Akademik Personel | 22 Haziran 2021, Salı

Akademik Bildiri Yazma Adımları

26 Kasım 2014
Akademik Bildiri Yazma Adımları
       

Akademik  bildiri nedir, akademik bildiri çeşitleri nelerdir, akademik bildiri nasıl yazılır, akademik bildiri hazırlama adımları nelerdir, akademik bildiri yazılırken nelere dikkat edilmelidir gibi soruların tümünün cevapları bu makalede verilecektir.

Akademik bildiri bir konuda üretilmiş özgün düşünceleri bilimsel bir üslupla çoğu zaman uzmanlardan ve konuya ilgililerden oluşan bir toplantıda sunmak üzere oluşturulan çalışmadır. Akademik bildiriler bilimsel açıdan oldukça önemli bir yere sahiptir. Zira bildirilerin sunulduğu toplantılarda bilim dünyasından önemli isimler bir araya gelmekte, birbirlerinin sunumlarını dinlemekte, birbirlerine sorular sormakta ve karşılıklı fikir alış verişinde bulunmaktadırlar. Böyle bir toplantıya katılmak da özellikle lisansüstü öğrenciler ve araştırmacılar için oldukça yararlıdır. Bildirileri üç kategoride incelemek mümkündür.

-Poster Bildiri (poster only)

-Özet Bildiri (abstract only)

-Tam Metin Bildiri (full paper)

Bunların her birinin akademik puan karşılığı (yükselmeye katkısı) okuldan okula değişir. Söz gelimi ilki 15 puan ikincisi 30 puan üçüncüsü ise 45 puan değerinde gibi. Kendi okulunuzun akademik unvanlar ve yükselme kriteriyle ilgili yönetmeliğinde bu puanların kaç olduğunu tam olarak öğrenebilirsiniz. Genellikle sempozyum ve kongrelerde özet bildiriler basılır, isteyenler için tam metin bildiri hazırlama seçeneği de sunulur. Çok az bazı sempozyumlarda zorunlu olarak tam metin bildiri hazırlanması istenir.

Yazının devamını okumak için Tıklayınız.

       

Kolay Hobiler