GündemSlayt Haber

Akademik Personelin Özlük Haklarında İyileştirme Yapılması İçin Kanun Teklifi Verildi!

07 Mayıs 2014 günü;İstanbul Milletvekili Aydın AYAYDIN; ” 2914 Sayılı Yükseköğretim Personel Kanununda Değişiklik Yapılarak, Akademik Personelin Özlük Haklarında İyileştirme Yapılması” amacıyla TBMM’ne aşağıdaki yazılı Kanun Teklifinde bulunmuştur.

Vekil AYAYDIN’ın;

Temel işlevi bilgi üretmek, öğretmek ve yaygınlaştırmak olan üniversiteler gerek bilmsel gelişimin, gerekse de toplumsal ilerlemenin itici gücü konumundadır. Üniversiteler sosyo-ekonomik kalkınmanın ayaklarından birini oluşturmakla birlikte, dünyadaki iyi üniversitelere ilişkin listelere maalesef ülkemizden hemen hiçbir üniversite girememekte, sayısı 178′e oluşan üniversitelerimizin evrensel standartları yakalayamadığı görülmektedir.

Şüphesiz ki, üniversitelerimizin içinde bulunduğu bu hazin durumun temel sebeplerinden biri öğretim elemanlarının mevcut mali haklarıdır. Öğretim elemanlarının sahip oldukları ve günümüz koşullarında komik denilebilecek yetersiz özlük hakları mevcut akademik personelin çalışma şevkini olumsuz etkilediği gibi, mezun öğrencilerin de üniversitelerden uzak durmasın ayol açmaktadır.Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfedarasyonu (DİSK) tarafından açıklanan en son verilere göre ülkemizde dört kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı 3.544 TL’dir. akademik personelin mevcut maaşları göz önüne alındığında, pek çok akademisyenin yoksulluk sınırının altında gelir düzeyinde oldukları gerçeği ortaya çıkmaktadır. Yine, akademisyen maaşları konusunda Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırma Vakfı (SETA) tarafından hazırlanan rapor da, öğretim elemanlarının maaşlarına ilişkin olarak uluslararası eksende ne kadar olumsuz bir yerde olduğumuzu göstermektedir. Maalesef rapora göre Türkiye’deki öğretim elemanları Nijerya, Hindistan,Malezya, Güney Afrika, Brezilya ve Arjantinli meslektaşlarına göre daha az maaş almaktadır.

Akademisyenlerin mali haklarına ilişkin bu durum herkes tarafından malum olmakla birlikte, AKP iktidarı tarafından ısrarla göz ardı edilmektedir. Son 11 yılda kamu personeline yapılan mali iyileştirmelerin kapsamına öğretim elemanları alınmamış, 2011 yılında çıkarılan ve pek çok kamu personelinin maaşlarında artış öngören 666 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede de öğretim elemanları maaşlarına yer verilmemiştir. Nitekim maaş artışları diğer kamu personelinin çok altında kalmış olan akademisyenlerin gelirlerinin son 11 yıllık dönemde reel olarak ediği bizzat YÖK tarafından raporlarında belirtilmektedir.

Bu çerçevede, Kanun teklifim ile ülkemizin kalkınması için hayati bir işlevi haiz üniversitelerin asli unsurları olan öğretim elemanlarının maaşlarında 2014 yılı itibariyle 1.170 TL ile 1.750 TL arasında değişen iyileştirmeler öngörülmektedir.” gerekçelerini sunmak suretiyle TBMM’ne aşağıdaki yazılı Kanun Teklifinde bulunmuştur.

1. 11 Kasım 1983 tarihli ve 2914 sayılı Yükseköğretim Personel Kanununa 12′nci maddeden sonra gelmek üzere aşağıdaki 12/a maddesi eklenmiştir.

Bilimsel Çalışma Katkı Ödeneği

Madde 12/A- 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi en yüksek Devlet Memuru aylığının (ek gösterge dahil) memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarın;

a. Profesör kadrosunda bulunanlara % 240′ı

b. Doçent kadrosunda bulunanlara % 210′u

c. Yardımcı Doçent Kadrosunda bulunanlara % 180′i

ç. Diğer öğretim elemanları için % 160′ı; her ay öğretim elemanlarına ‘idari görevdekiler dahil) çalışma katkı ödeneği olarak ödenir. Bu ödenek damga vergisi hariç herhangi bir vergiye tabi tutulmaz ve kısmi statüde görev yapanlara ödenmez”

Kaynak: Memur Ahval

İlgili Makaleler

12 Yorum

 1. soma da yaşanan ihmaller ve sonrasındaki acı kaybımız, 2013 yılında ilgili maden ocağı hakkında chp nini verdiği önergenin gündeme alınmaması hep siyasal çekişmeler ve yanlışlar zincirinin bir sonucu. o gün chp önergesi bunu chp verdi diye reddedilmemiş olsaydı belki bugün bu acıyı yaşamayacaktık. şimdi ise akademisyen maaşlarında yıllardır yaşanan bir adaletsizliği giderilmesi için verilen önergeyi ve akademik camiayı da benzer bir sonuç bekliyor. yetkililere sesleniyorum, yetkiniz varsa sorumluluğunuz da var. bu ağır yükün altında ezileceksiniz. o gün de biz sizlere hakkımızı helal etmeyeceğiz. bunu iyi bilin.

 2. Akademik zam yakın zamanda yapılacak zaten. Chp nin yaptığı tamamen rol çalmak. Maksat bak ben önerge verdimde zam oldu diyip işi sahiplenmek. Chp bu kafayla giderse gerçekten de 100 yıl daha iktidar olamaz.

  1. şaka mı yapıyorsun, yoksa eğlenceden mi çıktın? 12 yıldır bugün yarın diye diye kandırıldık

  2. yazdıklarına kendin inanıyor musun? akademik zam yakında gelecek derken? yakın kavramın bizimkilerden farklı galiba.

   1. Ak Parti seçim yatırımı gibi gözükmemesi için zammı Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonraya bırakabilir.

 3. Akademisyenler toplu bir şekilde istifa ederek yada greve giderek tepkisini göstermeli yoksa bu düzen değişmez

 4. Yerinde bi kanun teklifi.Umarım en kısa sürede sonuçlanır da bu adaletsiz sistem son bulur.

 5. Iş maaştan çok artık bir saygınlık meselesi haline geldi lise mezunu işçi kuzenim benden 700 tl fazla alıyorsa kimse 2023 hedeflerinin tutarlılığından bahsetmesin

 6. Hükümet gör artık en düşük memur maaşı 2 binin üstünde diye hava atmayı biliyon; ama bilim insanına 2300 veriyorum diyemiyorsun. Biraz daha görmezlikten gelirseniz en düşük maaşı biz alacağız. Ha gayret bakalım en düşük olmaya az kaldı.

 7. nihayet bir adım atıldı. maalesef akp bu adımı durup duruken desteklemez. ya seçim olacak ya bir referandum ki onaylasın. haliyle chp önergesine de bu konjektürde destek vermez. kendisi cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi gündeme getirip, ben yaptım demek ister. aksi halde bu başarı chp ye yazılacak düşüncesini taşır. oysaki yukarıda yazılan problemler, gerçekler gün gibi ortada açık ve net.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu