Akademik Personel | 26 Kasım 2020, Perşembe

ADÜ’de Asistan Hekimler Süresiz İş Bıraktı

2 Aralık 2013
ADÜ’de Asistan Hekimler Süresiz İş Bıraktı
       

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde görevli 150 asistan hekim, maaşlarının yetersiz olduğunu gerekçe göstererek süresiz iş bırakma eylemi başlattı.

Taleplerini yerine getirilene kadar hastaları tedavi etmeyeceklerini söyleyen asistan hekimleri, ADÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu da ikna edemedi.

Maaş ve güvenlik başta olmak üzere özlük haklarının azaltıldığını iddia eden asistan hekimler, hastaları tedavi etmeyerek kantinde oturma eylemi yaptı. Zor şartlar altında görev yaptıklarını belirten Aydın Tabip Odası Asistan Hekim Temsilcisi Güneri Kuruöz, “Özlük haklarımızın azaltılmasından dolayı asistan hekimler olarak böyle bir eylem başlattık. Birçok konuda sıkıntılarımız var. Bu sıkıntıların çözüme kavuşmasına kadar gerçekleştirdiğimiz grev devam edecek.” dedi. Günde binlerce hastayı tedavi ettiklerini kaydeden Kuruöz, “Asistan hekimler olarak çok çalışıp az para kazanıyoruz. Hastanenin geliri her geçen gün artıyor fakat bu gelirden hakkımız olan parayı alamıyoruz. Aldığımız ücretler yetersiz. Ayrıca güvenlik sorunu da yaşıyoruz. Hasta yakınları tarafından şiddete maruz kalıyoruz. Yaşadığımız birçok sıkıntıların artık çözüme kavuşturulmasını talep ediyoruz. Sıkıntılarımızın çözüme kavuştuğu zamana kadar bu grevimiz devam edecek.” şeklinde konuştu.

Rektörü Birincioğlu, eylem yapan asistan hekimlerle biraraya geldi. Hastane kantininde sıkıntılarını dinleyen Birincioğlu, “Kimse aldığı paradan memnun değil. Biz herkese eşit bir şekilde dağıtım yapmaya çalışıyoruz. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Sizlerin daha iyi şartlarda çalışmanız için elimden geleni yapacağım. Sıkıntılarınızın çözüme kavuşturulması aşamasında üzerime düşeni yapacağım. Bunun sözünü veriyorum. Şimdi eylemi sonlandırıp görevinizin başına dönün.” dedi. Prof. Dr. Birincioğlu’yla yapılan görüşmeden istedikleri sonucunu alamadıklarını ifade eden asistan hekimler ise talepleri uygulamaya aşamasına gelene kadar süresiz iş bırakma eyleminin devam edeceğini dile getirdi.

Kaynak: Cihan Haber Ajansı

       

Kolay Hobiler