Akademik Personel | 20 Mayıs 2019, Pazartesi

Ahmet Arslan :” 4,5 G’de Yerli Olunmalı”

Ahmet Arslan :” 4,5 G’de Yerli Olunmalı”
       

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı olan Ahmet Arslan sektördeki yerlilik oranının çok önemli olduğunu belirtti. 4,5 G ile ilgili olarak da yapılacak olanların yerli olmasına dikkat edilerek çalışılması gerektiğinin altını çizdi.

Ahmet Arslan, ASELSAN’ın düzenlediği ‘5G ve Ötesi Teknolojileri Konferansı’ açılış konuşmasında 4,5 G’den 5G’ye geçişle ilgili çalışmaları çok önemsediklerini bu konu ile ilgili ne tür çalışma yapılırsa katkı vereceklerini ve birlikte çalışabileceklerini ifade etti.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan 5G’ye cumhurbaşkanı ve başbakanın da gerekli önem ve destekleri verdikleri için teşekkür etti. Teknolojinin büyük bir hızla gelişmeye devam ettiğini ve Türkiye’nin teknolojiyi takip eden olmak yerine yenilenen teknolojinin gelişimine katkı sağlayıcı olduğunu, bu sektörde dünyayla bir büyüme yaşamak istediğini iletti. Türkiye’nin 5G teknolojisi için gerekli çalışmaları yaptığını ifade etti.

4,5G Teknolojisini Kullanan çok Sayıda Abone var

Arslan elektronik haberleşmede 2G ve 3G’nin hız, akıllı cihazların kullanımının artması ve kapasitedeki artış sebebiyle yetersiz hale geldiğinin böylece dünyada 4G konuşulurken cumhurbaşkanının yol göstermesi ile 4,5G’ye geçiş yapıldığını hatırlattı.

Bugün için toplam abone sayısı yetmiş beş milyon abonenin olduğunu, bunun dört milyon dört yüz bini 2G, on dokuz milyon 3G,elli bir milyon altı yüz bininin de 4,5G kullandığını söyledi. Fakat 4,5G teknolojisi ile ilgili çalışmalarının devam edilmesi gerektiğini ifade etti. 4,5 G teknolojisini kullanan on dokuz milyon abone olduğunu, aktif olmayan ise otuz üç milyon abonenin de akıllı cihazlarını ve SIM kartlarını 4,5G kullanımına uygun hale getirildiğinde abonelikten yararlanabileceklerini söyledi. Türkiye’nin de hedeflenen gibi 5G teknolojisine geçilmesinin gerektiğini hatta yetinmeyerek yerli ve milli ürünlerle sektör içinde pazarlar oluşturulmasının gerekliliğini ve buna bağlı hedefler belirlenmesi gerektiğinin altını çizdi.

5G teknolojisinde birlikte hareket edilecekse işin takibini birlikte yapılması gerektiğini söyledi. 4,5G teknolojisinde yeterince millileşilmesi gerektiğinin, sorulara açık kapı bırakmamak için millileşmenin hakkıyla yapılıp 5G teknolojisine hazırlanmada katlanarak devam edilmesi gerektiğini söyledi.

AA

       

BENZER HABERLER