Akademik Personel | 27 Ocak 2021, Çarşamba

Akademik ”Yardım”

28 Ocak 2014
Akademik ”Yardım”
       

Merhaba arkadaşlar. Bugün sizlerle yaşadığım bir olayı paylaşmak istiyorum.

Akademik camia içerisinde hepinizin arkadaşları,dostları,iletişimde olduğu insanlar muhakkak vardır. İçinden çıkamadığınız bir durum olduğunda yardım isteyebileceğiniz kişiler var mı hayatınızda? Yoksa  ‘Benim kimseye ihtiyacım yok.Kendi işimi kendim hallederim” diyenlerden misiniz?

Etrafıma baktığımda yardım istenebilecek insanların sayısı o kadar az ki.Her türden insan var bu camiada. Kimisi seve seve yardım etmekte,kimisi ise size cevap vermemekte. Çıkara dayalı ilişkilerin maksimum olduğu bir zamandayız.

Tabi ki herkes aynı değil ancak insanlar zamanla bilgiyi paylaşmaktan yoksunlaşıyorlar. Bu camia içerisinde bilginin hoşgörü çerçevesinde aktarıldığı ortamların sayısı keşke daha fazla olsa. Bence akademisyenlik gönül işi. Kişi ne kadar işini sevip, saygı duyuyorsa  ondan yardım isteyen insanın halini anlaması bir o kadar kolay oluyor.

Geçenlerde kuzenimden  ve  bir arkadaşımdan bir şey rica ettim. Bir üniversitenin kütüphanesinden daha önce yayınlanmış bir bildirinin kopyasını istedim. Bana geri dönüşleri ikisinin de olumsuzdu. Eğer onların yerinde ben olsaydım ve bir arkadaşım böyle bir şey rica etseydi ne yapıp eder o bildiriye ulaşırdım.

Yukarıda anlattığım basit bir örnek. Sizler neler yaşadınız ve daha neler yaşayacaksınız, kim bilebilir.

Sizden yardım isteyenler olursa  elinizden geleni yapmaya çalışın. Gün gelir sizin de başınızın sıkıştığı durum olabilir ve siz yardım istemek durumunda kalabilirsiniz.

Bilginin paylaşıldıkça çoğaldığı yarınlara umutla…

       

Kolay Hobiler