücret ve her ne ad altında olursa olsun yapılan benzeri ödemelerin hesabında dikkate alınmayacaktır.

Kaynak: Memurlar.net 

İlgili Makaleler

9 Yorum

 1. 2015 yilinda kabul edilen ancak 2016 yilinda yayinlanacak olan makalelerimizi degerlendirmeye alabiliyor muyuz ?

 2. yarın doçentlik mülakatım var. ikinci kez sözlü sınava giriyorum. bu sınavı kim çıkardıysa Allah şu yaşadığım stresi ona da yaşatsın demeye inanın dilim varmıyor. dünyada bir başka örneği olmayan bu sınav insanı hasta ediyor. dualarınızı bekliyorum.

  1. Benim de doktora yeterliliğim var 🙂 Allah kolaylık versin, başarılar hocam.

 3. valla hükümet tamam zam yapıyoda 657 ye tabi memurlar ne yapcak ben hemşireyim hastaneyi çeviren biziz kaymağına konan doktorlar ben böyle bişey görmedim zaten adamların maaşı iyi eee diğerleri ne yapcak ekmek bulamayan pasta yesin hesabı .hele asgari ücret zaten allahlık ….maaşı cok olan daha cok alsın az olan ölsün mü yani … amerika neden gelişiyo diyosanız eğer hemşire maaşlarını bi araştırın isterseniz … burdan yetkililere sesleniyorum ya maaşlarımızı artırın yada hastaneleri toptan kapatın ….

 4. Akademik Uzmanların durumu:
  Camianın en düşük maaşlıları olarak en çok uzmanlara zam yapılması beklenirken maalesef kapsam dışına itilmişlerdir. Halbuki onlarda diğer akademisyenler gibi Ales ve Üds ile atanmaktadırlar, onlarda master veya doktora yapmaktadırlar ve Aaraştırma görevlisi ile aynı işi yapmaktadırlar. Kapsam dışında tutulmalarına hala bir anlam veremedim. Acaba başka kurumlarda çalışan uzmanlarla mı karıştırdılar. Bir uzmanın net maaş bordrosu dün Ögeder facebook sayfasında açık bir şekilde paylaşıldı ve aldığı maaş herkesin gördüğü gibi 2262 TL di. Bu haksızlığın düzeltileceğini ümit etmekteyim.
  Saygılarımla…

 5. Çok güzel bir çalışma olmuş elinize sağlık.
  En çok merak ettiğim nokta şu madde
  “Hangi faaliyete ne kadar puan verileceği, Bakanlar Kurulu’nun çıkaracağı bir yönetmelikle belirlenecektir.”

  Ayrıca diyelim ki 2015 yılındaki akademik faaliyetlere ilişkin bir puanlama yapılacaksa, bu teşvikler diğer 1 yılı kapsayacak şekilde mi olacaktır? Yani 2015 yılında yaptığımız ve 30 puanı geçtiğimiz takdirde elde edeceğimiz teşvik miktarını 2016 yılı boyunca her ay mı alacağız nasıl olur ki acaba bu teşvik?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu