Akademik Personel | 20 Aralık 2020, Pazar

Akademik Personelin Teşvik Ödemeleri Yarın Başlayacak

Akademik Personelin Teşvik Ödemeleri Yarın Başlayacak
       

YÖK’ün bilim, teknoloji ve sanata katkı sağlayıcı nitelikte proje, araştırma, yayın yapan akademisyenleri desteklemek için bu yıl ilk kez verdiği, “Akademik Teşvik” ödemeleri yarından itibaren başlayacak.

YÖK yetkililerinden alınan bilgiye göre, 2015 faaliyetleri esas alınarak, bu yıl ilk kez verilecek teşvik ödemeleri yarından itibaren başlayacak. Ödemeler, her yıl için, bir önceki sene esas alınmak suretiyle hesaplanan puan üzerinden, 15 Şubat’tan itibaren 12 ay süreyle, her ayın 15’inde yapılacak. Öğretim elemanı sayısı binin üzerindeki üniversiteler, incelemeleri tamamlamada güçlük çektiğinden bu üniversitelerde görev yapan akademisyenler 15 Mart’tan itibaren geriye dönük tüm ödemelerini alacak.

Bilimsel çalışmalarıyla 30 ve üzerinde puan alan 35 bin akademisyene ödeme yapılacak. Bu akademisyenlerin, 150’si 100 tam puan aldı. Bu kişilere, aylık 800 lira ödeme yapılacak.

En az puana, yani 30 puana sahip akademisyenlere ise unvanına göre aylık 150 ila 240 lira ödenecek.

Çalışmaların uygunluğunu komisyon inceledi

Akademik Teşvik Ödeneği almak isteyen akademisyenler, 1-15 Ocak’ta, kadrolarının bulunduğu yükseköğretim kurumunlarına başvurularını gerçekleştirdi. Ön inceleme sonrası komisyonlar teşvik kapsamına alınacak çalışmaları belirledi. Ödemeler kapsamında, akademisyenlerin her bir faaliyet türünden topladığı puan 30’u, akademik teşvik puanı ise 100’ü geçmeyecek şekilde hesaplandı. Bu çerçevede en fazla puan, Dünya Bankası ve Avrupa Birliği, Avrupa Konseyi destekli projeler, alanında uluslararası yayımlanan araştırma kitapları, alanında ulusal ve uluslararası patent ile TÜBA ve TÜBİTAK’tan verilen ödüller için alındı. Teşvik ödeneğinin alınabilmesi için en az 30 puan gerekiyor.

YÖK teşvik ödeneğini görüşecek     

YÖK tarafından bu yıl uygulamaya konulan Akademik Teşvik Ödeneği kapsamında, devlet yükseköğretim kurumları kadrolarındaki akademisyenler, her bir takvim yılı için, bir önceki sene, bilim, teknoloji ve sanata katkı sağlayıcı nitelikte yurt içi veya dışında sonuçlandırılan proje, araştırma, kitap, yayın, tasarım, sergi, patent ile çalışmalarına yapılan atıflar, bilim kurulu bulunan uluslararası toplantılarda sunulan tebliğler ve ödüllerinden “teşvik” alıyor.

Akademik Teşvik Ödeneği 18 Şubat’ta gerçekleştirilecek YÖK Genel Kurulunda da ele alınacak. Genel kurulda sistemin yarattığı imkanlar ile varsa sorunlar görüşülecek ve üniversitelerden gelen görüşler doğrultusunda gerekli düzenlemeler yapılacak.

 Kaynak: Hürriyet

       

Kolay Hobiler