Akademik Personel | 26 Eylül 2020, Cumartesi

Afrikalı Ve Türk Öğrencilere ‘Çift Diploma’ İmkanı

28 Kasım 2017
Afrikalı Ve Türk Öğrencilere ‘Çift Diploma’ İmkanı
       

Çankırı Karatekin Üniversitesi ile Sudan Bilim ve Teknoloji Üniversitesi arasında çift diploma programı kurulmasına ilişkin protokol imzalandı.

 

Çankırı Karatekin Üniversitesi ile Sudan Bilim ve Teknoloji Üniversitesi arasında çift diploma programı kurulmasına ilişkin protokol Sudan’da imzalandı.

Karatekin Üniversitesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Rektör Prof. Dr. Hasan Ayrancı, Sudan ziyaretleri kapsamında Sudan Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rashid Hussein ile bir araya geldi.

Rektörler, Karatekin Üniversitesi ile Sudan Bilim ve Teknoloji Üniversitesi arasında çift diploma programı kurulmasına ilişkin protokolü imzaladı.

Protokol kapsamında yükseköğrenim hayatının iki yılını Türkiye’de, geri kalan iki yılını ise Afrika’da geçirecek Afrikalı ve Türk öğrenciler, her iki üniversiteden de diploma alacak.

Rektör Ayrancı, imza töreninde yaptığı konuşmada, iki üniversite arasında imzalanan anlaşmanın yükseköğrenim alanında Türkiye ve Afrika arasında ilk olduğunu belirtti.

“Türkiye Cumhuriyeti her zaman Afrika halklarının yanında olmuştur”

Müslüman ülkelerin üniversiteleriyle dayanışmanın arttığını vurgulayan Ayrancı, “Bu yaklaşım Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan himayesinde bir yükseköğretim ağı projesidir.” ifadesinde bulundu.

Türkiye ile Sudan’ın ilişkilerinin köklü bir geçmişe sahip olduğunun altını çizen Ayrancı, şöyle konuştu:

“Afrika’nın son dönemde geçirmiş olduğu olumlu yöndeki değişim, bu coğrafyanın insanlarının direnç ve azminin bir ürünüdür. Geçmişteki sömürgeci güçlerin aksine Türkiye Cumhuriyeti her zaman Afrika halklarının yanında olmuştur ve olmaya da devam edecektir.

anadolu ajansı

       

Bedava internet konusunda servis sağlayacımıza teşekkür ederiz.